Horovový film ťa vystraší ľahko, ešte aj ten zlý. Jump scares sú možno otravné, ale kombinácia obrazu a zvuku jednoducho má aspoň nejaký efekt na náš nervový systém.
Ale napísať knihu, pri ktorej ti po chrbte behá mráz, je iná šálka kávy. Autor či autorka musia tkať príbeh premyslene a opatrne, ale výsledný efekt aj tak trochu závisí od tvojej predstavivosti. Aj preto prvoplánové strašidelné témy nemusia mať požadovaný efekt.
Našli sme však na trhu niekoľko kníh, ktoré z nás úspešne "vystrašili dušu". Pri čítaní sme sa cítili nesvoji, miestami sme sa chveli a miestami boli aj znechutení. No čo je najdôležitejšie, tieto knihy nerozprávajú len tak príbeh na pobavenie, ale nesú aj hlbšie myšlienky, ktorým sa v nadchádzajúcich studených jesenných večeroch môžeš venovať.
Pre fanúšikov divného, strašidelného a napätého prinášame osem knižných odporúčaní, ktoré nesklamú. Príjemné čítanie!
Nočná zmena (Stephen King)
Na takomto zozname King chýbať nemôže. My si tie pravidlá nevymýšľame.
Kráľ hororového žánru má široké portfólio príbehov, no vyberáme jeho zbierku strašidelných poviedok z roku 1978, ktorá bola odvtedy ovenčená viacerými literárnymi oceneniami. Tým, že príbehy na seba nenadväzujú, je to príjemné spestrenie na dni, keď sa ti nechce púšťať do veľkých románov.
Medzi najvýraznejšie poviedky v zbierke patrí The Mangler, príbeh o priemyselnej práčovni s vlastným rozumom, či „Graveyard Shift“, strašidelný príbeh o textilnom závode, ktorý zamoria potkany.
Zoženieš v češtine ako Noční směnu vo vydavateľstve BETA-Dobrovský (2023).

Solaris (Stanisław Lem)
Uznávame, že čisto technicky ide o vedeckú fantastiku, ale možno ešte lepšie o špekulatívnu fikciu. Ale spôsob, akým nás Lem sprevádza na vesmírnej stanici na čudnej planéte Solaris v tebe vyvolá nepokoj. Polovicu času nebudeš vedieť, čo sa deje, alebo či sa naozaj deje to, čo si myslíš, a miestami budeš mať potrebu vytriasť zo seba nervozitu.

Celá posádka aj s najnovším členom, psychológom Krisom zažíva spomienky – alebo vidiny – a teoretizujú, že za to môže oceán. Ten má podľa vedcov svoje vlastné vedomie. Je to možné? A čo od ľudí chce?
Miešajú sa tu aj témy identity, (seba)odpustenia a na pozadí ti neujde aj večný problém s nami ľuďmi: my neobjavujeme nové miesta, my ich chceme pokoriť a vlastniť. Očakávaj silné sci-fi vibes, ale aj neutíchajúce napätie. Knihu zoženieš v slovenčine vďaka vydavateľstvu Odeon (2021).
Ozaj: V tomto prípade si film fakt nepozeraj pred knihou.

Poď bližšie (Sara Gran)
Amanda zrazu počuje cudzí hlas. Ten jej hovorí, aby kradla a rozprávala sa s cudzími mužmi v baroch. Je zvláštny a desivý a Amanda sa neúspešne snaží prevziať späť kontrolu nad svojím životom.
Prichádza o rozum? Posadol ju démon? Ani ty to nebudeš spočiatku pri čítaní vedieť. Budeš sa len báť a vzdorovať tomu hlasu spolu s hlavnou hrdinkou. Úspešná architektka, žijúca v šťastnom manželstve, zrazu prichádza o pevnú pôdu pod nohami. Začne sa správať divne, snívajú sa jej bizarné sny, fyzicky ublíži svojmu manželovi, skrátka, nie je to ona.
Krátke, dynamické kapitoly, sa čítajú samy, a hoci rýchlo začneš tušiť, kam príbeh smeruje, nebudeš chcieť prestať čítať.
Knihu vydal v češtine Baronet v roku 2006.
P.S.: Názov knihy v angličtine (Come Closer) je totožný s názvom nášho týždenného newslettru o sexe, vzťahoch a sexuálnom zdraví. Prečítaj si najnovšie vydanie.

Terror (Dan Simmons)
Ak máš chuť na klasický, mrazivý horor, nešliapneš vedľa s týmto spracovaním skutočných udalostí Dana Simmonsa. Chápeme, že pôsobí desivo už samotnou dĺžkou, ale vieš ako niektoré krátke knihy čítaš celé týždne a niektoré dlhé prečítaš za pár predbených nocí? Toto je jedna z tých, ktoré zhltneš.
Príbeh vychádza z výpravy sira Franklina, ktorá sa roku 1845 vydala hľadať tzv. severozápadnú cestu. Dodnes nevieme, čo sa výprave stalo, je predmetom mnohých odborných aj laických špekulácií.
Ako je už pre Simmonsa typické, v Terrore ti predostiera široké spektrum príbehov, súčasnosť sa snúbi s retrospektívnymi pasážami. Sledujeme námorníkov, ktorí uviazli v ľadovej arktickej pasci, dochádzajú im potraviny a sužujú ich choroby. Ale nie, telesným hororom sa to nekončí, ale začína: hlad a bolesti posádku privedú na hranicu ľudskosti, nastáva situácia a la Pán múch.
Povstania, bitky aj kanibalizmus však sprevádza niečo ešte desivejšie než ľudská snaha o prežitie: tajomný netvor, ktorý námorníkov naprieč nehostinnou krajinou prenasleduje.
Ak máš chuť na dobre padnúci strach z neznámeho, verne opísané utrpenie tela aj ducha a pohľad na to, ako rýchlo sa rozpadnú ľudské pravidlá zoči-voči smrti, siahni po Terrore. Kniha bola preložená do češtiny a vyšla v roku 2016 vo vydavateľstve BB/art.

Milovaná (Toni Morrison)
Tu už hovoríme o literárnej klasike a jednej z najvýznamnejších afroamerických autoriek vôbec – za svoje literárne dielo získala aj Nobelovu cenu. Román Milovaná získal v roku 1988 Pulitzerovu cenu a je to krásnou prózou napísaná balada. Priblíži ti život otrokov a obdobia krátko po zrušení otroctva nezvyčajnou optikou, v ktorej sa realita prelína so spiritualitou a a ducharinou.
Technicky vzaté je Milovaná príbeh o duchu malého dievčatka, ale v skutočnosti je tento román oveľa viac. Morisson sa inšpirovala novinovou správou o otrokyni, ktorá utiekla aj s deťmi k svojej slobodnej svokre. Ale chytili ju, a preto svoje deti zabila v snahe predísť tomu, aby trpeli ako otroci.

Tento osud má aj hlavná hrdinka príbehu. Ale hlavným motívom ani tak nie je tak otrokárstvo samotné ako skôr zápas o slobodu a snaha definovať, čo sloboda vlastne je.
Knihu zoženieš v češtine aj v slovenčine prevažne v knižniciach a antikvariátoch alebo si do zbierky zakúp krásne vydanie v edícii Vintage od Penguin (2023).

Dom na kopci (Shirley Jackson)
Tento príbeh zrejme poznáš pod názvom The Haunting of Hill House. Traja ľudia, ktorých na prvý pohľad nič nespája, prichádzajú do domu Na kopci na pozvanie doktora Montaguea, bádateľa v oblasti paranormálnych javov. Eleanor, Theodora a Luke si spočiatku z toho robia žarty, ale začne sa diať toľko nevysvetliteľných javov, až začneš spolu s Eleanor premýšľať:
Ide o pascu narafičenú jej kolegami? Alebo je v dome ešte niekto alebo niečo, čo jej nedovolí odísť?
Psychologické horory Shirley Jacksonovej nadväzujú na prácu velikánov ako Edgar Allen Poe a Henry James a Dom na kopci je možno aj jej vrcholným dielom. Nedaj sa odradiť slovíčkom paranormálne, toto je nie bežný jump scare, ale plazivý strach, ktorý sa ti vkradne pod kožu ani nevieš ako.
Knihu si môžeš prečítať v češtine vďaka vydavateľstvu Argo (2022).

Lapvona (Ottessa Moshfegh)
V stredovekej dedine Lapvona vyrastá polosirota Marek. Jeho otcom je tyranský pastier, matka zrejme zomrela pri pôrode. Jediný pekný vzťah má so slepou dojkou, ktorá komunikuje s prírodou. Jej dar liečiteľstva dedinčania oceňujú, ale niektorí pod vplyvom kňaza ženu označujú za čarodejnicu.
Dedinu však postihne hladomor a už beztak zúfalí dedinčania sú vydaní napospas miestnemu zemepánovi. Len Marekovi sa zhodou okolností polepší a nasťahuje sa do kaštieľa. Kým on sa môže normálne najesť, dedinčania postupne jedia, čo príde: chrobáky, netopiere, špinu a napokon aj seba navzájom.
Je to svižná a temná kniha plná mágie, vrážd, lží, zneužívania a irónie. Pravdepodobne ti z nej bude pri čítaní až zle. Ale kým z kinosály sa dá odísť, k tejto knižke sa či chceš, či nie, budeš vracať, lebo musíš vedieť, čo sa stane ďalej.
Kúpiš v slovenčine od vydavateľstva Literárna bašta (2024).

Všetkými darmi obdarovaná (M. R. Carey)
Desaťročná Melanie žije na vojenskej základni, kde študuje. Je nadpriemerne inteligentná, páčia sa jej grécke báje a hoci nemá svoje vychovávateľky rada, musia tam byť. Okolitý svet je zamorený nebezpečnými, kanibalistickými monštrami.
Melanie musia ráno priviazať o vozík. Nesmejú sa na jej vtipoch, že predsa nehryzie. Netešia sa s ňou, keď hovorí o svojich plánoch do budúcnosti.
Melanie je totiž nakazená práve tou hubou, ktorá z ľudí robí kanibalistické monštrá.
Áno, kordiceps sú možno známejšie vďaka hrám a seriálu The Last of Us, ale aj Carey sa s myšlienkou zombie apokalypsy pohral. V románe podáva desivú reportáž o tom, ako monštrá útočia na ľudí, kam sa dá schovať, ak je takmer celá krajina nakazená, a či nájdeš útočisko, ak medzi nakazených patríš tiež, no vyzeráš ako roztomilé dievčatko.

Desivosť príbehu ani nespočíva v detailnom opise nakazených (hoci vyzerajú nechutne). Pomalý, studený strach v tebe vyvolá opis toho, čo sú ľudia schopní urobiť v čase apokalypsy.
Kniha vyšla v češtine pod názvom Všemi dary obdarovaná vo vydavateľstve Host (2016).