Anketa: Knihy podľa mňa čítajú iba tí, čo Kamenického nevolili. Mladí Slováci reagujú na vyššie DPH

Pýtali sme sa mladých ľudí v uliciach.

(Zdroj: Closer)

Vybrali sme sa do bratislavských ulíc, aby sme sa mladých ľudí žijúcich na Slovensku spýtali, čo si myslia o vládnom návrhu na zvýšenie DPH na knihy z 10 na 23 percent.

Od našich respondentov sme chceli vedieť, či navrhované zmeny zachytili, čo si myslia o výroku ministra financií Ladislava Kamenického, podľa ktorého je čítanie kníh výsadou bohatej vrstvy ľudí, a čo pre nich knihy v živote znamenajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čítanie mi v detstve veľmi pomohlo

Nela Bezuchová si správy o zvyšovaní DPH na knihy všimla vďaka svojim kamarátom na sociálnych sieťach. Mnoho z nich zdieľalo výrok ministra financií Ladislava Kamenického, ktorý vyhlásil, že čítanie kníh je výsadou bohatých ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to celkom nefér, že ľudia, čo chcú čítať knihy a sú vzdelaní, budú teraz musieť platiť viac," zamýšľa sa. V prvej chvíli ani nevedela, ako zareagovať na včerajší ministrov výrok o bohatšej vrstve ľudí a knihách.

"Je to taký človek, dosť to o ňom hovorí. Ja mám naňho svoj vlastný názor. Všetci by sme mali mať prístup ku knihám. Je to nefér hlavne pre ľudí zo zhoršeného sociálneho a ekonomického prostredia," vysvetľuje.

Na otázku, čo pre ňu knihy v živote znamenajú, si zaspomínala na detstvo.

"Znamenajú pre mňa vzdelanie. Rozširujú slovnú zásobu. Pomáha to deťom. Keď som bola malá, mala som problém s čítaním, lebo mám dyslexiu. Strašne mi to pomohlo. Teraz je to už omnoho lepšie ako predtým, nútili ma tam čítať knihy, takže to dosť pomáha deťom aj všetkým ostatným," uzatvára.

SkryťVypnúť reklamu

Zvyšovanie DPH na knihy je absurdné

Na Obchodnej ulici v centre Bratislavy sme stretli aj Čecha Vojtěcha Javůrku.

Keď sme sa ho pýtali, či počul, že vláda na Slovensku rozhodla o zvýšení DPH na knihy, zostal mierne zaskočený, pretože detaily o zmenách ešte nezachytil.

"U nás v Česku toto vôbec nie je téma. Nezaznamenal som, že by sa u nás vôbec riešilo zvyšovanie daní na knihy. Zdá sa mi to absurdné," hovorí.

"Môj osobný názor je ten, že nerozumiem, prečo by sme DPH potrebovali zvyšovať práve v tejto oblasti, čítanie absolútne podľa mňa nie je výsada bohatých ľudí," hodnotí.

V Českej republike pritom majú na knihy od minulého roku nulovú DPH.

"Knihy pre mňa znamenajú zdroj informácií, ale aj zdroj inšpirácie. Sú pre mňa jedným z kultúrnych rozmerov života," vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Knihy čítajú len tí, ktorí ho nevolili

Karolína Juríková a Sofia Makyšová sú študentkami herectva, a tak sa bez neustáleho kontaktu s knihami nezaobídu.

"Keďže sme študentky, tak sa nám to nepáči. Je to podľa mňa iba zakrytie niečoho väčšieho, čo sa u nás deje," myslí si Karolína. Sofia dodáva, že je smutné, keď musia zdražieť práve knihy, ktoré sú zdrojom vzdelania a vedomostí.

"Knihy podľa mňa čítajú iba tí, ktorí ho nevolili," smeje sa Karolína, keď nám odpovedá na otázku, čo si myslí o výroku ministra Kamenického o tom, že čítanie kníh je výsadou bohatšej vrstvy ľudí.

Dôležitosť kníh si Karolína pri nástupe na vysokú školu začala uvedomovať ešte viac. "Sme veľmi radi, že existujú knižnice, lebo knihy sú drahé. Ja si neviem predstaviť, ako by sme bez nich dostávali informácie, ako by sme sa učili," hodnotí.

SkryťVypnúť reklamu

Nejde podľa nej len o vzdelanie, ale aj o čítanie fantasy literatúry či romantiky vo voľnom čase. "Ja prečítam dve knihy za týždeň, takže si neviem predstaviť, že by som mala platiť viac," uzatvára Karolína.

Veľmi mylný a nesprávny výrok

Pre Samuela Rodana Kubicu je zvýšenie DPH na knihy poburujúcim krokom. "Je to veľmi smutné, že sa takéto niečo vôbec deje, že sa to schválilo a že si myslia, že to takto môžu robiť," odpovedá nám na otázku, či zmeny zachytil.

Nemyslí si, že čítanie kníh je výsadou bohatších ľudí. "Myslím si, že knihy sú pre každého. Dajú sa aj požičať, stačí si raz za rok platiť malé členstvo v knižnici. Čítanie je podľa mňa pre všetkých, je to pre nás navyše potrebné," vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Slová ministra Kamenického označil za "veľmi mylný a nesprávny výrok", pretože knihy podľa neho dokážu ľudí vzdelávať po celý život.

"Knihy pre mňa znamenajú veľa. Kedysi som čítaval viac, ale teraz mám trochu menej času, no k nejakej knihe sa stále dostanem. Čítanie rozvíja slovnú zásobu, čo je potrebné, aby sme boli schopní sa vyjadrovať," myslí si.

Čakala som presný opak

Martina s Valériou študujú medicínu, čo pre nich znamená časté vysoké náklady na knihy, z ktorých sa musia učiť.

"Som z toho veľmi smutná. Ako študentky medicíny si knihy kupujeme väčšinou sami, pretože na škole sú knihy dosť staré a v kníhkupectvách stoja dosť veľa peňazí, takže nás to ovplyvní," obáva sa Valéria.

Pre Martinu má zvýšenie DPH na knihy aj spoločenský rozmer. "Deti podľa mňa veľa nečítali a možno to teraz bude ešte horšie. Knihy by mali byť súčasťou každého života," zamýšľa sa.

SkryťVypnúť reklamu

Pri otázke na výrok ministra Kamenického o bohatšej vrstve ľudí hovorí, že od neho očakávala iný záver. "Čakala som, že odpoveď bude iná. Že povie, že knihy sú výsada bohatých, a preto DPH pôjde dole, ale povedal presný opak. To bolo veľmi zarážajúce," uzatvára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu