Už tento týždeň otvoria brány vianočné trhy v mestách po celej Európe. Vo väčších mestách trhy zvyčajne trvajú od konca novembra až do Štedrého dňa alebo do konca roka, v menších mestečkách stánky občas fungujú len cez víkendy.
Obyvatelia Slovenska zvyknú každoročne navštevovať klasické vianočné trhy v mestách ako Viedeň, Budapešť či Praha, kde sú síce trhy nepochybne krásne, ale pre mnohých už možno príliš okukané.
Closer preto vybral päticu miest v Európe, kam sa dokážeš dopraviť viac-menej jednoducho, a najmä zažiješ jedinečné vianočné trhy v prostredí, na ktoré budeš ešte dlho spomínať.
Colmar, Francúzsko
Dátum: od 26. novembra do 29. decembra
Mestečko ležiace na východe Francúzska, v regióne Alsasko, sa každý rok na konci novembra premieňa na stredovekú vianočnú dedinku.

Charakteristická architektúra Colmaru, v ktorom žije menej ako 70-tisíc obyvateľov, v spojení so stovkami stánkov a tisíckami svetielok a ozdôb ťa rýchlo vtiahne do sviatočnej atmosféry.
Stánky začínajú fungovať od jedenástej ráno a zatvárajú sa o siedmej večer. Cez víkendy sú otváracie hodiny predĺžené - varené víno si kúpiš už od desiatej až do ôsmej večer.
Colmar sa nachádza 45 minút od letiska v Štrasburgu aj od letiska EuroAirport pri Bazileji, ale za necelé tri hodiny sa do mesta dostaneš aj z Paríža či Lyonu. Cesta autom zo Slovenska, konkrétne z Bratislavy, by ti však zabrala takmer desať hodín.
Vroclav, Poľsko
Dátum: od 29. novembra do 7. januára
Zabudni na Krakov či Varšavu, azda najkrajšie vianočné trhy v Poľsku sa konajú v meste Vroclav.

Hlavné námestie Rynek patrí medzi najväčšie námestia v celom Poľsku. Ak sa na trhy prídeš pozrieť v deň otvorenia alebo na Mikuláša, nemusíš sa báť pocitu klaustrofóbie.
Zrekonštruované budovy ovešané vianočnými ozdobami budia pocit, akoby bol Vroclav hlavným mestom Vianoc. Stánky sú otvorené od desiatej ráno do deviatej večer.
Do Vroclavu sa z Bratislavy autom dostaneš za približne 5,5 hodiny, zo Žiliny za niečo viac ako štyri hodiny.
Ľubľana, Slovinsko
Dátum: od 29. novembra do 5. januára
Vianoce sa nám tradične spájajú skôr so severom Európy, ale krajiny ako Chorvátsko či Slovinsko dokážu svojou sviatočnou výzdobou a podujatiami prekvapiť. Skvelým príkladom je slovinské hlavné mesto Ľubľana.

Centrum mesta sa od 29. novembra začne premieňať na vianočné uličky, do svetielok a ozdôb sa zahalia aj ikonické tri mosty cez rieku Ľubľanicu a ulice zaplnia stánky s vianočnými dobrotami. Nemusíš sa báť, stále si však môžeš dopriať balkánske chuťovky ako burek či čevapi.
Slovinci vedia, ako sa cez sviatky zabaviť, a tak stánky nemajú konzervatívnu otváraciu dobu. Varené víno či punč ti stánkari s radosťou načapujú až do polnoci.
A zatiaľ čo Nemci či Rakúšania otváracie hodiny na Štedrý večer skracujú, Slovinci robia opak. V Ľubľane majú stánky otvorené až do jednej ráno, na Silvestra a 1. januára až do tretej ráno.
Do Ľubľany sa z Bratislavy môžeš autom dostať za menej ako 5,5 hodiny. Letieť sa ti neoplatí, ale ak sa už do Slovinska vyberieš autom, nemusíš zostať len v hlavnom meste. Ak stráviš v aute o hodinu viac, môžeš vianočnú atmosféru okúsiť v meste Koper na pobreží Jadranského mora.
Tallinn, Estónsko
Dátum: od 22. novembra do 27. decembra
Aj keď sa Baltické štáty postupne stávajú čoraz populárnejšími turistickými destináciami, mnoho ľudí ani len nenapadne vybrať sa do Estónska, Litvy či Lotyšska za vianočnými trhmi.

Trhy v Tallinne pritom patria medzi najkrajšie v celej Európe. Každý rok sa konajú na hlavnom námestí, ktorému dominuje vyzdobený stromček. Spoločne okolo stromčeka tvoria lúče, ktoré pripomínajú hviezdu.
Na trhoch môže ochutnať estónsku vianočnú kuchyňu od čierneho pudingu a kyslej kapusty až po perníky a horúce vianočné nápoje. Trhovou klasikou sú už aj rôzne remeselné výrobky.
Keďže Tallinn zvyčajne počas decembra zasype aspoň miniatúrna vrstva snehu, námestie sa postupne premení na zimnú rozprávku.
Do Estónska by sa ti zrejme nechcelo šoférovať len pre trhy, a tak si do Tallinnu môžeš zaletieť priamo z Viedne. Ak chceš objavovať aj okolité štáty, z Viedne sa dá letieť aj do neďalekých Helsínk, Rigy či Vilniusu.
Ravennská roklina, Nemecko
Dátum: víkendy od konca novembra do konca decembra
Jedno z najmagickejších miest v Európe, kde sa konajú vianočné trhy, sa nachádza v Ravennskej rokline v Nemecku. Za maličkou dedinkou Breitnau sa nachádza železničný viadukt, ktorý organizátori počas sviatkov osvetľujú všemožnými farbami.

Pod viaduktom sa každý rok zhromaždí viac ako 40 stánkov, ktoré predávajú prevažne lokálne a ručne vyrábané produkty spoločne s občerstvením.
O unikátne trhy v Ravennskej rokline je každý rok taký obrovský záujem, že mestečko začalo od turistov vyberať vstupné a počet dostupných lístkov na každý deň trhov prísne limituje, aby podujatia nebolo prepchaté davmi.
Kapacita je obmedzená natoľko, že od polovice októbra, keď sa do predaja dostali prvé lístky za 5,5 eura na osobu, sa už každý deň trhov kompletne vypredal. Tento rok sa preto budeš musieť zmieriť s tým, že si osvetlený viadukt s miniatúrnou vianočnou dedinkou pozrieš maximálne z diaľky.
K Ravennskej rokline by to autom trvalo takmer deväť hodín, takže ak chceš v roku 2025 trhy zažiť, najlepšie bude letieť do Štrasburgu alebo na letisko EuroAirport pri Bazileji, odkiaľ to ešte bude hodinka cesty. Spojiť to môžeš aj s návštevou Colmaru, ktorý je Ravennskej doliny vzdialený len hodinu a pol autom.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce