Gladiátor 2 má sandále, Mescala aj Pascala v krátkych sukničkách, zaliate Koloseum so žralokmi a tiež rozporuplné recenzie. Muži nakrúcajú svoje priateľky v kine, aby zachytili ich výraz v momente, keď sa na plátne objaví Paul Mescal. Vitaj pri 34. vydaní newslettra Happy Hour.
Každý pondelok ti rozprávam o trendoch a dianí v popkultúre a na sociálnych sieťach, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť. Dnes aj o tom, že americkí tínedžeri sa na tiktoku každý deň dozvedia nejakú konšpiračnú teóriu.
Ale najskôr minulý týždeň internet rozvášnil magazín People, ktorý za najsexi muža planéty vymenoval Johna Krasinského. Ľudia na internete sa na magazín hnevajú, že ignoruje hercov iných rás. V minulosti titul získali len štyria Afroameričania a žiadny Latinskoameričan alebo Aziat. Krasinski je nepochopiteľný výber aj z dôvodu, že tento rok sa neobjavil v ničom okrem animáku. (1)
Tvorcovia seriálu Euphoria oznámili, že na budúci rok sa začne produkcia očakávanej tretej série. Projekt najskôr zablokoval štrajk v Hollywoode, neskôr súkromné projekty hercov seriálu a klebety o nezhodách v štábe. Horšie je na tom už len seriál Stranger Things, ktorého tvorcovia sľubujú, že na Netflixe pristane v budúcom roku. Nepovedali však mesiac vydania, čo je, ako keď stretneš dávneho známeho a navzájom si poviete, že niekedy musíme zájsť na kávu, ale obaja viete, že to bude nikdy. (2,3)
Shawn Mendes vydal nový album Shawn a podľa jeho slov ide o najosobnejšiu spoveď. S albumom prišiel aj Jon Batiste, klavirista prenahral najznámejšie Beethovenove skladby do bluesovej formy, je to zvláštne, nádherné počúvanie. (4,5)
Obchodný dom John Lewis zverejnil vianočnú reklamu. Každý rok je to doják, tentoraz rozpráva príbeh dvoch sestier. O tom, koľko tieto reklamy stoja a ako vznikajú, si môžeš prečítať v článku na SME. (6)

V predchádzajúcom vydaní som ti písala o Hello Kitty, ktorá oslavovala 50 rokov. V Happy Hour sa vždy dozvieš niečo viac, zapni si odber. Ďakujem!
Ridley Scott nakrúca zábavu, nie dokument
Do kín prišiel Gladiátor 2, druhé pokračovanie megaúspešnej jednotky z roku 2000. Niektorí tvrdia, že je ako „zmes zlých rozhodnutí“, The Independent ho opisuje ako „otrasný bordel“. BBC ho označilo za „najlepší popcornový film roka“, Variety vo voľnom preklade tvrdí, že neurazí, ale zďaleka nepoteší tak ako jednotka s Russelom Crowom.
Režisér Ridley Scott si druhého Gladiátora vysníval už dávno a film si ako väčšinu svojich snímok nakreslil na storyboardy. Je jedným z mála režisérov, ktorí takto tvoria. Robil to napríklad Alfred Hitchcock, ale aj Steven Spielberg.
Storyboardy si robí sám a volá ich „ridleygrams“. V rozhovore pre Times hovorí, že jeho práca na storyboarde je taká detailná, že mnohé scény vďaka nemu nakrúti na jedenkrát. Má jasnú predstavu a neuhne ani historickým reáliám.
Profesor európskej histórie Michael Broers, ktorý bol konzultantom pri filme Napoleon, tvrdí, že keď Ridley vojde do miestnosti, je jasné, kto je tu šéf.
Scott predtým, ako sa stretol s Broersom, nakrútil dnes už známu scénu, v ktorej Napoleonove vojská odstreľujú vrcholky egyptských pyramíd, čo je veľmi dokreslená história Napoleonovho skutočného dobytia Káhiry.
„To sa nestalo, povedal som mu, nič podobné sa nestalo,“ hovorí Broers pre Guardian. Scott mu odpovedal: „No tak, sadni si a pozeraj sa na to.“
Režisér nemá len oko pre detail, ale aj zmysel pre biznis a ukazuje sa to aj pri pokračovaní Gladiátora. Historici nestíhajú privierať oči nad nosorožcami v aréne, na ktorých gladiátori cválajú ako na koňoch. Dráždia ich aj vodné boje, pretože voda v Koloseu síce bola, ale žraloky v nej neplávali.
(poviem ti to dopredu, lebo aj tak by si si to googlil/a cestou z kina)
Nehovoriac o desiatkach historických nepresností, miešaní udalostí a rokov. Gladiátor 2 síce má skutočné historické pozadie, no Scott si ho otáča a obmieňa, ako sa mu páči, pričom sa neúnavne pýta: Are you not entertained?
Veru sa bavíme. Dal postaviť obrovský model Kolosea, ako aj dvojtonového nosorožca s ôsmimi kolesami, na ktorom sa môže jazdiť. Rozpočet filmu sa mal vyšplhať na 250 miliónov dolárov, pričom sa pochválil, že desať miliónov ušetril.
Koľko by teda mal zarobiť? Pomôžem si prepočtom portálu Slashfilm, lebo matematika mi nikdy nešla. Spoločnosť Paramount minie podľa ich odhadov na marketing minimálne 100 miliónov dolárov. Celková investícia filmu sa teda šplhá na 350 miliónov dolárov.
Keďže kiná si môžu nechávať približne polovicu peňazí z predaja vstupeniek, potrebuje dosiahnuť hranicu plus-mínus 700 miliónov dolárov. To znamená, že film musí zarobiť porovnateľne ako Duna: Časť druhá, ktorá v marci otvorila za 82,5 milióna dolárov a celosvetovo skončila na 714 miliónoch dolárov.
Gladiátor 2 podľa informácií Variety „otvarák“ druhej časti Duny presiahol, dosiahol 87 miliónov dolárov.
Scott má dobrý nos na kasting a obsadiť do jedného filmu aktuálne najväčšie hviezdy Paula Mescala a Pedra Pascala spolu s Josephom Quinnom a Denzelom Washingtonom s prsteňmi na ruke znamenalo istú výhru, minimálne na tiktoku. V deň písania článku mal film na tiktoku 21,6 milióna zmienok.
Denzel Washington bez ostychu šíri klebety z nakrúcania, ako z filmu vystrihli scénu, kde sa jeho postava Macrinus, bohatý majiteľ otrokov, bozkáva s iným mužom.
Z trojice Mescal/Pascal/Quinn sa stali miláčikovia médií, videá z fotenia pre Entertainment Weekly kolovali po sociálnych sieťach. A povedzme si pravdu, film nabral fanúšikov aj medzi ľuďmi, ktorým je rímske impérium ukradnuté, pozri video nižšie:
Loading
@reneshaa.s
Presne títo ľudia sa na film budú pozerať ako Joey na Rachelin koláč s hovädzím. Puding? Dobrý. Džem? Dobrý. Mäso? Dobré. Čo na tom nemôžete mať radi?!
V konečnom dôsledku môže byť jedno, či je film historicky presný alebo umelecky kvalitný, zabáva masy ako kedysi Koloseum.
Gladiátor 2 je momentálne v slovenských kinách. Šepká sa, že minimálne Denzel Washington má šancu na prestížne filmové ocenenia.
Ešte jeden prieskum
Približne 80 percent amerických tínedžerov, ktorí používajú sociálne médiá, tvrdí, že vo svojich online kanáloch vidí obsah s konšpiračnými teóriami, pričom 20 percent z nich vidí konšpiračný obsah každý deň.
Sú to konšpiračné teórie o plochej zemi, škodlivosti vakcín na covid-19 alebo o falšovaní volieb z roku 2020 v USA.
Hovorí to nová štúdia od News Literacy project vykonaná na vzorke tisíc tínedžerov vo veku od 13 do 18 rokov.

Prieskum takisto ukázal, že mladí ľudia dôverujú skôr značke ako mienkotvornému médiu.
Ilustroval to príklad cvičenia, v ktorom mali určiť, ktorí text o plastovom odpade spoločnosti Coca-Cola bol dôveryhodnejší. Na výber mali tlačovú správu od Coca-Coly aj článok z agentúry Reuters. Len 56 percent dospievajúcich si vybralo Reuters.
Zlé správy pre americké médiá pokračujú, pretože len o niečo viac ako polovica tínedžerov si myslí, že novinári spoločnosť skôr ochraňujú, než jej škodia. Takmer 70 percent mladých uviedlo, že spravodajské organizácie sú zaujaté, a 80 percent si myslí, že spravodajské organizácie sú buď viac zaujaté, alebo približne rovnako ako ostatní tvorcovia online obsahu.
U nás podobné dáta ponúkol Eurostat v júni tohto roka. Podľa prieskumu len 45 percent mladých ľudí vo veku 16 až 29 rokov na Slovensku si aktívne overuje informácie, ktoré vidia na internete.
Odborník v článku pre SITA hovorí, že mladí ľudia na Slovensku sú náchylní veriť konšpiráciám, ak ich šíri ich obľúbený influencer.
Oba prieskumy, americký aj európsky, zdôrazňujú potrebu väčšej (alebo vôbec nejakej) mediálnej výchovy na školách.
A je tu koniec, ďakujem, že si dočítal/a Happy Hour. Zapni si odber a budúci týždeň ti príde priamo do inboxu.