Stav slovenskej straníckej politiky bezpochyby odrádza mnohých mladých od angažovanosti. Mládežnícke politické organizácie nepatria k obľúbeným kratochvíľam tínedžerov a študentov. Počet ich členov naprieč politickým spektrom sa pohybuje v stovkách.
Zväčša o nich počujeme v rámci predvolebnej kampane, keď sa chcú kandidáti pochváliť viacgeneračnou podporou alebo treba porozdávať reflexné prvky, perá a balóniky s logom strán.
Občianske združenie Mladé PS, ktoré sa donedávna volalo Mladí progresívci, je so 168 členmi najväčšia mládežnícka politická organizácia na Slovensku. Jej členovia vo veku od 15 do 30 rokov pritom nie sú súčasťou parlamentnej politickej strany.
"Náš význam tkvie v tom, že dávame mladším ľuďom možnosť zapojiť sa a okúsiť politiku v mládežníckej forme. Ľudia môžu vďaka nám a bez toho, aby vstúpili do strany, zistiť, či je to niečo, čomu sa chcú venovať," hovorí v rozhovore spolupredseda Mladého PS Patrik Žemla.
Spolu s druhou spolupredsedníčkou Katarínou Kollárovou sme si sadli, aby sme si vyjasnili, aké sú prieniky a rozdiely medzi ich združením a stranou Progresívne Slovensko.
Naposledy sa o združení hovorilo v súvislosti s ich rozpačitým vyjadrením podpory Palestíny v kontexte vojenského postupu Izraelu.
Status združenia kritizujúci nákup vojenskej techniky od Izraela, ako aj ten od ich člena Dominika Radlera, ktorý označil izraelský režim za apartheid, zo sociálnych sietí veľmi rýchlo zmizli.
Pachuť disharmónie medzi postojmi PS a mládežníckej organizácie však ostala.
O Mladom PS sa nedávno písalo, keď v statuse na facebooku vyzývalo ministerstvo vnútra na zastavenie nákupu izraelskej vojenskej techniky. Izraelský režim ste pritom označili za kriminálnikov. Status zmizol po pár hodinách a doteraz Mladé PS situáciu nevysvetlilo. Čo sa vtedy vlastne stalo?
KK: Na vyjadrenie nás doteraz nikto nevyzval. Status sme sa rozhodli stiahnuť po konzultácii s naším gestorom pre medzinárodné témy Tomášom Valášekom z PS.
Prečo sa ten status na facebooku vôbec objavil?
KK: Nedostatočne sme to odkomunikovali so stranou PS.
Nie ste však nezávislá organizácia, ktorá si môže stáť za vlastným postojom?
KK: Sme nezávislí, no každá výskumná skupina má k dispozícii gestora zo strany. Ak rieši zložitú tému ako túto, komunikáciu navonok zvyčaje konzultujeme s ním.
Dal tento post na facebook niekto z vás dvoch?
PŽ: Nie. Dala ho tam naša špecialistka na sociálne siete.
Je ešte medzi vami v Mladom PS?
KK: Samozrejme. Chyby sa stávajú a v Mladom PS sme aj preto, aby sme sa niečo naučili.
A v čom spočívala chyba v tomto poste? Ako vás pán Valášek presvedčil, aby ste ho stiahli?
KK: Bolo nám zdôraznené, že systém, ktorý kupujeme od Izraela, z hľadiska našej bezpečnosti potrebujeme. Keďže sme sa potom nevedeli postaviť ani na jednu stranu, post sme stiahli.
Navyše sa nemôžeme prezentovať niečím, čo si nemyslí väčšina z nás.
Je každý z vašich postov schvaľovaný väčšinou členov?
PŽ: Nie. Pri zložitejších témach sa však vždy poradíme v predsedníctve.
KK: Ja sa napríklad zaujímam o ekonomiku a keď o nej máme nejaký post, tak rovno píšu mne, či je v poriadku. Keď si nie som istá, obrátime sa na "veľké" PS.
Ešte väčší rozruch spôsobil vymazaný status vášho člena a bývalého asistenta poslankyne za PS Jany Hanuliakovej Dominika Radlera, v ktorom napísal:
"Neverte, ak vám niekto bude hovoriť o tom, aký je to strašne ‚komplikovaný‘ konflikt. Morálne aj legálne ide o jednoduchý konflikt – jedna krajina sa snaží dobyť cudzie územie silou, nad dobytým územím ustanovila režim apartheidu a ideálne sa ho snaží etnicky vyčistiť. To je celé.“
Status strana PS nekomentovala a profily Dominika Radlera zmizli zo sociálnych sietí. Je ešte vašim členom?
