Polícia cez víkend nadránom vtrhla do bratislavského klubu Wax2 a návštevníkom prikázala viac ako dve hodiny sa opierať o stenu s rukami za hlavou. Viacerí hudobníci, ktorí do klubu prišli vystúpiť, napokon museli svoje vystúpenia zrušiť.

Svedkovia razie polícii vyčítali aroganciu, agresivitu a vulgárnosť. V Bratislave za posledných pár mesiacov nejde o prvú policajnú raziu takéhoto typu.
Začiatkom leta nabehlo policajné komando do podniku Alchymista, v auguste zase policajnú raziu zažil klub Kácečko.
Polícia tvrdí, že razie majú preventívno-bezpečnostný charakter. V podnikoch hľadajú drogy, ale spoločne s finančnou správou kontrolujú aj vydávanie bločkov či to, ako kluby odvádzajú dane.
Ako zistil denník SME, polícia napríklad o konkrétnych dôvodoch razie v Kácečku opakovane zavádzala, napokon uviedla, že to ani nebola jej akcia, ale iba si ju prizvala finančná správa. To finančná správa poprela, akciu podľa nej organizoval Policajný zbor, ktorý si prizval práve daňový úrad.

Closer sa vybral do bratislavských ulíc za mladými ľuďmi. Zisťovali sme, či si čoraz častejšie policajné razie v meste všimli, či na základe nich zmenili miesta, kde večer v meste trávia svoj čas, a čo si myslia o agresívnom a vulgárnom správaní polície.
Dve hodiny s rukami za hlavou nie sú zábava
Tomáš Jurkanin nechápe, ako si polícia môže dovoliť nakázať návštevníkom akéhokoľvek baru či klubu stáť dve hodiny s rukami za hlavou.

"To nie je žiadna zábava stáť dve hodiny s rukami za hlavou. V takom prípade treba zakročiť. Mám veľa kamarátov, ktorí tam boli taktiež a myslím si, že to oveľa viac ľuďom uškodí, ako pomôže," hovorí.
Tomáš konštatuje, že podľa neho sa policajné razie v Bratislave za posledné mesiace rozbehli, pretože zrejme na Slovensku nemáme iné problémy. "Toto je asi najväčší problém Slovenska, ktorý musíme riešiť," zamýšľa sa ironicky.
Takéto policajné razie podľa neho majú ešte medzinárodný rozmer. "Keď sa tu zavolajú zahraniční interpreti a policajti im nedovolia vystúpiť, nie je to dobrá vizitka pre Slovensko. Takéto akcie sa plánujú pár mesiacov dopredu," upozorňuje.
Nočný život v Bratislave podľa neho musí zostať, pretože aj bratislavské podniky sú jednou z turistických atrakcií mesta, ktorá dokáže prilákať turistov.
Niečo by sa mi pri razii mohlo stať
Alen si častejšie policajné razie v Bratislave všimol, ale keďže do mesta nechodí až tak často, zatiaľ ho veľmi neovplyvnili. Priznal však, že už občas trochu zamýšľal nad tým, aký podnik nakoniec večer v meste zvolí.

"Myslím si, že to možno odradí ľudí od toho, aby išli večer do klubu a zabavili sa, lebo sa napríklad boja, že by ich kamaráti mohli mať niečo pri sebe a zbytočne by sa preto dostali do problémov, aj keď to majú len na osobné použitie," zamýšľa sa.
Ak by sa náhodou ocitol v klube, do ktorého by nabehlo policajné komando, uznáva, že by sa pravdepodobne veľmi bál.
"Bál by som sa, že by sa tam celkovo vytvorila agresívna atmosféra a mohlo by sa mi niečo stať, aj keď som nič nespravil. Niekto by mi tam mohol ublížiť alebo by sa ľudia zľakli, začali utekať a mohli by ma zraniť," hovorí.
Takéto razie podľa Alena ľudí v Bratislave vôbec nemotivujú k tomu, aby viac chodili von.
Je to zásah do slobody
Martina Bajerová a Veronika Vajglová ešte žiadnu policajnú raziu nezažili, ale samy tvrdia, že by ich takýto zážitok mohol veľmi rozrušiť.

