Samsung HW-Q930D
Produkt na test poskytla spoločnosť Samsung
Kým ešte desať rokov dozadu bol bežnou výbavou filmového fanúšika 5.1 kanálový zvukový systém so samostatnými reproduktormi, tak dnes pred veľkým televízorom obvykle nájdeš len tenký široký reproduktor, takzvaný soundbar.
Síce nepôsobí tak honosne a komplikovane, no aj napriek svojmu odlišnému zovňajšku sa osvedčil. My sme v našej obývačke pár týždňov skúšali jeden z aktuálne najlepších modelov série Samsung Soundbar Q, model HW-Q930D.
Nie je síce lacný, no má všetky predpoklady na to, aby uspokojil aj náročného filmového fanúšika. Ponúka totiž 9.1.4 kanálový zvuk, má 17 reproduktorov a množstvo špeciálnych funkcií navyše.
Máš dostatok miesta?
Kvalitný reproduktor nebýva zväčša malý, čo platí aj pre nami testovaný soundbar. Ak aj si majiteľom nejakého základného modelu, tak sa priprav na to, že model Q930D je slušný kus nábytku s adekvátnou hmotnosťou.
Hlavný reproduktor má hmotnosť 5,4 kilogramu, basový reproduktor 9,8 kilogramu a každý zo zadných reproduktorov má 3,1 kilogramu. Svoju úlohu tu zohráva aj fakt, že Samsung použil kvalitné materiály a nie lacno pôsobiace plasty.
Hlavný reproduktor je taký veľký, ťažký a aj pekný. Škoda, že má stále len veľmi jednoduchý displej. Jeho výhodou je však perfektná integrácia do dizajnu a je tu aj fakt, že pre nastavenie je lepšie použiť aplikáciu SmartThings.
Na hlavnom reproduktore nájdeš len základné ovládnutie pre zapnutie a zmenu hlasitosti. Diaľkové ovládanie pomôže len s niektorým ďalšími najviac používanými funkciami, ako je úprava úrovne basového reproduktora, či výber zvukového zdroja.
Na spodnej časti nájdeš niekoľko konektorov, zhodne sú umiestnené tak, aby ti nezavadzali pri uložení na rovnej ploche a ani pri montáži na stenu. Okrem optického kábla máš k dispozícii aj dvojicu HDMI konektorov, jeden pre vstup a jeden pre výstup.
Prepojenie reproduktorov s hlavným reproduktorom je, samozrejme, bezdrôtové, jediný kábel, ktorý potrebujú, je ten napájací.

Čo znamená 9.1.4
Ak si dlhšie nesledoval vývoj v systémoch priestorového zvuku tak sa možno pýtaš, aký je rozdiel medzi starým dobrým 5.1 priestorovým zvukovým systémom a tu použitým riešením s označením 9.1.4.
Číslo 9 znamená, že je tu deväť smerových reproduktorov, ktoré vyžarujú zvuk spredu alebo zboku a zozadu (konkrétne sedem predných a dva zadné). Číslo 1 označuje počet subwooferov.
A nakoniec číslo 4 označuje počet reproduktorov smerujúcich nahor, dva sú vpredu a po jednom kuse nájdeš aj v zadných reproduktoroch. Tak vysoký počet reproduktorov má, samozrejme, svoj význam, hlavne pre technológiu Dolby Atmos.
Tá totiž vyžaduje ako minimum konfiguráciu 5.1.4 na dosiahnutie želaného zvukového efektu. No zároveň maj na pamäti, že aj keď je soundbar vybavený pokročilou funkciou pre automatickú optimalizáciu zvuku, tak najlepšie je mať v miestnosti čo najmenej rušivých objektov.
Funkcia SpaceFit ti tu môže pomôcť, teda pokiaľ ju nezabudneš aktivovať. S pomocou vstavaného mikrofónu dokáže analyzovať celú miestnosť a upraví nastavenia pre každý jeden reproduktor.
Ako veľmi bude proces úspešný, záleží nielen na samotnej miestnosti, ale aj od zdroja tvojho zvuku. Pri počúvaní bežnej hudby veľký zázrak nedosiahneš, no kvalitný akčný film s priestorovým zvukom bude o niečo väčším zážitkom.

Lepší zvuk, ako sme čakali
V základom zvukovom režime je soundbar veľmi slušným riešením aj pre náročnejšieho fanúšika hudby. Zvuk je tu totiž veľmi vyrovnaný, čo ti dáva možnosť upraviť si ho podľa potreby.
Chceš viacej nízkych tónov, alebo naopak, chýbajú ti tie vysoké? Dynamika je tu veľmi slušná, dokonca aj pri vyššej hlasitosti. Priestorový a prispôsobivý zvuk si ale nechaj pre hry a filmy, hudbe tieto nastavenia veľmi nesedia.
Práve pri filmoch si soundbar môžeš užiť naplno, či už zo stránky zvukových možností, alebo špecifických funkcií. Vieš si tu totiž upraviť zvuk presne podľa svojich predstáv, môžeš si zvýrazniť dialógy alebo aktivovať nočný režim.
Automatika dokonca reaguje aj na okolité zvuky a napríklad, ak sa ti v izbe na chvíľu objaví robotický vysávač, tak aktívny hlasový zosilňovač upraví hlasitosť dialógov podľa potreby.
Z pohľadu možných úprav patrí Samsung k tomu najlepšiemu a veľmi dobrý je pri samotnej reprodukcii zvuku filmov, hlavne tých, ktoré nie sú obmedzené len na dva zvukové kanále.
Priestorový efekt je vynikajúci, rovnako aj dynamika a jasné sú aj dialógy. Ak si doteraz počúval zvuk z reproduktorov tvojho televízora alebo z lacného zvukového systému, tak budeš naozaj príjemne prekvapený.

Ako veľmi je smart?
Svoj soundbar nemusíš ovládať len klasicky, pomocou dodávaného diaľkového ovládača, rozumie si totiž aj s hlasovým asistentom od Amazonu a Google. A keďže má zabudovanú funkciu Chromecast a AirPlay od Apple, tak funguje aj na streamovanie hudby.
Funkčne teda nie je obmedzený len na to, čo do neho dostaneš z televízora. Samozrejme, ak nie si zástanca moderných služieb, tak stále máš možnosť pripojiť sa k zariadeniu pomocou technológie Bluetooth a počúvať to, čo máš uložené vo svojom smartfóne.
Pre majiteľov smartfónov Samsung je tu navyše jedna užitočná funkcia Tap Sound. Už ako jej názov napovedá, stačí, ak svoj smartfón len priložíš k soundbaru a hneď prebehne automatické spárovanie.
Chýbať nemôže ani podpora SmartThing, teda inteligentnej domácnosti od Samsungu. Tu ti postačí akýkoľvek novší smartfón, pokojne aj iPhone. V aplikácii priradíš soundbar do svojej domácnosti a hneď získaš rozšírené možnosti nastavenia a doplnkové funkcie.
Aj v tomto prípade je celý proces extrémne jednoduchý. Aplikácia si sama nájde nové zariadenia v tvojej blízkosti a ty len potvrdíš na obrazovke svojho smartfónu a na soundbare, že si zariadenie chceš skutočne priradiť do svojej domácnosti.

Pohraj sa s nastavením
Na dodávanom diaľkovom ovládači toho veľa nenastavíš, jeho úlohou je poskytnúť ti rýchly prístup k základným úpravám. Pre akékoľvek rozšírené úpravy si preto zober do ruky svoj smartfón s aplikáciou SmartThings.
Tu hneď uvidíš, či je soundbar aktívny, prípadne, ktoré zariadenie je k nemu pripojené. Priamo tu ovládneš napríklad prehrávanie hudby zo svojho smartfónu s možnosťou spustenia nasledujúcej alebo predchádzajúcej skladby a, samozrejme, si vieš aj upraviť hlasitosť.
Pri režime zvuku máš na výber zo štyroch režimov, štandardný, priestorový, jeden určený pre hry a nakoniec prispôsobivý, ktorý sa automaticky upravuje v závislosti od konkrétneho obsahu.
Pri priestorovom zvuku Samsung ponúka hneď niekoľko zaujímavých funkcií. Môžeš si napríklad nastaviť umiestnenie reprodukcie priestorového zvuku alebo takzvaný súkromný režim. Tu je reprodukovaný zvuk primárne zo zadných reproduktorov, čo oceníš napríklad pri nočnom počúvaní hudby.
Chýbať ti nebude ani nastavenie basov, výšok a úrovne basového reproduktora. Ak by ti chýbali nízke tóny, tak si ich vieš navyše zvýrazniť, no vieš si zvýrazniť aj hlas, či aktivovať špeciálny nočný režim.
A nakoniec v nastaveniach nájdeš aj funkciu SpaceFit Sound Pro, po aktivácii ktorej soundbar automaticky analyzuje miestnosť a prispôsobí jej reprodukciu zvuku. Mal by si tak dosiahnuť menej rušenia a vernejšiu reprodukciu hlavne priestorového zvuku.

Primárne pre filmových fanúšikov a hráčov
Soundbar sme testovali s televízorom od Samsungu, čo bolo zárukou absolútne bezproblémového fungovania. Tu zo stránky nastavení nemusíš vykonať vôbec nič, pokiaľ zvolíš pripojenie optickým káblom.
Ak káble nemáš rád, tak to ide, samozrejme, aj bezdrôtovo a aj tu je celý proces veľmi jednoduchý. To rovnako platí aj v prípade, ak by si si chcel vypočuť hudbu zo svojho tabletu alebo smartfónu.
Aká je teda kvalita reprodukcie zvuku? Z pohľadu filmového fanúšika je skvelým riešením aj do väčších priestorov, v bežnom paneláku s ním môžeš pokojne aj týrať svojich susedov.
Priestorové podanie je vynikajúce dokonca aj v miestnostiach s množstvom rušivých prvkov. Tu ti totiž pomôže automatika, upravujúca zvuk nielen na základe jeho zdroja, ale aj na základe samotnej miestnosti.
Páčiť sa ti nemusí jedine cena výrobku. Za 829 eur si totiž vieš domov doniesť dobrý 75-palcový televízor. No na druhú stranu dobrý televízor je bez adekvátneho ozvučenia pre filmového fanúšika a náročného hráča zbytočným zariadením.
Parametre
Počet kanálov: 9.1.4
Počet reproduktorov: 17
Dolby: ATMOS Music, ATMOS,Dolby Digital Plus, Dolby True HD
Komunikácia: HDMI vstup, HDMI výstup, optický vstup, Wi-Fi, Bluetooth 5.2
Asistenti: SmartThings, Google, Alexa
Hmotnosť: 5,4 + 9,8 + 3,1 + 3,1 kg
Spotreba: 42 + 28 + 19 + 19 wattov