Pnutie, štípanie a na dotyk drsná pokožka. Ak sme práve opísali tvoje ruky, neboj sa, suchá koža naozaj netrápi len teba. V tomto chladnom období to vie byť obzvlášť nepríjemné, preto sme sa pozreli na vedecky podložené rady, ktoré ti prinesú úľavu.
Okrem toho ti prinášame tipy na deväť kvalitných krémov na suché ruky, ktoré sme vyskúšali a naozaj ti môžu pomôcť.
Closer pravidelne prináša výbery módnych a kozmetických produktov, ktoré redakcia vyberá nezávisle. Žiadna zo značiek spomenutých v článku si za testovanie nezaplatila. Pre viac našich beauty článkov klikni sem.
Ako si vybrať správny krém na ruky
Ak ťa trápia suché ruky, najdôležitejšie je nájsť si taký krém na ruky, ktorý budeš chcieť pravidelne používať. Pokožku budeš zrejme potrebovať natierať viackrát denne, určite aspoň ráno spolu s tvárovou rutinou a napríklad po umytí rúk, ako aj večer pred spaním.
Preto si vyber takú cenovú kategóriu a aj takú konzistenciu, ktorú dlhodobo znesieš. Môžeš k tomu pristúpiť aj tak, že budeš mať denný krém, ktorý je ľahší, a krém na noc, ktorý bude pomáhať tvojej kožnej bariére a má hutnejšiu, mastnejšiu textúru.
Ako zvykne hovoriť Kenna McClellan vo svojom virálnom videu, ak tvoj krém na ruky nevychádza z tuby ako hustá pasta, možno ti jednoducho na suché ruky stačiť nebude.
Loading
@kennarwood
Z akéhokoľvek krému si vieš doma urobiť hustejší (napríklad na noc) pridaním olejov alebo vazelíny na vrch. Tieto produkty fungujú ako emolienty a uzamykajú vrstvy pod nimi, takže koža nebude tak rýchlo vysúšať.
Ingrediencie, ktoré ti naozaj pomôžu uľaviť od pnutia a hydratujú a posilňujú pokožku sú urea, ceramidy, glycerín či bambucké maslo a kakaové maslo.
Samozrejme, môžeš siahnuť aj po známych zložkách ako kyselina hyalurónová, no sama osebe ti zrejme nebude stačiť. Najlepšie je siahnuť po komplexnom produkte, ktorý sa spolieha na viac ako jednu zložku a je formulovaný práve pre suché ruky.

Ak sa dá, maj krémy na ruky dostupné všade: v práci, v aute, v taške aj pri posteli.
Nejde len o krémovanie, ale aj to, ako sa k svojim rukám správaš
Suchej pokožke neprospieva dlhé sprchovanie či kúpele, a už vôbec nie horúca voda. Radšej si teplotu nastav na vlažnú. Kožní lekári a lekárky odporúčajú tiež vyhnúť sa príliš častému umývaniu rúk, čo však pri niektorých zamestnaniach nie je možné.
Pomôcť ti môže používanie rukavíc, alebo možnosť hneď si nakrémovať ruky.
Je vhodné použiť hydratačné krémy krátko po sprche či kúpeli, na ešte vlažnú pokožku.
Ruky si chráň aj pred zimou a slnečným žiarením, ktoré môže byť práve v studených mesiacoch zradné a na horách ti stále hrozí poškodenie kože.

Ak nič nezaberá, nebudú to len suché ruky
Je možné, že tvoje ruky trápi ekzém, ktorý spôsobuje suchú, svrbivú a podráždenú pokožku, ktorá postihuje celú ruku vrátane prstov. Ide o chronický kožný zápal, a preto ti naň iba kozmetika nezaberie.
"Ak sú vaše ruky extrémne suché a bolestivé a používanie hydratačného krému počas dňa vám nepomôže zbaviť sa ich, môžete mať na rukách ekzém, povedala Dawn Davis, dermatologička pre deti a dospelých na Mayo Clinic Rochester. Podľa jej slov sa môže ekzém bez správnej liečby a preventívnych opatrení zhoršiť.
Medzi príznaky ekzému na rukách patria:
- červené, tmavohnedé, fialové alebo sivé fľaky,
- podráždená pokožka,
- šupinatá a zapálená koža, ktorá môže svrbieť,
- pocit pálenia,
- svrbivé pľuzgiere,
- hlboké, bolestivé trhliny,
- krvácajúca pokožka,
- chrasty, hnis a bolesť.
Ekzém sa pritom môže prejaviť pri rôznych spúšťačoch: niekedy je to nesprávne osušená pokožka, inokedy práca s rôznymi chemikáliami (napríklad s čistiacimi prostriedkami).
Davis odporúča používať jemné čistiace gély na tvár a telo, neumývať si ruky príliš často a dobre ich usušiť čistým, suchým uterákom alebo papierovými utierkami. Dbaj na to, aby bol napríklad aj priestor medzi prstami dobre umytý a osušený, lebo sa tam môžu hromadiť zvyšky produktov.
Pri upratovaní alebo pri práci odporúča používať rukavice, aby koža neprišla do kontaktu s potenciálne dráždivými látkami.
Okrem pravidelnej hydratácie a jemných čističov ti môže pomôcť chodiť spať s vazelínou na rukách. Tá dobre udrží hydratáciu v pokožke a zároveň nedráždi, pretože je to čistená látka s nízkym rizikom alergickej reakcie.
V kožnej ambulancii sa ekzém lieči aj pomocou kortikosteroidných krémov či antihistaminík na zníženie zápalu. V praxi však platí, že ekzém sa úplne vyliečiť nedá, prejavy sa však dobrou starostlivosťou a liečbou dajú zmierniť.