Zrkadlo s AI ako vystrihnuté zo seriálu Black Mirror. Videli sme, kam smeruje budúcnosť technológií

Nezaobídeme sa bez nej už ani na záchode.

Zrkadlo budúcnosti využívajúce AI.Zrkadlo budúcnosti využívajúce AI. (Zdroj: Withings)

Cestu a ubytovanie redaktora na CES hradila spoločnosť Vasco Technologies

Na najväčšej technologickej výstave tohto roka si nemohol prejsť desať metrov bez toho, aby si nenarazil na umelú inteligenciu.

Aktuálne najrozšírenejšie módne slovo vo svete technológií začína byť tak trochu otravné, no zároveň je aj pomôckou, ktorá ti zjednoduší oddelenie zrna od pliev.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Umelá inteligencia je jednoducho všade a vo svojom portfóliu ju chce mať každý výrobca či startup.

Videli sme integrovanú AI v Google TV, zaujali nás aj desiatky rôznych robotických vysávačov a kosačiek do záhrady. V ktorých prípadoch však malo využitie umelej inteligencie naozaj veľký význam?

SkryťVypnúť reklamu

Zrkadlo, ktoré o tebe zistí všetko

Hoci je stále len prototypom, ukazuje, čo nás v blízkom čase čaká na poli digitálneho zdravia. Dnes na rukách nosíme rôzne hodinky, v kúpeľni máme múdre váhy a aj tlakomery dáta posielajú do našich smartfónov.

Spoločnosť Withings má víziu presne ako z futuristického filmu. Namiesto malej obrazovky tvojho smartfónu ti všetky zdravotné informácie ukáže na štýlovom zrkadle s integrovanou váhou.

Tá o tebe zistí množstvo rôznych informácií, nielen tep a tvoju hmotnosť. Veď už teraz dostupné modely dokážu zistiť napríklad stav tvojich ciev, úroveň stresu či dokonca pomer svalov k tukom.

Omnia Smart Mirror si všetky tieto informácie (aj tie z tvojich hodiniek) dá dokopy a pomôže sa ti v nich zorientovať. Ukáže ti ich pekne pokope každé ráno alebo kedykoľvek počas dňa, keď sa postavíš na integrovanú váhu.

SkryťVypnúť reklamu

Umelá inteligencia je využitá práve na analýzu všetkých dát a vytvorenie zrozumiteľného výstupu. Nie každý má čas a znalosti na to, aby sa dokázal zorientovať v množstve dát a dokázal správne vyhodnotiť napríklad variabilitu svojho srdcového tepu.

Múdre zrkadlo však nebolo jediné svojho druhu, Eyebot S1 ti napríklad v priebehu 90 sekúnd zmeria a zanalyzuje zrak a ty si na základe výsledku môžeš prevziať nové okuliare. Alebo si do záchodovej misy nainštaluješ špeciálny senzor, ktorý ti vytvorí analýzu tvojho moču.

Robí Nvidia vôbec ešte grafické karty?

Cesta Nvidie za dosiahnutím vyššieho a vyššieho výkonu nabrala pred rokmi nečakaný smer, ktorý vo svojich začiatkoch pôsobil čiastočne prelomovo, no čiastočne aj rozpačito.

Po niekoľkých generáciách produktov je však jasné, že z tejto cesty v blízkom čase nezíde nielen ona, ale ani celý zvyšný herný svet. Nárast hrubého výkonu čipov na použitie štandardnými metódami ani zďaleka nestačí držať krok s požiadavkami herných vývojárov.

SkryťVypnúť reklamu

A preto tak ako sme v minulosti zažili nástup pixel a vertex shaderov či hardvérovej manipulácie so svetlom, sa teraz nachádzame v období, keď sa konštrukcia čipov prispôsobuje požiadavkám na strojové učenie a umelú inteligenciu.

Lebo práve bez týchto technológií by si si nemohol vychutnať ray tracing v moderných hrách, na to je aj ten najvýkonnejší hardvér stále pomalý. V tomto bode nastupujú funkcie založené na AI, ako sú DLSS, dopočítavanie snímok či znižovanie oneskorenia reakcií na ovládanie.

Pri hrách sa však nové funkcie nekončia, skôr sa začínajú. Nvidia pre celé série grafických kariet GeForce RTX prináša podporu pre AI funkcie, ktoré aj majú reálne využitie. Či už pri spracovaní videa, alebo zvuku.

Napríklad tvorcovia podcastov budú mať k dispozícii silný nástroj, v ktorom je AI využitá na výrazné zlepšenie horšieho zdroja zvuku.

SkryťVypnúť reklamu

Svoj podcast si tak môžeš nahrať aj na priemernom zariadení v nie dokonale odhlučnenej miestnosti. Jedným tlačidlom sa ti upraví tón hlasu, jeho čistota a odstránia všetky rušivé vplyvy.

Pomôcť ti však môže aj s celou tvorbou podcastu, stačí do aplikácie nahrať dokument s textovým obsahom. S využitím umelej inteligencie aplikácia pripraví scenár rozhovoru pre zadaný počet osôb v štýle, ktorý si vyberieš.

Vieš si vytvoriť vtipný rozhovor dvoch kamarátov o zaujímavej téme alebo profesionálny vedecký podcast. A samozrejme, text čítať nemusíš ty, lebo aj zvukovú časť ti aplikácia s využitím grafickej karty vytvorí za pár minút.

Prekladač, ktorý rozpráva tvojím hlasom

To, čo je u nás označenie „adidasky“ pre tenisky, je na Západe Vasco pre vreckové prekladače. Výrobky tejto poľskej firmy sú rozšírené po celom svete a s nečakane veľkým úspechom sa predávajú aj na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Sú to v podstate výrazne upravené Android zariadenia so špeciálne navrhnutým hardvérom, softvérom a s prístupom na mobilný internet (zadarmo, po takmer celom svete a bez obmedzení).

Preložia ti ručne zadaný text, text z fotografií a, samozrejme, to najhlavnejšie – hovorené slovo. Môžeš sa tak rozprávať s kýmkoľvek, systém rozpoznávania reči a jej reprodukcie patrí k tomu najlepšiemu na trhu.

Celý proces prebieha v reálnom čase s využitím umelej inteligencie na serveroch spoločnosti. Skutočne zaujímavé využitie AI nám firma ukázala na svojej pripravovanej novinke.

Tá súvisí s častým využívaním zariadenia opatrovateľkami v zahraničí, keď starší klienti majú problém asociovať si cudzí hlas zariadenia so svojou pracovníčkou.

Po prečítaní dvoch viet sa s pomocou AI vytvorí hlasový model používateľa – zariadenie potom tvoje rozprávanie preloží a prečíta v cudzom jazyku tvojím hlasom.

SkryťVypnúť reklamu

Funkciu sme mali možnosť si vyskúšať a musíme uznať, že presnosť reprodukcie bola vysoká rovnako pre mužský, ako aj pre ženský hlas.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu