Monika sa venuje canisterapii: Aj pes môže vyhorieť z práce a odmietnuť do nej ísť

Monika Krajčírová pracuje so psami už desať rokov.

Monika so svojimi psami Joy a Rosi.Monika so svojimi psami Joy a Rosi. (Zdroj: Archív respondentky Moniky )

Hnedý kanadský retríver Joy vojde do miestnosti a veselo krúti chvostom. Na hrudi má žltú šatku s nápisom Therapy Dog.

Všetko oňucháva a neskôr sa schúli do klbka na svojej dečke. "Dečka, alebo peliešok pomôže psovi upokojiť sa v cudzom prostredí," vysvetľuje jeho majiteľka Monika Krajčírová.

Súvisiaci článok Majiteľ indického bistra: V Indii máme kultúru streetfoodu, na Slovensku je kultúra alkoholu Čítajte 

Venuje sa canisterapii a so psami pracuje už vyše desať rokov. Trénuje ich a rozumie ich psychike. Chodí s nimi do nemocníc, domovov dôchodcov a ďalších zdravotníckych zariadení.

Ako hovorí sama, prostredníctvom nich pomáha ľuďom "byť v prítomnom momente".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aké predpoklady má mať človek na to, aby sa stal dobrým psovodom pri canisterapii?

Schopnosť komunikovať a byť flexibilný. Často sa musí prispôsobiť danej situácii. Pracujeme so živým tvorom a veľa vecí sa môže v sekunde zmeniť. Napríklad, keď ideme do zariadenia a vidíme, že psovi je zle alebo nie je vo svojej koži. Vtedy musíme vedieť reagovať a canisterapiu prerušiť alebo mať pripravený náhradný program.

Chodíš na rôzne miesta do domovov dôchodcov, ale aj inštitúcií pre deti s psychickými poruchami. Viem si predstaviť, že nie všetci vždy reagujú na psíky pozitívne.

Práve tomuto sa snažíme vyhnúť. C anisterapia sa nezačína v momente, keď vojdeme do zariadenia. Najskôr s objednávateľom komunikujeme o tom, aké má od canisterapie očakávania, a hovoríme mu naše možnosti a požiadavky. Je dôležité, aby nešlo o ľudí, ktorí sa nejako extrémne boja psov a nechcú to zmeniť. To by úplne nemalo zmysel.

SkryťVypnúť reklamu

Už sa ti stalo, že si musela riešiť s klientom nepríjemnú situáciu?

Bolo to pred jedenástimi rokmi a išla som do praxe s mojím prvým psíkom. Nebola som úplne pripravená. Klient chytil psa za srsť a ja som v tom momente nevedela, čo robiť a ako to komunikovať.

Moju Rosi som odmenila, takže nemala z tohto zážitku traumu, ale mňa to vtedy vystrašilo. Vedela som, že sa tomu dalo nejakým spôsobom predísť. Dnes pripravujeme potenciálnych psovodov na to, ako takýmto situáciám predchádzať.

Ako vyzerá bežný deň canisterapeuta?

Idem so psom ráno na prechádzku a potom s ním prídem do zariadenia, kde máme aktivity v skupine alebo individuálne stretnutia s klientmi v ich izbách. Tie prebiehajú najmä s nemobilnými ľuďmi.

Potom idem psíka vybehať. Snažím sa, aby zo seba dostal emócie, ktoré sú preňho náročné a zrelaxoval sa. A potom ho jednoducho nechám oddýchnuť si a vyspať sa.

SkryťVypnúť reklamu

Takže psy svojím spôsobom nasávajú negatívne ľudské emócie?

Nedá sa povedať, že ich vyslovene nasávajú. Je to však pre ne náročné, aj keď to robia veľmi rady. Učíme ľudí vnímať reč tela psov alebo to, či má psík kruhy pod očami. Ak pes robí canisterapiu naozaj rád a má pri nej dosť iných aktivít a oddychu, je veľmi pravdepodobné, že nevyhorí a bude sa tomu venovať dlhodobo.

Aj pes môže vyhorieť?

Určite môže, videla som také psy. Napríklad sa to môže prejaviť na tom, že už nechcú ísť do zariadenia a mať kontakt s ľuďmi. Dajú to najavo rečou tela a správaním.

My sa tomu snažíme predchádzať tak, že vnímame ich reč tela a podľa toho situačne reagujeme a prípadne interakciu s klientom alebo danú aktivitu upravujeme.

Ako napríklad?

Pri prevencii pred vyhorením vyberáme klientov, s ktorými sa pes cíti dobre a aj v rámci canisterapie vyberáme také aktivity, ktoré psa bavia. Tiež treba dohliadať na to, aby sa naňho nevrhlo dvadsať ľudí, ktorí ho začnú hladkať.

SkryťVypnúť reklamu

Aj psy sú v tomto podobné ľuďom majú preferenciu. Niektorým viac sedia tichší klienti, ako napríklad seniori. Iným zasa deti. Takže to vieme psovi uľahčiť a dbať na jeho oddych. Nie je to klasický osemhodinový pracovný čas.

V dennom stacionári pracujete s deťmi s poruchou príjmu potravy, ako tam prebieha canisterapia?

Máme tam skupinu, ktorá má veľmi rada psy. Veľa z nich má jedného aj doma. Chodíme tam v čase, keď majú okno medzi desiatou a obedom, takže bývajú veľmi často úzkostné.

S pomocou psíka sa im snažíme uvoľniť stres a naviesť ich, aby boli prítomné v danom momente. Náš psík im často po príchode ukradne klbko bavlny a začne utekať po celej miestnosti. Teší sa z toho a ony sa na tom smejú.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB5AS na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu