Bratia zavraždili rodičov, pretože ich zneužívali. Menendezovcov vykresľujú ako monštrá

Je to honba za senzáciou, tvrdia odsúdení.

Obsadenie minisérie The Monsters: Lyle and Erik MenendezObsadenie minisérie The Monsters: Lyle and Erik Menendez (Zdroj: Netflix)

Dvadsiateho augusta v roku 1989 bratia Menendezovci vyšli z vily, kde žili so svojimi rodičmi, a zamierili k autu na parkovisku. Z kufra vytiahli dve brokovnice a vrátili sa naspäť do domu.

Vošli do obývacej izby, kde na gauči pred televíziou sedeli ich mama a otec. Do oboch napálili niekoľko striel. Zbrane vrátili naspäť do kufra a odišli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sa vrátili, zavolali na políciu a ohlásili, že rodičov našli mŕtvych. Začal sa kolotoč vyšetrovania, v ktorom vtedy 21-ročný Lyle a 18-ročný Erik ani náhodou neboli v hľadáčiku polície. Bojovali o dedičstvo a snažili sa začleniť do normálneho života.

SkryťVypnúť reklamu

Chytili ich až na základe priznania viny na terapeutickom sedení. Erik sa s vraždou zveril svojmu psychológovi Dr. Jeromovi Ozielovi ešte v októbri toho istého roku. Ten o jeho priznaní povedal svojej vtedajšej milenke, ktorá to oznámila na polícii.

Menendezovci sa k brutálnej vražde priznali, tvrdili však, že konali v sebaobrane, po rokoch sexuálneho a psychického zneužívania oboma rodičmi. Nakoniec dostali doživotie.

Príbeh Menendezovcov sa stal obľúbeným námetom popkultúry, teraz ho prevzal Netflix. V polovici septembra uviedol pokračovanie série Monsters, ktorá sa začala príbehom sériového vraha Jeffreyho Dahmera.

Miniséria Monsters: The Lyle and Erik Menendez Story sa však nevyhla kritike verejnosti a ani bratov. Netflix obviňujú z necitlivej honby za senzáciou a nepomohol im ani nablýskaný casting v podobe Javiera Bardema a Chloe Sevignyovej.

SkryťVypnúť reklamu

Výpovede, ktoré sa ťažko počúvajú

Bratov odsúdili v roku 1993 najskôr individuálne, každý mal vlastnú porotu. Obe poroty sa však nakoniec dostali do "deadlocku", čo znamená, že sa nedokázali dohodnúť na verdikte. Nakoniec ich preto súdili spoločne.

Podľa Los Angeles Times, Lyle Menendez na súde opísal svojho otca ako „chladného a vypočítavého tyrana“ a svoju matku ako „záhadnú ženu plnú hnevu“. Povedal tiež, že ho otec zneužíval od šiestich do ôsmich rokov a jeho mama ho často pozývala k sebe do postele a chcela, aby sa jej všade dotýkal.

Erik Menendez na súde tvrdil, že ho otec zneužíval od šiestich do osemnástich, teda do roku vraždy. Vo výpovedi opisoval, že otec s ním praktizoval hladkanie, orálny aj análny sex.

Súdne pojednávanie bolo verejné, celé výpovede sú dostupné napríklad aj na youtube.

SkryťVypnúť reklamu

Obaja bratia potvrdili, že ich mama Kitty o všetkom vedela a tolerovala to. Lyle na súde tvrdil, že otca konfrontoval. Vyhrážal sa mu, že ak neprestane brata zneužívať, všetko zverejní. Od toho momentu sa podľa výpovedí začali bratia báť o svoje životy. Boli presvedčení, že ich rodičia zabijú.

Načítavam video...

Nesiahol len na svoje deti

José Menendez sa narodil na Kube. S rodičmi sa do USA prisťahoval, keď sa Fidel Castro dostal k moci. Pracoval v nahrávacej spoločnosti, bol šéfom operatívy a pomáhal spoločnosti podpísať zmluvy s umelcami ako Duran Duran, Eurytmics alebo chlapčenská latino kapela Menudo.

Podľa viacerých zdrojov v profiloch na Los Angeles Times, The Biography či The Times bol José Menendez posadnutý perfekcionizmom, túžil po výhre a bol pre ňu ochotný urobiť všetko. Rovnako sa správal aj v súkromí.

SkryťVypnúť reklamu

Archívny text od Los Angeles Times opisuje, že sa často zúčastňoval na pretekoch svojich synov v plávaní, pričom stál pri bazéne, vrieskal na nich a ponižoval ich pred rovesníkmi.

Bol typom agresívneho "helikoptérového rodiča", ktorý chodí za svojimi deťmi a dláždi im cestu krikom. Vyťahoval ich z malérov, no podľa viacerých zdrojov to bolo práve preto, aby nepoškodili jeho reputáciu v spoločenských kruhoch.

Kým jedni hovoria o jeho agresivite, iní tvrdia, že jeho synovia boli rozmaznaní a aj s manželkou mohli byť prísnejší.

Súd uznal za dôkazové materiály nahrávky od terapeuta Oziela, ktoré obsahovali priznanie, no detailná výpoveď bratov o zneužívaní nepomohla.

Žaloba tvrdila, že rodičov zavraždili pre peniaze a ako dôkaz uviedla zbesilé míňanie rodinných financií pár mesiacov po ich smrti. Naznačovala tiež, že Erik Menendez je gay, a preto vie tak dokonale opísať sexuálny styk medzi dvoma mužmi. Na súde a aj v rozhovore s novinárkou Barbarou Waltersovou v roku 1996 to niekoľkokrát poprel. Momentálne má manželku.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď sa Menendezovci k vražde priznali, rozhodnutie súdu považovali za pľuvanec do tváre obetiam sexuálneho násilia.

Nádej na znovuotvorenie prípadu prišla minulý rok, keď sa prevalili obvinenia jedného z členov skupiny Menudo. Roy Roselló v dokumente Menendez + Menudo: Boys Betrayed povedal, že v 80. rokoch ho José Menendez zdrogoval a sexuálne zneužil na párty v jeho dome.

Pomôcť by mohol aj list bratrancovi, v ktorom Erik Menendez opisuje, ako ho otec zneužíval. Napísal ho ešte pred vraždou.

Načítavam video...

Menendezovcom sa šou nepáči, ale ani kritikom

Kritici reagujú na najnovší počin Netflixu viac-menej negatívne. Variety, Guardian či IndieWire vyčítajú opakovanie sa a chaotickú dramaturgiu, pričom tvrdia, že snímka vlastne nevie, čím chce byť. Telegraph haní hlad Netflixu po senzáciách.

SkryťVypnúť reklamu

V recenzii píše, že žiadna téma nie je pre streamovací gigant natoľko citlivá, aby ju nepretavil do minisérie. Zhoduje sa tak napríklad aj s kritikmi minisérie Dahmer. Tí Netflixu vyčítali necitlivý prístup k vrahovým obetiam a tvrdili, že divákov podporoval v tom, aby s vrahom súcitili.

Na Monsters reagovali aj odsúdení bratia. Manželka Erika Menendeza zverejnila jeho stanovisko na sociálnej sieti X (predtým twitter).

„Veril som, že sme sa už posunuli od klamstiev a ničivého vykresľovania Lyla, vytvárania jeho karikatúry, zakorenenej v príšerných a do očí bijúcich klamstvách, ktoré sa v seriáli rozmohli,“ reagoval na zobrazenie svojho brata v minisérii. Lyle je v nej vykreslený ako po peniazoch bažiaci, agresívny a necitlivý človek.

Ďalej tvrdí, že Netflix posunul ich traumy o niekoľko krokov späť do čias, keď boli systém a spoločnosť presvedčení, že muži prežívajú traumu zo sexuálneho zneužitia inak ako ženy.

SkryťVypnúť reklamu

"Tieto hrozné lži boli za posledné dve desaťročia odhalené nespočetnými odvážnymi obeťami, ktoré prekonali svoju osobnú hanbu a odvážne prehovorili,“ dodáva.

Režiséra obvinil, že zámerne vykreslil ich príbeh ako senzáciu, pričom k ich traume vraj pristupoval necitlivo.

Režisér Ryan Murphy na kritiku reagoval v krátkom rozhovore pre Entertainment Tonight. Povedal, že ho mrzí, že Erik Menendez seriál kritizoval bez toho, aby si ho pozrel. Zistil by vraj, že miniséria je zo 60 percent práve o zneužívaní a traume, ktorú prežívali.

Stojí si za tým, že jeho tím pristúpil k udalosti citlivo a v seriáli je vyobrazený celý deň pojednávania, kde o činoch svojich rodičov otvorene rozprávajú.

Nemožno si však nevšimnúť, nakoľko sa do skutočného príbehu premietol Hollywood. Zvláštne pôsobí napríklad časť, keď si bratia kupujú zbraň. Dej je doplnený o optimistickú dynamickú hudbu, pričom budí skôr dojem, že sa pozeráme na akčný film než na skutočnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Senzáciu vzbudzuje aj naznačený sexuálny vzťah medzi Lylom a Erikom.

Novinár Robert Rand, ktorý napísal knihu The Menendez Murders v roku 2018 a s oboma bratmi sa niekoľkokrát zhováral, hovoril, že takýto vzťah nemali.

„Myslím si, že jediný telesný kontakt nastal, keď Lyle vzal brata do lesa a hral sa tam s ním a zubnou kefkou- to isté s nimi robil ich otec,“ hovorí Rand pre The Hollywood Repoter.

Režisér hovorí, že v tomto prípade v minisérii len ponúkali niekoľko teórií a pohľadov rozličných ľudí. Pripomína tiež, že si nemohol dovoliť obísť linku ich rodičov a chcel sa na tie udalosti pozrieť aj ich očami.

"Ako rozprávači sme mali povinnosť pokúsiť sa na základe nášho výskumu priblížiť aj ich perspektívu, čo sa nám aj podarilo,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu