Kanadský spevák Shawn Mendes na jednom zo svojich koncertov prehovoril o svojej sexualite. Podľa videí, ktoré na sociálne siete pridali návštevníci koncertu, povedal, že sa stále objavuje a spoznáva.
"Niekedy naozaj neviem a inokedy viem. Je to naozaj desivé, pretože žijeme v spoločnosti, ktorá má k tomu veľa čo povedať," povedal predtým, ako zaspieval svoju novú pieseň The Mountain. V tej hovorí práve o pocitoch, ktoré v ňom vyvolávajú verejné špekulácie o jeho súkromnom živote a sexuálnej orientácii.
Loading
@hercampus
Mendes nie je ani zďaleka jediná celebrita, o ktorej vedieme podobné verejné diskusie. Nerobí to len bulvár, ale aj samotní fanúšikovia, ktorí pritom jedným dychom tvrdia, že danú celebritu milujú.
Vedie to napríklad k rozhovoru Andersona Coopera s Lady Gaga v roku 2011 pre CNN.
Cooper vtedy umožnil Lady Gaga reagovať na dlhoročnú klebetu o tom, že má penis. Čudoval sa, keď to Gaga nechcela vyvrátiť.
"Prečo by som mrhala časom a vydala tlačovú správu o tom, či mám penis. Mojim fanúšikom je to jedno a mne tiež," hovorila vtedy.
Chceme každú celebritu zaškatuľkovať
O Mendesovej orientácii sa v médiách aj fanúšikovských kruhoch hovorí roky. Sám to na koncerte, ale aj v starších rozhovoroch pre Guardian či Rolling Stone označil za zásah do súkromia.
V rozhovore pre RS opisuje, že trpel panickými atakmi a že ho akýkoľvek komentár na youtube alebo na sociálnych sieťach veľmi zasiahol. Analyzoval svoju vlastnú reč tela a svoj hlas, ak niekto skritizoval spôsob, akým si prekrížil nohy, snažil sa to už neurobiť.
Urputne sa ľuďom snažil dokázať, že nie je gej, hoci podľa jeho slov dobre vie, že byť gej nie je zlé. Hlboko v srdci mal dlho zakorenené obavy z toho, ako ho neprestajne ľudia "outujú". (Vyoutovať znamená zverejniť niekoho sexuálnu orientáciu bez jeho súhlasu, pozn. red.)

Rozhovor napokon smeruje k podobným slovám, aké vyslovila Gaga: "Vyoutovanie je niečo, čo zabíja ľudí, tak veľmi je to citlivá téma. Páčia sa vám pesničky? Páčim sa vám ja? Koho zaujíma, či som gej?"
Po niekoľkých rokoch sa už tak veľmi označeniu gej nebráni, vadí mu skôr samotná snaha škatuľkovať ho.
Na októbrovom koncerte povedal, že dospievanie ako celebrita mu neumožňovalo sebaobjavovanie tak, ako ho zažívajú iní tínedžeri. Špekulácie o jeho sexualite sa mu zdajú byť smiešne, dotieravé a nútia ho takú "nádherne komplexnú vec" vtesnať do jednej kategórie.
V decembri 2023 dávala speváčka Billie Eilish rozhovor magazínu Variety pri príležitosti premiéry filmu Barbie. K filmu napísala pieseň What Was I Made For, no na červenom koberci otázky prešli od piesne k jej sexualite.
Na otázku síce odpovedala, no neskôr na instagram pridala fotku s týmto popisom: "Vďaka, Variety, za moje ocenenie a tiež, že ste ma vyoutovali o jedenástej večer na červenom koberci namiesto toho, aby sme sa rozprávali o hocičom inom. Páčia sa mi chlapci a dievčatá, dajte mi s tým pokoj, prosím, koho to vôbec zaujíma."
Post má dnes vyše päť miliónov lajkov.
No kým celebrity opakovane vravia, že to predsa nikoho nezaujíma, fóra sú plné špekulácií, analýz textov piesní, gestikulácie či pohľadov, a mnohé médiá, aj tie, ktoré sa neživia čisto bulvárom, tie otázky celebritám kladú.
Zjavne nás to teda zaujíma, napriek tomu, že je jasné, že tieto otázky sú intímne a v takomto verejnom kontexte aj neslušné.

Prečo to robíme?
Rozoberanie súkromného života celebrít tu bolo odjakživa, či už to boli králi alebo herci alebo influenceri, hovorí pre Closer psychológ Andrej Kuruc. Špekulácie o vzťahoch a intímnych detailoch sa týkali aj princeznej Diany či herca Michala Dočolomanského.
"Ak sú ľudia napríklad v strese alebo riešia vlastné otázky o svojej identite a orientácii, svoje emócie môžu napĺňať práve cez životy celebrít." Osamelosť, porovnávanie sa s inými či vzťah k svojmu telu nás tiež môžu viesť k tzv. parasociálnym vzťahom s celebritami.
Ide o vzťahy, ktoré si vytvárame s ľuďmi, ktorých v skutočnosti nepoznáme, ale máme pocit, že áno. Ako hovorí Kuruc, väčšinou vznikajú už v mladosti, v čase puberty a hľadania vlastnej identity.
"Je to obdobie hľadania vzorov, v ktorých si chceme naplniť svoje nádeje, túžby a sny. Aj cez ich identity môžeme spoznať seba," vysvetľuje.

Keďže celebrity môžu inšpirovať alebo byť vzorom, napríklad coming out známej osoby môže povzbudiť človeka, ktorý sám zvažuje prehovoriť o svojej sexuálnej orientácii. Môže ísť o pozitívny príklad, ktorý vedie k tomu, že sa svojim blízkym otvorí.
Na druhej strane, psychológ varuje, že tieto parasociálne vzťahy môžu byť formou úniku z reality. Ide o únik od vlastných nepríjemných životných situácií, od monotónnych, stereotypných životov k prežívaniu intenzívnych emócií či drámy prostredníctvom celebrít.
Podľa psychológa však platí, že rozoberanie cudzích vzťahov často robíme preto, aby sme sa mali o čom rozprávať. Nerobí to len jedna konkrétna generácia a klebety ľudí aj spájajú.
Z pohľadu celebrít, ktorých však naše klebety – dnes často verejné v komentároch či na fórach – rania, nejde o pozitívny zážitok.
Ubližovať môžu v prípade otázok a špekulácií o sexuálnej orientácii a rodovej identite aj LGBT+ ľuďom. "Celebrita, ktorá podporuje LGBT+ ľudí, často čelí spochybňovaniu identity či orientácie," dodáva Kuruc.
To je práve dôvod, prečo Lady Gaga nikdy na otázku o jej genitáliách priamo neodpovedala. "Necítila som sa s touto lžou ako obeť a pomyslela som si: Čo by si pomyslelo dieťa, ktoré z toho obviňujú, keby sa verejná osoba ako ja za to hanbila?" vysvetlila svoj odmietavý postoj k odpovedi.
Keďže Gaga nepovažuje transrodovosť za niečo hanebné, nechcela sa vyjadriť tak, aby v iných ľuďoch, najmä transrodových, vyvolala pocity hanby.
Ak chceme byť súčasťou fandomu a prejaviť našej obľúbenej hviezde rešpekt, podľa Kuruca by sme sa mali predovšetkým vžiť do jej kože. Dotieravé, intímne otázky sa totiž médiá pýtajú aj preto, lebo to ľudí zaujíma. Niekto musí prelomiť tento začarovaný kruh.