Točiť ovocko, hrať maty, zvárať bedne. Na Slovensku v posledných rokoch zľudovel hazard a stal sa vďačným terčom vtipov a internetových memečiek.
Kým pred piatimi rokmi ľudia na Slovensku minuli na hazard 4,1 miliardy, minulý rok sme prestávkovali v hazardných hrách 21,4 miliardy eur. Z toho tvorili prehry 1,3 miliardy eur.
Všadeprítomné reklamy, ale najmä sociálne siete zjednodušili dostupnosť hazardných hier. Vo viacerých skupinách na sociálnej sieti telegram sa z propagácie hazardu stal biznis.
"Z reklám na hazard a tipovanie, ktoré sú po celom Slovensku, je mi zle. Štát to mal už dávno a silnejšie regulovať, lebo mi to už pripadá tak, že sme len liaheň robošov závislých od alkoholu a hazardu," hovorí mladík Marek.
Closer sa rozprával s viacerými ľuďmi o ich skúsenostiach s gamblerstvom, a oslovil aj odborníkov zo psychologickej poradne IPčko. Podľa psychológov totiž počet ľudí závislých od hazardu na Slovensku rastie.
Za najvyššiu výhru odmena sto eur
Z hazardu si spravili vlastný biznis aj viacerí slovenskí mikroinfluenceri, ktorí sa väčšinou skrývajú za najrôznejšie stránky s memečkami a vtipnými príspevkami.
Pomedzi humorný obsah svojim followerom dávkujú personalizované odkazy na prevažne zahraničné internetové kasína, ktoré ponúkajú registračné bonusy vo výške desiatok eur.
Ak sa človek zaregistruje cez poskytnutý odkaz, vlastník stránky či skupiny zaňho zinkasuje bonus. Čím viac registrácií, tým lepší zárobok.
Tento spôsob marketingu sa dá pozorovať napríklad na telegrame. Jedna populárna slovenská skupina s viac ako 11-tisíc členmi kedysi pridávala prevažne zábavný obsah, v posledných mesiacoch sa však jej príspevky zmenili výlučne na propagáciu gamblerstva.
Takýchto slovenských či českých skupín sme na telegrame našli viac. Záplava propagácie internetových kasín a stávkovania sa na internete stala bežnou súčasťou každodenného fungovania.