Cestovanie spomaľuje starnutie, tvrdí nová štúdia. Ak nesedíš na zadku a neješ fast food

Nejde len o krémy a hlavolamy.

Cestovanie môže spomaliť starnutie.Cestovanie môže spomaliť starnutie. (Zdroj: Dupe/Jackie Dewar)

Veľa vieme o vplyve slnečnej ochrany, kvalitnej stravy či učení sa na procesy starnutia. Vyzerá to tak, že na zoznam antiaging aktivít si môžeš zapísať aj cestovanie. Podľa vedeckej štúdie publikovanej v Journal of Travel Research má totiž výrazný vplyv na spomalenie procesov starnutia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bookni si ten výlet, možno omladneš

Vedecký tím z austrálskej univerzity Edith Cowan v štúdii tvrdí, že životný štýl, ktorý nám odporúčajú lekári, často prežívame práve na cestách. Pri cestovaní totiž komunikujeme s ľuďmi, zbierame nové zážitky, trávime čas v prírode, veľa kráčame, plávame alebo sa venujeme inému pohybu a jeme výživné jedlá.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto aktivity pomáhajú nášmu fyzickému aj duševnému zdraviu.

Súvisiaci článok Lenka prenajíma campervany v Nórsku: Iba Slováci chceli platiť bez bločka. Čudovali sa, že tu nie sú salaše Čítajte 

„Prostredie, najmä krásna krajina, ako sú lesy alebo pláže, nám môže pomôcť znížiť stres a zvýšiť našu duševnú pohodu a podporiť fyzickú aktivitu,“ povedal pre The Washington Post hlavný výskumník štúdie Fangli Hu.

„Stretnutia s ďalšími turistami, s miestnymi obyvateľmi alebo dokonca so zvieratami môže zlepšiť našu náladu a kognitívne funkcie. Cestovanie môže tiež viesť k zdravému stravovaniu,“ dodal.

Pre Science Direct vysvetlil, že spoznávanie nových miest môže stimulovať stresové reakcie a zvýšiť rýchlosť metabolizmu, čo môže potenciálne viesť až k zlepšeniu imunity.

„Zjednodušene povedané, imunitný systém sa stáva odolnejším. Môžu sa uvoľniť hormóny, ktoré prispievajú k oprave a regenerácii tkaniva a podporujú samoliečenie.“

SkryťVypnúť reklamu

Oddychové aktivity navyše môžu znížiť chronický stres, čo tiež pomôže imunite.

Zvýšená fyzická aktivita, podľa Hua pozitívne vplýva aj na krvný obeh, kosti, svaly a kĺby a celkovo zvyšuje odolnosť tvojho tela.

Kto bude profitovať z cestovania?

Tieto benefity získavajú nielen tí, ktorí už sú fit. Podľa austrálskej štúdie môže cestovanie pomôcť zredukovať už existujúce zdravotné problémy, zároveň však môže predchádzať alebo aspoň posunúť na neskôr niektoré ochorenia, ktoré typicky prichádzajú s vekom.

Dokonca cestovanie označujú za nefarmakologický spôsob zmiernenia symptómov a zlepšenia kvality života aj u ľudí so zdravotnými problémami.

Samozrejme, za predpokladu, že na dovolenkách nezvykneš len sedieť na pláži, opaľovať sa a jesť fast food. Tieto aktivity ti preukázateľne k predčasnému starnutiu dopomáhajú.

SkryťVypnúť reklamu

Slnečné žiarenie kožným bunkám ubližuje a prispieva nielen k rakovine kože, ale aj k známkam starnutia. Ultraspracované potraviny majú tiež negatívny vplyv na náš metabolický vek a môžu viesť k celému radu chronických ochorení, dokonca sa spájajú aj s demenciou. A nedostatok telesného pohybu sa výrazne podpisuje pod predčasné úmrtia.

Súvisiaci článok Meškal nám let, dostali sme 2400 eur. Slováci opisujú, ako získali odškodnenie od leteckých spoločností Čítajte 

Samotné cestovanie nemusí byť vždy win-win, môže byť aj nebezpečné. Vystavujeme sa rizikám nákazy exotickými chorobami či otrávenia vodou a jedlom, ani nehody či násilie nie sú zriedkavé. Niektoré prostredia ti dokonca môže náladu aj zhoršiť.

Vo všeobecnosti však štúdia k cestovaniu povzbudzuje, a týmto sa výskum nekončí. Chcú sa viac venovať tomu, ako môže turizmus pomôcť ľuďom s demenciou a inými chronickými ochoreniami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu