Banán prilepený na stenu izolačnou páskou sa bude dražiť v aukčnej sieni Sotheby's za viac ako milión dolárov. Umeleckú inštaláciu od Maurizia Cattelana pritom už dvakrát zjedli. Vitaj pri 31. vydaní newslettra Happy Hour.
Každý pondelok ti rozprávam o trendoch a dianí v popkultúre a na sociálnych sieťach, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť. Dnes aj o tom, že Samby už nie sú cool...
Ale najskôr minulýýýýýýý týždeň Beyoncé vystúpila na mítingu Kamaly Harrisovej v Houstone. V príhovore povedala, že "neprišla ako celebrita ani ako politička, ale ako matka", ktorej záleží na svete, v akom budú vyrastať všetky deti. Kamalu už predtým podporila aj Taylor Swift. (1)
Trump v rámci kampane zamieril do McDonaldu, kde si odpracoval šichtu pri hranolčekoch. Iróniou je, že v dôsledku jeho 34 odsúdení za rôzne trestné činy by ho v McDonalde nikdy nemohli zamestnať, komentoval politik Jon Cooper. (2)
Elona Muska žalujú producenti filmu Blade Runner 2049. Na uvedenie nového samoriadiaceho auta Robotaxi údajne použil AI generované scény z filmu. Producentská spoločnosť Alcon Entertainment nechce, aby bolo ich dielo spájané s Elonom Muskom a so spoločnosťou Tesla. (3)
Tom Holland v šou Jimmyho Fallona potvrdil, že Spider Man v jeho podaní sa dočká štvrtého pokračovania. (4)
Značka Converse oznámila novú ambasádorku, bude ňou Charlie XCX. (5)
American psycho sa dočká nového spracovania. Režírovať by ho mal Luca Guadagnino a už sa špekuluje, kto by mohol po Christianovi Balovi prebrať rolu Patricka Batemana. Chalamet it is? (6)
A v Closeri sme testovali čierne silonky. S Tímeou sme chceli nájsť také, ktoré sa po jednom dni nosenia neroztrhajú. Ak chceš vedieť, ktoré modely si od nás odniesli pochvalu, čítaj tento článok.

Minulý týždeň som písala o anjeloch, ktorí nosia push up podprsenky, a o tom, ako ľudia reagovali na prehliadku Victoria's Secret. Ak ťa Happy Hour baví, zapni si odber a každý pondelok ráno bude v tvojom inboxe. Ďakujem ti!
Dali by ste za banán milión eur? Je k nemu aj izolepa
Maurizio Cattelan na konci roku 2019 prilepil izolepou na stenu banán a inštaláciu nazval Comedian. Jeden z troch kusov vystavili v galérii Art Basel Miami, na predaj boli za vyše 111-tisíc eur - za jeden.
Všetky tri banány nakoniec našli svojich majiteľov, dva išli do súkromných zbierok a jeden do Guggenheimovho múzea v New Yorku.
Umelec sa dlho zamýšľal nad vytvorením sochy v tvare banánu a vytvoril niekoľko verzií, až sa nakoniec vrátil k originálu, informovalo v tom čase CNN.
V tom istom roku banán jeden z návštevníkov, takisto umelec David Datuma, odlepil a zjedol. Video z incidentu sa stalo okamžite virálnym.
V žalúdku návštevníka skončil aj minulý rok po vystavení v múzeu Leeum v Seoule. Zjedol ho študent, ktorý bol podľa vlastných slov len hladný. Šupku potom prilepil naspäť na stenu, múzeum ju neskôr nahradilo novým banánom.
It's the gift that keeps on giving, ako sa hovorí.
Minulý týždeň aukčná sieň Sotheby's oznámila, že jeden z banánov ide do dražby. Vyvolávacia cena? Viac ako milión dolárov. Víťaz aukcie dostane nový banán, izolačnú pásku a certifikát pravosti. Autor diela však nespresnil, ako s dielom Comedian nakladať, keď ovocie začne hniť.
Z uvedeného mi vychádza, že si majiteľ jednoducho môže zájsť do potravín po nový. Ale prečo by si ho niekto potom kupoval za milión dolárov?
Prilepený banán okamžite spustil nekončiacu sa debatu o tom, čo je a čo nie je umenie, aby sme sa opäť raz dostali k odpovedi: je to subjektívne. Asi najlepšie to zosobňuje veta, ktorú vyslovil Andy Warhol: Umenie je všetko, čo vám prejde.
"Pre mňa Comedian nebol vtip, ale úprimný komentár a zamyslenie sa nad tým, čo si vážime," hovoril Cattelan pre Art Newspaper. "Na veľtrhoch umenia vládnu rýchlosť a biznis. Tak som to vnímal takto: ak by som bol na takom veľtrhu, mohol by som predávať banán rovnako ako iní predávajú obrazy. Mohol som hrať v rámci systému, ale s vlastnými pravidlami," dodal.
