15 preplnených destinácií, ktorým sa v roku 2025 vyhni. Turistov odtiaľ domáci posielajú preč

Nezvládli masový turizmus.

(Zdroj: Spray's World/Wikimedia Commons)

Známy turistický sprievodca Fodor's zverejnil svoj zoznam 15 destinácií po celom svete, ktorým by si sa mal v roku 2025 vyhnúť.

V zozname sa umiestnili nielen populárne destinácie naprieč Európou, kam ľudia chodia tráviť predĺžené víkendy, ale aj exotické miesta ako Bali, ktoré postupne prestalo zvládať tlak masového turizmu.

Súvisiaci článok Slovenka odišla žiť do Nórska: Kúpili sme dom za 80-tisíc eur, bol lacnejší ako trojizbák v Čadci Čítajte 

Fodor's svoj zoznam rozdelili na niekoľko kategórií - od miest, ktoré by si nemal navštíviť v žiadnom prípade, cez miesta, kam by si nemal chodiť, lebo ťa tam ako turistu nechcú ani miestni obyvatelia, až po oblasti, ktoré pomaly začínajú trpieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Raj na Bali sa rozplýva

Zoznamu destinácií kraľuje indonézsky ostrov Bali. Sen instagramových influenceriek a batôžkarov sa rozplýva pod návalom turistov - v roku 2023 ostrov navštívilo 5,3 milióna ľudí.

"Na tieto miesta neustále upozorňujeme, ale nič sa zdanlivo nezlepšuje. V mnohých prípadoch sa veci naopak zhoršujú," konštatuje portál Fodor's.

Obrovské množstvo turistov na Bali zaplavuje miestne pláže odpadkami. Tento fenomén si dokonca vyslúžil vlastnú prezývku - plastová apokalypsa.

Ostrov bojuje s nedostatkom vody a miestni obyvatelia hromžia aj nad tým, že voda najskôr putuje do turistických oblastí a až potom sa jej zvyšky dostávajú na farmy plné ryžových polí. Neprispievaj k problému a Bali sa v roku 2025 vyhni.

Súvisiaci článok Osem dovolenkových destinácií, ktorým sa v lete vyhnite. Ktoré miesta neodporúča Milan Bez Mapy? Čítajte 

Európania majú turistov po krk

Ak si práve objavil čaro víkendových výletov po Európe, rovno si zo svojho cestovateľského zoznamu vyškrtni destinácie ako Barcelona, Malorka, Kanárske ostrovy, Lisabon a Benátky. Miestni obyvatelia tam už viac turistov nepotrebujú.

SkryťVypnúť reklamu

Boj proti masovému turizmu sa v posledných rokoch rozšíril do viacerých miest. V Barcelone, na Malorke aj v Benátkach počas uplynulého leta tisícky ľudí vyšli do ulíc, aby vyjadrili nespokojnosť so smerovaním svojho domova.

Nápisy ako "Turisti, choďte domov!" sa v súčasnosti objavujú po stenách v uliciach mnohých európskych veľkomiest. Masový turizmus síce do miest prináša peniaze, lenže zároveň ničí realitný trh.

Majitelia nehnuteľností chcú zarobiť čo najviac, a tak svoje byty premieňajú na krátkodobé dovolenkové prenájmy. Keďže počet nehnuteľností dostupných na dlhodobý prenájom klesá, no ľudia niekde bývať musia, buď za nájom zaplatia viac, alebo sa z mesta odsťahujú.

Na predĺžený víkend sa preto v roku 2025 v Európe vyber na menej preskúmané miesta ako Španielsko či Taliansko. Skús baltské krajiny, objavuj Balkán (ale nie Chorvátsko ani Grécko) prípadne zablúď až do Gruzínska či do Arménska.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Osem neznámych destinácií v Európe, ktoré ešte nestihol zničiť masový turizmus Čítajte 

Dokáže seriál zničiť ostrov?

Turistický sprievodca Fodor's sa obáva, aký vplyv bude mať na populárny thajský ostrov Koh Samui premiéra novej série obľúbeného seriálu The White Lotus.

Ročne tento ostrov navštívi približne 3,4 milióna turistov, lenže miestni obyvatelia už teraz tušia, že s novou sériou seriálu na ostrov pribudnú ďalšie stovky tisíc návštevníkov. Spolu s nimi ostrov zaplaví vlna nového odpadu.

Vedeli by o tom rozprávať obyvatelia miest ako Taormina na Sicílii, kde sa odohrávala druhá séria The White Lotus. Po jej premiére sa záujem turistov o návštevu sicílskych mestečiek zvýšil aj o 50 percent.

Thajský ostrov si nevie poradiť s odpadom, ktorý turisti vyprodukujú. V oblastiach, kam turisti nedovidia ani ich nenavštevujú, sa podľa odhadov na Koh Samui momentálne povaľuje viac ako 200-tisíc ton odpadkov.

SkryťVypnúť reklamu

Trpieť začína hlavné mesto kultúry

Taliansko sa pripravuje na Svätý rok, ktorý začína katolícka cirkev sláviť už 24. decembra. Opakuje sa len raz za štvrťstoročie, a tak sa do Talianska, ale najmä do Ríma, podľa odhadov chystá 35 miliónov turistov. Úctyhodné číslo.

Súvisiaci článok Na rok 2025 si nekupuj letenky do Ríma. Zažiješ nápor, ktorý sa opakuje len raz za štvrťstoročie Čítajte 

Časť z nich sa rozpŕchne za hranice Ríma, pričom lákavou destináciou bude sicílske mestečko Agrigento, ktoré sa na budúci rok bude hrdiť titulom Talianske hlavné mesto kultúry.

Na tom by nebolo nič zlé, keby Agrigento netrpelo kritickým nedostatkom vody aj bez dodatočných stoviek tisíc turistov, ktorí si na Sicíliu v roku 2025 brúsia zuby.

Agrigento pravidelne zažíva obdobia sucha, keď musí vodu dovážať z externých zdrojov, a tak nikto nevie predpokladať, aké škody môže budúci rok napáchať masový turizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia je taká kritická, že miestna samospráva vo februári tohto roku vyhlásila "stav vodnej núdze" a miestni obyvatelia museli počas leta zredukovať svoju spotrebu pitnej vody až o 45 percent.

Nekomplikuj si dovolenku

Podľa portálu Fodor's by si sa na budúci rok mal vyhnúť aj destináciám ako Britské Panenské ostrovy, mestu Kerala v Indii, mestám Kjóto a Tokio v Japonsku, mestu Oaxaca v Mexiku aj populárnej ceste Scotland North Coast 500.

V neposlednom rade nemáš plánovať ani výstup na Mount Everest. Nepálčania už nepotrebujú viac turistického odpadu ani neskúsených nadšencov, ktorí nikdy v živote nevideli sneh, a predsa len chcú vyliezť na najvyššiu horu sveta.

Zatiaľ čo na Britských Panenských ostrovoch z masového turizmu, ktorý na ostrovy prinášajú obrovské výletné lode, profitujú len majitelia týchto lodí a nie miestni obyvatelia, v Kerale domáci doplácajú na zosuvy pôdy, ku ktorým prispieva aj neregulovaná výstavba pre turistov v rizikových oblastiach.

SkryťVypnúť reklamu

V Japonsku sú už na turistov bez štipky rešpektu k tradíciám domáci alergickí. Pre turizmus, ktorý poškodzuje bežný život v mestách, dokonca vymysleli pomenovanie: kankō kōgai. V preklade "znečistenie turizmom".

Z bezhlavej propagácie cestovného ruchu dnes nie sú nadšení ani Škóti, ktorí žijú pri obľúbenej trase Scotland North Coast 500 vedúcej cez najznámejšie atrakcie a pamiatky severného Škótska. Turisti v obytných dodávkach nerešpektujú zákazy, príkazy ani odporúčania, prespávajú kade-tade a znepríjemňujú život domácim.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu