Bielenie je čisto estetická záležitosť, ľudia ho v skutočnosti nepotrebujú, vraví zubná lekárka Lívia Polláková. Záujem ľudí o toto ošetrenie rastie. Pribúdajú však aj často nedôveryhodné alebo neefektívne produkty na bielenie zubov, ktoré predávajú influenceri a influencerky.
Podľa toho, čo spôsobuje tvoje zafarbenie zubov, si treba vyberať aj ošetrenie, vysvetľuje zubná lekárka. Niektoré problémy ti vyrieši obyčajná dentálna hygiena, k iným budeš potrebovať profesionálnu súpravu na bielenie, ktorú budeš používať aj niekoľko týždňov.
Ako to rozlíšiť, či bielenie zubov bolí a prečo domáce spôsoby sú s profesionálnym bielením neporovnateľné, vysvetľovala v podcaste Rutina. Rozhovor bol skrátený a upravený do textovej podoby.
Nie je žltý zub ako žltý zub
„V zuboch máme rôzne štruktúry, no ich pravú farbu nám dáva látka dentín, ktorá je schovaná pod sklovinou,“ vysvetľuje lekárka Polláková. Zubnú sklovinu máme všetci inú, je to dané geneticky, u niekoho je hrubšia, matná, u iných tenšia a priesvitnejšia.
Práve to určuje, koľko z dentínu presvitá. „Jeho farba je daná geneticky a to, koľko nám presvitá, sa počas života mení. Sklovina sa vekom stenčuje a stáva priehľadnejšou,“ dodáva Polláková.
Sú však aj vonkajšie vplyvy, ktoré menia farbu tvojich zubov. Tieto zmeny sa dejú na povrchu a spôsobuje ich napríklad fajčenie, pitie kávy, červeného vína či čierneho čaju.
„Tieto sfarbenia už vieme ovplyvniť. Ak je pacient spokojný so svojou prirodzenou farbou zubov a prekážajú mu len pigmenty na povrchu, vieme mu pomôcť dentálnou hygienou a pieskovaním.“
Vzdať sa rannej kávy nemusíš, hoci efekt čistenia tým predĺžiš. Dopomôže tomu aj správna zubná hygiena.
Ak ti prekáža tvoj vlastný dentín, podľa zubnej lekárky s tým pomôže len profesionálne bielenie zubov, ktoré zasahuje aj hlbšie štruktúry.

Ako prebieha profesionálne bielenie zubov
Jediná účinná látka na trhu, ktorá dokáže vybieliť zuby, je peroxid vodíka alebo karbamid peroxid. Na bielenie sa bezpečne využíva už desiatky rokov. Podľa Pollákovej zatiaľ účinnejšia látka na bielenie neexistuje.
„V našich zuboch máme rôzne komplexné molekuly s dvojitými väzbami, ktoré peroxid vodíka narúša. Týmto štiepením molekuly strácajú svoju farbu, stávajú sa bezfarebnými a zub je tým belší,“ vysvetľuje zubná lekárka.
Bieliace súpravy na domáce použitie sa počas nocí používajú po konzultácii s lekárkou dva až tri týždne. Ak treba, po ukončení kúry ešte možno zuby dobieliť v ambulancii. Potom si raz za pár týždňov gél znovu aplikuješ na udržanie efektu.
Proces bielenia budeš cítiť, väčšinou sa prejaví citlivosťou alebo bolestivosťou zubov. „Každý človek je iný, ja som napríklad vnímala bolesť len jeden deň, ostatné dni ma to nerušilo. Hneď ako ukončíme bielenie, citlivosť zubov vymizne,“ vraví.
Nekupuj si „profesionálne“ súpravy len tak na internete
Bielenie by si nikto nemal „naordinovať“ sám, podľa slov zubnej lekárky je dôležité prejsť konzultáciou. „Pri profesionálnych súpravách sú rôzne kontraindikácie, je dôležité, aby pacient nemal kazy, škáry pri korienkoch alebo fazetách, sú rôzne veci, pri ktorých sa tieto prípravky používať nemajú.“
Existuje čierny trh s týmito produktmi, no podľa zubárky takýmto nákupom riskuješ. Na jednej strane, podľa európskej legislatívy musí byť koncentrácia účinnej látky oveľa nižšia, než aká je dostupná u zubárov. Je však ešte jeden dôvod, prečo sa ti to nemusí vyplatiť.
Firmy, ktorým sa legislatívu darí obchádzať, teda ponúkajú vyššiu koncentráciu, môžu podľa Pollákovej obchádzať aj správne skladovanie či teplotu. Tým sa znižuje efektivita produktu a aj jeho bezpečnosť.
Pre koho nie je profesionálne bielenie zubov vhodné:
- pre ľudí s nevhodnou zubnou hygienou,
- so zapálenými ďasnami, neopravenými kazmi alebo výplňami, ktoré majú škáry,
- a pre pacientov so zle zhotovenými korunkami.
Značku nechcela menovať, no stretla sa s pacientmi, ktorí používali veľmi známe bieliace pásiky, no tie im spôsobili nielen citlivé a boľavé zuby, ale viedli aj k zmenám povrchu na sklovine. „Ukázala som im zábery z mikroskopu, pacienti z toho neboli nadšení.“
Nie je jedno, odkiaľ máš bieliacu súpravu, keďže ju pravdepodobne nepoužiješ len raz za život. Efekt kvalitného profesionálneho bielenia podľa slov zubárky vydrží dlhodobo, ale nie navždy.
„Dvojité väzby sa vedia čiastočne obnoviť. Na tento prípad sa využívajú udržiavacie kúry, kde si peroxid vodíka dáme pôsobiť na jednu noc, novovzniknuté väzby sa rozštiepia a sme späť pri belšej farbe.“
LED lampy? To sú hračky pre deti
Na bielenie zubov sa podľa sietí využíva aj modré svetlo. Zubárka vraví, že žiadna vedecká štúdia zatiaľ neukázala, že by bolo efektívnejšie ako peroxid vodíka. Je k tomu navyše treba zakúpiť si drahý stroj, aplikovať špeciálny gél, a skôr ako výraznejší rozdiel vo farbe sa tým akurát len o niečo skráti ambulantné bielenie.
A to pri hlbšom bielení aj tak netvorí gro celého procesu.
Pokiaľ ide o LED svetlá na domáce použitie, tie Polláková označuje za hračky pre deti.
Spomedzi nie úplne účinných, ale hlavne aj nevhodných domácich spôsobov lekárka spomína ešte jednu známu babskú radu. Ide o využívanie sódy bikarbóny na domáce bielenie, s ktorým sa Polláková stretla aj vo svojej ambulancii.
"Je to veľmi nebezpečné, môžete si tým akurát doškriabať zuby. Neodporúčam nasledovať babské rady, ak sa má niečo dotknúť zuba, nech tomu predchádza konzultácia s lekárom," uzatvára.

Zázračné zábery pred a po: sú skutočné?
Určite na teba vyskakujú rôzne reklamy na sociálnych sieťach o priam zázračných výsledkoch, ktoré sa dosiahli pomocou rôznych gélov či pásikov na bielenie zubov. A hoci niekedy ide o retušované fotky alebo zavádzanie, v niektorých prípadoch je možné dosiahnuť naozaj ohurujúci výsledok. Ale musíš sa o zuby pedantne starať.
Aj zubárka Polláková má takéto fotky svojich pacientov v mobile. Vraví, že wow efekt sa dosiahnuť dá, ale nie vždy sa to deje po jednom ošetrení.
"To, že ambulantné bielenie zuby vybieli na počkanie je mýtus. Lepšie výsledky vieme dosiahnuť domácim bielením s peroxidom, po ktorom prípadne v ambulancii dotiahneme detaily."
Biele perličky, ktoré sa často na sieťach šíria, sú však podľa jej slov neraz keramické zuby. Je jednoducho istá hranica beloby, nad ktorú sa ani s peroxidom nedostaneš.
Navyše, bielenie podľa jej slov nie je pre zuby wellness, preto by sme ho nemali absolvovať viac ako raz ročne, maximálne dvakrát.