Majiteľ galérie Art Basel Emmanuel Perrotin pre CNN povedal, že "banán je symbolom svetového obchodu, je to dvojzmysel ale aj symbol humoru". Narážal pritom na klasický vtip o pošmyknutí sa na banánovej šupke.
Riaditeľ sekcie konceptuálneho umenia v Sotheby's považuje Cattelana za "čistého génia". Comedian podľa neho spochybňuje skutočnú hodnotu umenia a jeho uvedenie do aukcie celý kruh uzavrie pekne demokraticky: ľudia rozhodnú, aká bude jeho konečná hodnota.
Aukcia sa uskutoční 20. novembra v sídle aukčného domu Sotheby's . Ak sa v New Yorku ocitneš v tomto čase, v pondelok pred aukciou si môžeš slávny banán pozrieť na vlastné oči. Potom sa vydá na svetové turné so zastávkami v Londýne, Paríži, Miláne, Hongkongu, Dubaji, Tchaj-peji, Tokiu a Los Angeles.
Tento report je dôkaz, že všetci chceme nosiť to isté
Štyrikrát do roka vydáva e-shop Lyst správu o najhorúcejších značkách. Lyst neberie do úvahy len predaje, ale aj vyhľadávania mimo platformy, sledovanie konkrétnych produktov a nákupy v online výpredajoch. Dokáže tak priniesť spoľahlivé info o tom, ktoré produkty momentálne zažívajú najväčší hype a vizualizovať tak väčšinový vkus. Ten v súčasnosti vzniká najmä na tiktoku a pintereste.
Najobľúbenejšou značkou tretieho kvartála roku sa stala Miu Miu. Pravidelne sa na prvom mieste strieda so značkou Loewe, ktorá je teraz na druhom mieste. Tretie miesto obsadila Prada.
Mňa osobne vždy zaujíma najviac kategória hot products. Pokrýva vyhľadávanie konkrétnych produktov, tie bývajú aj najčastejšie napodobňované fast fashion reťazcami.
V reporte vedú sieťované baleríny od Alaia, tie boli v lete hojne napodobňované rôznymi cenovo dostupnými značkami. V prvej päťke sú aj kabelky z brúsenej kože v strihu hobo, ale aj model tenisiek Speedcat OG od Puma, ktoré na jeseň vystriedali Samby od Adidas. No a veľkej obľube sa teší aj "farmárska bunda" v rebríčku od značky Toteme. Pôvodný strih však pochádza od značky Carhartt a volá sa Detroit Jacket. Preslávil ho napríklad Matthew McConaughey vo filme Interstellar.
Celý report si môžeš pozrieť tu.
Prenájom oblečenia asi nebude úplne eko
Na záver mám pre teba ešte jeden tldr tip. Washington Post zmapoval ekologickú stopu prenájmu oblečenia. To sa v posledných rokoch ukazovalo ako udržateľná voľba pre ľudí, ktorí potrebujú stále nosiť niečo iné a kapsulový šatník nie je ich šálkou kávy. Alebo ľudí, ktorí chcú nosiť dizajnérske oblečenie a nechcú platiť troj- či štvorciferné sumy za jeden kus.
Už dávnejšie som registrovala americkú firmu Rent The Runway, ktorá prenajíma dizajnérske kabelky a oblečenie. Vybrané kusy môžu zákazníci a zákazníčky nosiť určitý čas, potom ich museli vrátiť.
Finančne sa to oplatilo, no ukazuje sa, že ekologicky až tak nie. WaPo to ilustruje na páre džínsov: prenájom riflí je lepší ako ich vyhodenie len v tom prípade, ak sa džínsy podarí prenajať viac ako stokrát, pričom ich preprava prebieha bez tvorby emisií.
Aj keď sa mnoho firiem ako Rent The Runway snaží využívať ekologické balenia a tovar prepravovať uhlíkovo neutrálne, stále to má na životné prostredie negatívny dopad.
Pre udržateľný život by bolo podľa WaPo ideálne požičiavať si len oblečenie, ktoré nepotrebujeme nosiť stále, prenajímať si len z blízkych lokácií (čo u nás nie je možné, pretože najbližšie je tento model prenajímania v Česku a ide len o kabelky), požičiavať si oblečenie s priateľmi, a samozrejme nakupovať menej.
Celý text aj s ďalšími odporúčaniami nájdeš na Washington Post.
Dnes to bolo kratšie, ale o to sviežejšie. Ďakujem, že si dočítal/a až na koniec, nezabudni si zapnúť odber.