Mám dvadsať až dvadsaťpäť rokov, podarilo sa mi zarobiť prvých pár stoviek či tisíc eur a chcel by som svoje peniaze investovať. Toto je otázka, ktorú rieši množstvo mladých ľudí na Slovensku.
Z každej strany sa na nich valia reklamy na investičné platformy, kam môžu vložiť už pár desiatok eur a začať budovať svoj majetok.

Pre každého mladého človeka, ktorý vie pracovať so smartfónom a internetom, je dnes založenie investičného účtu otázkou pár minút. Po chvíli môžeš svoje peniaze vkladať do akcií, ETF fondov, kryptomien aj derivátov pripomínajúcich gambling.
Closer oslovil expertov na investície - Mareka Malinu z investičnej platformy Portu a Tomáša Vranku z investičnej platformy XTB.
Chceli sme vedieť, ako by podľa nich mal mladý človek naložiť s peniazmi, ak chce budovať majetok, ale nechce sa sústrediť len na sporenie na dôchodok, ktorý ho čaká o 40+ rokov. Čo by mal robiť, ak sa v mladom veku nebojí vyššieho rizika?

Nevymýšľaj, začať treba s ETF
Experti na investovanie sa zhodujú, že pre mladého investora v spomínanom veku by malo byť prioritou pravidelné dlhodobé investovanie. Neznie to síce až tak lákavo, lenže čím skôr začne človek investovať, tým dlhší investičný horizont má pred sebou.
"Pri dostatočne dlhom investičnom horizonte by som volil práve priebežný mesačný nákup ETF fondov, ktoré by mali tvoriť základ investičného portfólia," hovorí Vranka.
ETF fondy sú investičné fondy, s ktorými sa dá obchodovať na burze rovnako ako s akciami. Takéto fondy môžu obsahovať napríklad košík rôznych akcií, komodít alebo dlhopisov - namiesto individuálnej akcie investuješ do "balíka" viacerých akcií.
Aj keď historický výkon akciového trhu nezaručuje budúcu výkonnosť, Vranka upozorňuje na to, že napríklad na americkom akciovom trhu existovalo len jedno jediné 20-ročné obdobie, keď boli akcie v celkovej strate.
Toto obdobie nastalo na prelome dvadsiatych a tridsiatych rokov počas veľkej hospodárskej krízy v USA. Na druhej strane, Vranka upriamuje pozornosť na to, že počas krízy v rokoch 2008 a 2009 trvalo akciovému trhu len sedem rokov, kým dosiahol nové historické maximá.
"Pri akciách doteraz platilo, že čím dlhšie ich držíte, tým lepší máte výnos. O to menšia je pravdepodobnosť, že človek skončí v mínuse. Ak má mladý človek investičný horizont 40 až 45 rokov, tak sú akcie, respektíve priamo ETF jasná voľba," konštatuje.