PŽ: Áno, ale bol napomenutý a je podmienečne vylúčený. Znamená to, že pri ďalšom porušení etického kódexu jeho členstvo zanikne. Momentálne je u nás a môže sa podieľať na všetkých aktivitách.

V čom porušil etický kódex?
PŽ: Je to skôr otázka na našu trojčlennú kontrolnú komisiu, ktorá robila audit. Predsedníctvo do týchto vecí zasahuje, len ak sa dotknutá osoba odvolá, čo Dominik Radler nespravil.
Stotožňujete sa s obsahom jeho statusu?
PŽ: Určite bol zle odkomunikovaný. Stotožňujeme sa však s rozhodnutím Medzinárodného súdneho dvora v Haagu a ľudskoprávnymi organizáciami. Náš postoj je taký, že Izrael útočí aj na civilné ciele a zabíja nevinné obete, a preto stojíme na strane Palestíny.
KK: Na druhej strane rešpektujeme právo Izraela brániť sa. Ide nám len o to, aby to robil adekvátnym spôsobom.
PŽ: Určite odsudzujeme útok Hamasu z minulého októbra. Keď dnes Izrael bombarduje nemocnice či školy, obrovským spôsobom prekračuje hranicu toho, čo je legitímna obrana a čo je už útok na civilné obyvateľstvo. Nemôžeme súhlasiť so žiadnou akciou, pri ktorej zomierajú nevinní ľudia.
Cítite v tomto podporu aj z PS? Dokázalo by podľa vás PS uznať, že izraelský režim pácha vojnové zločiny?
KK: To sa treba spýtať priamo PS. Diskutujeme spolu o tom, no ide o veľmi dlhé a zložité diskusie.
Kto rozhodol o stiahnutí statusu Dominika Radlera a prečo si vymazal aj profily zo sociálnych sietí?
KK: Dominik mi vravel, že si profily vymazal, lebo mu písalo obrovské množstvo ľudí a nechcel sa tým zaoberať.
Prečo má Mladé PS dvoch predsedov?
KK: Je to prínos v rámci rodovej rovnováhy. Muži a ženy sa totiž na problémy pozerajú inak.
Prezentujete pri voľbách aj program?
PŽ: Vzhľadom na to, že sme veľká organizácia, ktorá má 168 členov, sa im musíme predstaviť, aby nás viac a lepšie spoznali. Nie všetci kandidáti program majú, no určite je to výhoda.
Ako sa na vašu politickú angažovanosť v mladom veku pozerajú vaši rovesníci?
PŽ: Kamaráti aj spolužiaci ma v tom podporujú, aj keď s nimi pre povinnosti trávim menej času. Cítim od rovesníkov podporu aj to, že majú väčší záujem sa so mnou rozprávať o spoločenských témach.
Mám pocit, že s krokmi vlády Roberta Fica rastie na Slovensku záujem mladých ľudí o politiku. Aj spolužiaci, ktorí ani netušili, koho by šli voliť, začali na instagrame zdieľať politické názory.
KK: Aj mňa moje okolie podporuje. Kamarátka, ktorú som nevidela dva roky, ma minule nadšene zastavila v kaviarni, že ma sleduje a veľmi podporuje. Aj moja najlepšia kamarátka, ktorá nie je hodnotovo nastavená ako ja, ma podporuje s tým, že chce, aby som si stála za svojím názorom.
Podporuje ťa pre tvoju činorodosť alebo preto, že sa angažuješ v PS?
KK: Je rada, že sa angažujem a napredujem.
Stretávate sa aj so stereotypmi, keď sa o vás niekto dozvie, že ste z Mladého PS? Aké sú najčastejšie?
PŽ: Stretávame sa s veľmi podobnou rétorikou, aká sa používa voči PS, že sme napríklad platení Sorosom. Píšu nám, že sme liberálne detičky, a čítal som, že by na mňa poslali Hitlera.
KK: Dostávam dosť tvrdé komentáre, ktoré ma posielajú na rôzne nepríjemné miesta.
Myslíš, že je to tým, že si žena?
KK: Je to skôr tým, že som "progresívka". Najnepríjemnejšie je, keď mi ľudia prajú, aby ma niekto znásilnil. Bohužiaľ, s tým sa ženy stretávajú často.
Ak je komentár nahnevaný alebo nechutný, nemám chuť sa ním zaoberať. Ak mi však niekto napíše konštruktívnym spôsobom, že so mnou nesúhlasí, nemám s tým problém.