Anastázia Tsarenko prišla z Kazachstanu na Slovensko pred ôsmimi rokmi, študovať manažment v Bratislave. Wilson Bol sa na sociálnych sieťach preslávil ako „ten černoch, čo rozváža v Košiciach Bolt Food“. Taylor Húska zase rada na sociálnych sieťach hovorí o kultúrnych rozdieloch medzi Spojenými štátmi a Slovenskom.
Spája ich, že na Slovensku našli rodinu či domov. Páči sa im naša krajina, učia sa náš jazyk a o svoje skúsenosti i dojmy zo Slovenska sa delia aj na sociálnych sieťach.
V Closeri ti pravidelne prinášame rozhovory s mladými Slovákmi a Slovenkami, ktorí majú zaujímavé skúsenosti so životom mimo Slovenska. Tentoraz sme sa rozprávali s mladými ľuďmi z iných krajín, ktorí prišli na Slovensko.
Našli si tu rodinu, majú tu prácu alebo tu študujú a budujú svoj život. Zaujímalo nás, s akými reakciami od miestnych sa stretávajú a čo sa im u nás (ne)páči.
Prinášame ti pohľad ľudí z krajín, o ktorých až toľko nepočuť.

Podľa štatistík ministerstva vnútra na Slovensku v roku 2022 žilo 278 595 cudzincov s povolením na pobyt (tvoria viac ako päť percent populácie). Napriek tomu máme spomedzi krajín Európskej únie tretí najnižší podiel cudzincov a väčšinou ide o ľudí z Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska a Ukrajiny.
Na internete sú odvážni, do očí mi nikto nenadáva
Skôr ako Anastázia začala štúdium, rok chodila do jazykovej školy a naučila sa po slovensky. Dnes rozpráva tak dobre, že by sme ani netipovali, že slovenčina nie je jej prvý jazyk a učí ho po rusky hovoriacich ľudí.
„Myslím si, že mi to ide aj preto, že som si tým sama prešla. Slováci nie vždy vedia dobre vysvetliť, prečo niečo v jazyku funguje, lebo je to pre nich prirodzené,“ hovorí s úsmevom.

O tom, ako sa naučila po slovensky, zvykne hovoriť aj na tiktoku . Práve tam neraz v komentároch zaznievajú aj nenávistné prejavy. Ľudia ju posielajú domov, nadávajú jej za Rusko alebo jednoducho len za to, že je cudzinka.