Pre občanov Spojených štátov amerických zamýšľajúcich sa nad sťahovaním do Európy je Slovensko tou najhoršou možnou alternatívou spomedzi všetkých 29 členských krajín Schengenského priestoru.
Takto znie záver novej štúdie portálu SchengenVisaInfo, ktorý od roku 2013 ľudí z celého sveta informuje o vízových povinnostiach a podmienkach v rámci Európy.
Štúdia do hodnotenia nezahrnula Lichtenštajnsko, pre ktoré podľa jej autorov neexistuje dostatočné množstvo dát na vykonanie analýzy.
V najnovšej štúdii sa portál zameral výlučne na Američanov, pre ktorých na základe viacerých faktorov vyberal ideálne krajiny, kam by sa mohli presťahovať.
Medzi hlavné skúmané faktory patrili úroveň znalosti angličtiny, priateľskosť voči Američanom, výdavky štátu na zdravotnú starostlivosť, hrubá mesačná mzda či životné náklady.
"Škandinávske krajiny a Fínsko získali v tomto rebríčku najvyššie skóre vďaka zdravotníckemu systému. Ide o niečo, čo Američania vedia oceniť. Škandinávci a Fíni navyše zvyknú vedieť plynule po anglicky, čo je pre Američanov veľké plus," hodnotí závery štúdie expert na cestovný ruch Behar Sadiku zo spoločnosti Global Travel.
Slovensko predbehli úplne všetci
Švajčiarsko podľa štúdie vychádza ako najlepšia možná destinácia pre Američanov najmä vďaka perfektnému skóre v kategórii zdravotnej starostlivosti, výšky zárobkov a finančnej flexibility. Napriek tomu, že získalo nižšie skóre za úroveň znalosti angličtiny sa umiestnilo na 1. priečke so skóre 70,28 boda.
Na druhom mieste skončilo Nórsko s 57,66 bodmi a tretie miesto získalo Dánsko s 56,81 bodmi. V prvej päťke sa ešte umiestnili Island s 54,56 bodmi a Švédsko so skóre 50,63 bodov.
Slovensko si vyslúžilo poslednú 28. priečku s celkovým skóre 19,11 bodu.
Za znalosť angličtiny sme dostali skóre 33,14 bodu, čo je výrazne viac ako napríklad víťazné Švajčiarsko, ale na lepšie umiestnenie nám to nestačilo.
Voči Američanom sme podľa prieskumov Eurostatu síce priemerne priateľskí, ale v kategórii výdavkov na zdravotníctvo sme získali 7,31 zo 100 bodov.
Naša priemerná hrubá mzda nie je najnižšia v Schengenskom priestore, keďže nižšie sa umiestnilo Bulharsko, Rumunsko aj Chorvátsko, ale vo finančnej flexibilite zaostávame. Podľa štúdie nám pri priemernom zárobku zostáva na život žalostne málo finančných prostriedkov.
V štúdii ešte autori počítali s pôvodnou 19-percentnou sadzbou DPH, nie s 23-percentnou sadzbou DPH, ktorú v novom konsolidačnom balíčku navrhuje vláda.
Američanom preto portál SchengenVisaInfo sťahovanie na Slovensko vôbec neodporúča, podľa štúdie by pre nich bolo lepšou možnosťou aj Bulharsko, Rumunsko či Lotyšsko.
