Ak si mladý, obetuj voľný čas. Čo si o work-life balance myslia šéfovia slovenských firiem?

V mladosti treba budovať kariéru.

Work-life balance je téma, na ktorú sa dá pozrieť z mnohých uhlov pohľadu.Work-life balance je téma, na ktorú sa dá pozrieť z mnohých uhlov pohľadu. (Zdroj: archív respondentov)

Ak si mladý a plný energie, veľkú kariéru zrejme nevybuduješ, ak nebudeš ochotný obetovať svoj voľný čas na úkor práce, zhodujú sa šéfovia slovenských firiem.

Work-life balance je podľa nich síce dôležitý, ale množstvo mladých ľudí ho začalo zneužívať na zakrytie toho, že sa im len nechce pracovať alebo sú priveľmi leniví.

Koncept zdravej rovnováhy medzi prácou a voľným časom pritom v posledných rokoch nabral na dôležitosti. Pre mladú generáciu býva work-life balance kľúčovým faktorom pri výbere práce, vyplýva z prieskumu spoločnosti Deloitte.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Bitcoin, ETF alebo akcie? Experti radia, do čoho by mali mladí Slováci investovať v roku 2025 Čítajte 

V roku 2023 sa na prieskume zúčastnilo viac ako 22-tisíc respondentov z generácie Z a spomedzi mileniálov z celkovo 44 krajín sveta.

Generácia Z (49 percent) a mileniáli (62 percent) tvrdia, že práca je po rodine a priateľoch ústredným faktorom ich identity, ale dôraz dávajú na rovnováhu. Podľa prieskumu od zamestnávateľov chcú viac pracovných miest a možností kariérneho rastu na čiastočný úväzok aj flexibilnejší pracovný čas.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Closer sa obrátil na šéfov slovenských firiem, aby zistil, ako sa na koncept work-life balance pozerajú oni, či od svojich mladých zamestnancov očakávajú prácu po večeroch, víkendoch či v noci a nakoľko je rovnováha medzi prácou a voľným časom dôležitá pre nich samotných.

Juraj Fehervari, CEO Be Lenka

1. O work-life balance sa často hovorí, a každý ho vnímame trochu inak. Niektorí si dokážu jasne vymedziť hranice medzi prácou a súkromím, zatiaľ čo iní s týmto konceptom neustále zápasia. Pre mňa je kľúčové robiť to, kde cítim vášeň.

SkryťVypnúť reklamu

Mladí ľudia majú výhodu v tom, že môžu naplno vložiť energiu do toho, čo ich nadchýna, a postupne si nájsť rovnováhu, ktorá im umožní udržať zdravie, energiu a vnútorný pokoj.

Oddych je nevyhnutná súčasť dlhodobej životnej stratégie. Ak nechcete len krátkodobo šprintovať, ale túžite zvládnuť maratón života, oddych je kľúčový. Aj ja sa to stále učím – uvedomujem si, že tak ako je dôležité tvoriť a pracovať, je rovnako dôležité zastaviť sa a načerpať nové sily.

2. Budovanie niečoho hodnotného si vyžaduje viac než len osem hodín práce, zaberie to veľa síl a energie. Ak človek nájde prácu, ktorú skutočne miluje, vníma „obetovanie“ voľného času skôr ako príležitosť, nie záťaž. Samozrejme, je nevyhnutné počúvať svoje telo a dopriať mu čas na regeneráciu, aby celá táto cesta mala zmysel aj v dlhodobom horizonte.

SkryťVypnúť reklamu

3. Práca cez víkend a v noci môže byť v počiatočných fázach startupov alebo pri rozbiehajúcich sa firmách nevyhnutná na urýchlenie rastu. V dnešnej dynamickej dobe je flexibilita kľúčová a občas si vyžaduje viac ako štandardný pracovný čas.

Je však dôležité si uvedomiť, že intenzívne nasadenie nesmie byť na úkor kvality života a udržateľného tempa. Avšak vždy je potrebné nezabúdať aj na ostatné aspekty života, ako sú rodina, vzťahy, priatelia či šport.

Michal Meško, CEO Martinus

1. Keď som mal 16 rokov, často sa mi stávalo, že som do druhej rána sedával za počítačom, dorábal som fičurku na Martinuse a posielal školský časopis do tlače. Môj otec vtedy vždy prišiel do izby, pozrel sa na mňa a povedal mi: „Dávaj telu toľko, koľko od neho pýtaš.“

Dlhodobo hlásam potrebu work-life balance. Položartom zvyknem hovoriť, že dnes nie som vorkoholik, lebo som si tú fázu stihol odbiť už počas školy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB5TS na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu