Dostupnosť bývania pre mladých ľudí na Slovensku je biedna, na trhu nás však v najbližších desiatich až pätnástich rokoch čaká veľká zmena k lepšiemu, hovorí realitný expert Martin Čapo.
Dlhé roky bol tvárou televíznej relácie Nové bývanie, kde kupujúcim radil s nákupom nehnuteľností, šéfuje aj vlastnej realitnej kancelárii Riešime bývanie.

Podľa Čapa, z pohľadu mladého človeka, ktorý sa obzerá po svojom prvom vlastnom bývaní, na trhu práve zažívame jeden z najhorších stavov.
Tvrdenie, že ak človek byt nekúpi teraz, tak o polroka bude o 30 percent drahší, je však podľa experta omyl.
"Keď odfiltrujeme emócie, necháme si odstup a začneme nad tým rozmýšľať racionálne, tak zistíme, že detí sa nám rodí stále menej, demografia prudko klesá. Ak nám nepribudne milión migrantov, čo sa nestane, tak máme problém," hovorí.
Keď som v lete ukončoval prenájom dvojizbového bytu, majiteľ mi povedal, že sa mu pár dní po zverejnení inzerátu ozvalo viac ako 200 ľudí. Je to dnes bežný jav na realitnom trhu v Bratislave?
Buďme realisti, číslo dvesto bude trošku prehnané, ale je pravda, že dopyt po prenájme v Bratislave je veľký.
Ide hlavne o stredný segment, do ktorého sa tlačí väčšina dopytu, takže pri nájme okolo 650 eur za dvojizbový byt sa vôbec nečudujem, že o takúto nehnuteľnosť malo záujem veľmi veľa ľudí.
Stúpli za posledný rok ceny prenájmov naozaj tak výrazne, ako sa všade hovorí?
Keďže ako firma poskytujeme službu garantovaný prenájom, pri ktorom si sami vezmeme do nájmu byt od prenajímateľa a následne sa o všetko staráme, môžem zo skúseností spoľahlivo potvrdiť, že dopyt je vysoký a má vplyv na ceny.
Ceny nájmov rastú, ale nie je to nič zásadné, v praxi ide o jednociferný percentuálny nárast.
Treba si uvedomiť, že vysoký dopyt nemusí nutne znamenať tlačenie cien nájmov smerom nahor. Prenajímatelia majú predovšetkým záujem nájsť dobrého nájomcu. Keď máte 20 záujemcov o jeden byt, cenu stanovujete tak, aby ste sa trafili do rozpätia, ktoré je bežné na trhu, nesnažíte sa cenu maximalizovať.
Jasné, sú prenajímatelia, ktorí idú na hranu, ale potom riskujete. Skôr chcete nájsť nájomcu, ktorý v byte bude bývať dlhší čas, pravidelne bude platiť a nič nezničí.
Maximalizovať cenu prenájmu sa majiteľovi neoplatí?
Môžete to potlačiť vyššie o 50 či 100 eur, čo pri nájme 600 eur vyzerá zaujímavo, lenže riziká spojené s predčasným odchodom nájomcu, neplatenia nájmu či náklady na refit bytu pre nového nájomcu sú podstatne nákladnejšie ako nájom.
Je pre mladého človeka, ktorý práve dokončil školu a nemá veľké úspory, stále najrozumnejšie ísť na začiatok do prenájmu?