"Môže to pôsobiť neprimerane a je to sčasti zásah do slobody návštevníkov. Medzi ľuďmi to môže vyvolávať strach, pre ktorý si možno nebudú chcieť ísť užiť nočný život do mesta," hovorí Veronika.
Ak by sa to na vlastnej koži stalo Martine, zrejme by sa konkrétnemu podniku začala po nepríjemnom zážitku vyhýbať napriek tomu, že samotný podnik za raziu nemôže.
Obidve si myslia, že ak budú policajné razie v Bratislave pokračovať v rovnakom vulgárnom a agresívnom štýle, môže to znížiť záujem mladých ľudí chodiť von.
Razie môžu zachrániť mladých ľudí
Eliška Lišková nám povedala, že nepochádza z Bratislavy, ale aj v jej rodnom meste sa policajné razie občas vyskytnú.

"Myslím si, že to má význam najmä pre mladších ľudí, ktorí v kluboch nemajú čo robiť a rodičia možno ani nevedia, že sú tam," myslí si. Podľa jej názoru môžu razie pomôcť zachrániť niektorých mladých ľudí, ktorí sa vybrali zlou životnou cestou.
Na druhej strane, policajti by podľa nej jednoznačne mali rešpektovať hranice slušného správania a nemali by byť k návštevníkom podnikov hrubí, agresívni ani vulgárni.
Razie v Bratislave ju zatiaľ nijak neovplyvnili. "Keďže som už dospelá, tak sa nad tým veľmi nerozmýšľam. V každom prípade sa vždy snažím správať slušne," hovorí.
Neviem, prečo to policajti robia

Študentka Sabina si frekventovanejšie razie v Bratislave všimla, rovnako ako agresívne a vulgárne správanie policajtov, ktorí podniky prehľadávali.
"Určite to ovplyvňuje mladých ľudí, keď si večer chcú ísť sadnúť von a preruší im to program. Ani neviem, prečo to policajti vlastne robia, prečo sa toto deje na Slovensku. Malo by sa to obmedziť, aby to pre ľudí nebolo také nepríjemné," hovorí.
Jej kamarátka Elizabeth si myslí, že polícia razie organizuje najmä kvôli neplnoletým ľuďom v podnikoch. "Nie je vhodné, že im tam predávajú alkohol, aj keď majú pod 18 rokov. Jasné, že aj my sme sa chodili zabaviť, ale je povinnosť podnikov to riešiť," zamýšľa sa.
Podľa Elizabeth by sa možno situácia zlepšila, keby mladí ľudia v Bratislave mali viac možností, kde tráviť svoj voľný čas bez alkoholu. "Nemuseli by sa diať tieto veci," konštatuje študentka.
Sabina správanie policajtov odsudzuje. "Aj keď tu niekto príde zo zahraničia a toto sa mu tam stane v klube či v bare, vytvorí si zlý názor na Slovensko. Polícia by sa k ľuďom mala určite správať príjemnejšie," tvrdí.
Obidve majú kamarátov, ktorí už raziu v Bratislave zažili a po nepríjemnej skúsenosti sa rozhodli vyvarovať podnikov, kde sa zásah uskutočnil.
Policajnú raziu zažil na vlastnej koži
Adam Rejko zažil policajnú raziu na vlastnej koži, aj keď v miernejšej verzii pred pár rokmi na Obchodnej ulici v Bratislave.

"Boli sme vnútri podniku, zrazu z ničoho nič prišli policajti, bolo ich možno päť či šesť. Aj keď sme mali viac ako 18 rokov, všetci museli ísť von a potom si nás kontrolovali cez občianske preukazy. Tí, čo mali 18, mohli zostať a vrátiť sa dnu," opisuje svoju skúsenosť.
Raziu podobnú tej, ktorá sa cez víkend odohrala v klube Wax2, prípadne raziu ako v bratislavskom klube Kácečko, však na vlastnej koži nezažil.
"Ak sú tam deti a nemajú viac ako 18 rokov, myslím si, že je to v súlade s normou a malo by to pokračovať naďalej," hovorí.
Nemyslí si však, že sa počas razie policajti môžu správať tak, ako sa im zachce.
"Malo by to byť odtiaľ potiaľ. Ak to zachádza do extrému, tak by sa to malo kontrolovať, policajti by to nejako veľmi nemali preháňať," uzatvára.