Až 37 percent dievčat a chlapcov od 11 do 19 rokov nemá rado svoje telo. Vyplynulo to z nového celoslovenského prieskumu projektu Chuť žiť na vzorke 2426 žiakov a žiačok základných a stredných škôl. Prieskum bol realizovaný ako súčasť Komplexného programu prevencie porúch príjmu potravy.
Výsledky korešpondujú aj so súčasným trendom ideálu krásy: pre chlapcov je stresujúcejšia predstava, že schudnú, pričom takmer tretina dievčat považuje za veľmi stresujúce priberanie.
Ruky ako baletka sa dajú aj kúpiť
Štandard krásy sa znovu posúva. Vidieť to na popularite liekov ako ozempic aj na popularite estetických zákrokov. Podľa štatistickej správy Americkej spoločnosti plastických chirurgov z roku 2023 je rastúcim trendom tzv. ballet body.
To znamená malé, útle telo, s malými prsiami, malým zadkom a štíhlymi končatinami.

V posledných týždňoch na sociálnych sieťach trendujú tzv. ballerina arms, teda ruky ako baletka. Nejde však o tréning inšpirovaný baletom, ale o liposukciu rúk.
Liposukcia, alebo odstránenie tuku, sa totiž dá vykonávať aj na menších oblastiach, hoci si ju často spájame s bruchom alebo s chrbtom. Už aj plastickí lekári túto možnosť prezentujú ako jednoduchú, málo invazívnu procedúru, ktorá sa nemusí ani vykonávať v celkovej anestézii.
Loading
@drneinstein
Za istých okolností tieto estetické procedúry ľuďom pomáhajú "doklepnúť" niečo, čo už nevedia dosiahnuť ani zmenou životného štýlu. Známa je napríklad séria zákrokov po pôrode nazývaná "mommy makeover".
Ballet body je podobná kombinácia zákrokov, ktoré odstraňujú napríklad aj prevísajúcu kožu po výraznom schudnutí, vyhladzujú strie alebo nadvihujú ovisnuté poprsie.
Trénuj, nech máš nohy do legín?
Pred niekoľkými mesiacmi zase sieťami otriasol nebezpečný trend zvaný legging legs. V ňom ľudia naznačovali, že len ženy s určitým typom nôh môžu nosiť legíny. Podobne ako každoročný dietetický trend "schudni do plaviek" sa tak na sociálne siete vysypali tipy na nízkokalorické jedlá a vysokointenzívne tréningy.
Podľa projektu Chuť žiť však tento trend vychvaľuje štíhlosť podobne ako pred zhruba desiatimi rokmi "thigh gap" (medzera medzi stehnami).
"Trendy, ktoré upriamujú pozornosť a priraďujú vyššiu hodnotu určitému tvaru a vzhľadu tela, negatívne ovplyvňujú náš sebaobraz a dokonca môžu prispievať k vzniku porúch príjmu potravy," okomentovali trend na Instagrame.
To však nie je jediné riziko. Tento trend propaguje nezdravý aj nerealistický ideál krásy: rozmanitosť tiel je totiž pre ľudstvo dôležitá a nepotrebujeme a bez pomoci skalpela ani nemôžeme všetci vyzerať rovnako.
Tiktok po masívnej vlne kritiky hešteg zablokoval. Ak si naň klikneš teraz, nájdeš preklik na osvetové informácie o poruchách príjmu potravy.

Influencerka, ktorá "len chcela ostať štíhla"
It’s not a sin to want to be thin, teda nie je hriechom chcieť byť štíhlou. Tak donedávna znelo motto v profile Liv Schmidtovej, populárnej influencerky, ktorá otvorene hovorila o tom, čo robí popri práci, aby si udržala svoju postavu.
Po profilovom rozhovore vo Wall Street Journal jej Tiktok zmrazil účet. Pre WSJ sa sociálna sieť vyjadrila, že influencerka porušovala pravidlá komunity, ale nešpecifikovala, o ktoré konkrétne ide. Pravidlá však hovoria o tom, že obsah, ktorý glorifikuje poruchy príjmu potravy, je zakázaný.
Schmidtová sa na sieť vrátila s novým profilom, na Instagrame jej 71-tisícový účet stále rastie a pokračuje vo svojom zabehanom obsahu. Podľa mnohých kritikov jej videá pripomínajú obsah, ktorý sa kedysi šíril na tzv. pro-ana blogoch na Tumblr, no je menej nápadný. V minulosti tieto blogy otvorene propagovali rady pre anorektikov a anorektičky.
Influencerka sa v rozhovore pre WSJ vyjadrila, že ľudia si môžu vybrať, aký obsah budú sledovať a či budú nasledovať rady v ňom. Tiež dodala, že ju môžu sledovať až dospelí ľudia od 18 rokov.
Medzi radami, ktoré zaznievajú v jej videách, sú aj klasické rady, ktoré poznáš z rôznych diét, napríklad "polovicu času ani nie si hladný, len smädný". Pridáva aj svoje tréningy, ktoré vždy nazýva fat burning, skinny alebo ich označí za inšpirované modelkami Victoria's Secret.
Aj jej motto až nápadne pripomínalo výrok modelingovej ikony Kate Mossovej Nothing tastes as good as skinny feels (Schmidtová si v novom profile zvolila iné bio).
Mnohí jej fanúšikovia podľa New York Times obsah vítajú a nevnímajú ho ako problematický. Podľa nich najmä ukazuje, ako vyzerá realita v kalorickom deficite alebo ich inšpiruje k zdravému životnému štýlu.

To, čo sleduješ online, vplýva aj na tvoje správanie
Obsah na sociálnych sieťach má podľa projektu Chuť žiť skutočný vplyv na zmýšľanie aj správanie mladých ľudí. Tí podľa zistení ich prieskumu pociťujú nespokojnosť so svojím telom, bežne zažívajú nevyžiadané a nepríjemné komentáre na ich vzhľad a stresuje ich pribratie.
"Za alarmujúci považujeme fakt, že každý piaty mladý človek je ochotný ohroziť svoje zdravie pre zmenu výzoru. Práve toto je skupina detí, ktorá sa už potenciálne angažuje v rizikovom správaní a ktorá potrebuje nielen prevenciu, ale aj intervenciu," povedala Valentína Sedileková, riaditeľka Chuť žiť.
Démonizovanie konkrétnych influenceriek alebo trendov pritom môže viesť k tomu, že nám ujde širší kontext, povedala pre New York Times Emmeline Clein. Je autorkou knihy Dead Weight, ktorá sa venuje vplyvu západných štandardov krásy na náš život.
"Je to ako keď boli na Tumblr zakázané pro-ana fóra: iba démonizujeme konkrétne tínedžerky a mladé dvadsiatničky, akoby to celé vymysleli ony. Tým, že namiesto Instagramu alebo Tiktoku robíme zloducha z Liv (Schmidtovej), len šikanujeme jednu ženu."

Čo s tým?
Medzi možné riešenia situácie patrí aj nový vzdelávací program Odborníci na dušu, organizovaný projektom Chuť žiť.
Vzdelávanie obsahuje šesť školiacich blokov, mentoring a prax a zameriava sa na školských psychológov a psychologičky. Práve ony by mali vedieť zachytiť u mladých ľudí prvé príznaky porúch príjmu potravy a vedieť na ne včas zareagovať.
Ročné vzdelávanie odštartovalo v septembri tohto roka pre skupinu 16 odborných zamestnancov a zamestnankýň škôl.
Ak hľadáš pomoc v oblasti porúch príjmu potravy, môžeš napísať na poradna@chutzit.sk alebo zavolať na bezplatnú linku pomoci 0800 221 080.