Logá produkčných a distribučných spoločností môžu o povahe nadchádzajúceho filmového zážitku naznačiť veľmi veľa.
Listovaním v zošite Marvelu oživené komixové postavičky sľubujú akčný blockbuster vo vopred stanovených žánrových mantineloch.
Žiarivé jazierko reflektujúce ohňostroje nad gýčovým zámkom Disney predznamenáva zväčša bezpečnú a industriálne dokonalú zábavu pre celú rodinu.
Do istej miery štandardizovaný zábavný produkt môžeme čakať aj po scénke so Zemou zatienenou písmenami UNIVERSAL, či tou s hviezdami zlietajúcimi sa okolo zasneženého vrcholku Paramount.
A potom je tu štúdio A24, ktorého logo sa vždy odhaľuje v rozdielnom vizuáli. Rovnako sa líšia aj nasledujúce filmy. Majú iné žánre, nálady, rozpočty aj technické postupy.
Dodnes ich spájala jedna zásadná vec: reflektovanie tvorivej slobody a ponuka autentickej vízie režisérov.
Podľa zdrojov zvnútra štúdia sa tento prístup pomaly, ale isto mení a A24 sa po finančnom úspechu filmu Civil War začína obzerať po komerčnejších tituloch a nákupoch autorských práv na overené klasiky.
Autorské filmy v priehrští generických produktov
V období, keď sa veľké hollywoodske štúdiá sústredia na varenie z rovnakých ingrediencií a podľa vyskúšaných receptov, predstavuje úspech spoločnosti, založenej na riskovaní v mene umenia, nielen rozptýlenie, ale aj nádej.
A24 sa na mape filmovej produkcie a distribúcie presadilo predovšetkým vďaka atmosférickým príbehom rozprávaným z perspektívy hlavného hrdinu a tiež špecificky temnou a inokedy neónovou estetikou.
Najmä to druhé už dávno neplatí a s pribúdajúcimi projektami sa rozrastá aj žánrová a formálna rôznorodosť.
Ojedinelý prístup štúdia badať azda najlepšie pri hororoch ako The Witch, Hereditary či Midsommar, ktoré nie sú klasickými „duchárinami“ ani „vyvražďovačkami“. Hrajú sa súčasne s psychológiou postáv aj diváka a neboja sa otvárať témy smútku či traumy.

Iným receptom na úspech štúdia je vyváženie prínosu etablovaných hereckých mien s originálnymi scenármi často mladých režisérov, túžiacich svetu ponúknuť unikátnu víziu. Štúdio naštartovalo kariéru Ariho Astera či Roberta Eggersa. No filmy preň nakrútili aj rešpektovaní režiséri Darren Aronofsky, Yorgos Lanthimos či Denis Villeneuve.
Byť súčasťou filmu z produkcie A24 sa za čosi viac ako desať rokov jeho existencie stalo v Hollywoode prestížou. Áčkové hviezdy ako Colin Farrell, Robert Pattinson, či Adam Sandler sú dokonca ochotné prijať v porovnaní s inými štúdiami nižšie honoráre.
Pri novinke Sing Sing boli dokonca všetci herci aj členovia štábu zaplatení úplne rovnako.
Prvé lastovičky v krikľavých plavkách
A24 je v konkurencii historických produkčných molochov mladé štúdio. Vzniklo v roku 2012, keď dali hlavy dokopy traja spoločníci pracujúci v rôznych produkčných spoločnostiach.
Daniel Katz, David Fenkel a John Hodges nechceli filmy produkovať. Ich podnikateľský plán bol zameraný na distribúciu marketingovo sľubných filmov z nezávislej produkcie. Voľba prvých filmov, ktoré A24 kúpilo do distribúcie, odrážala jednoznačnú ambíciu zaujať až šokovať.

Filmy A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III s Charlie Sheenom a Billom Murrayom a Spring Breakers so sporo odetými hviezdičkami detských Disney filmov na čele so Selenou Gomezovou nechali kritikov vlažnými.
S druhého menovaného filmu sa však vďaka absurdným scénam stal virálny aj komerčný hit. Chaotické a nihilistické dielo od Harmonyho Korina s päťmiliónovým rozpočtom vygenerovalo zisk 35 miliónov dolárov. Štúdio si potvrdilo životaschopnosť zámeru a nabralo odvahu.
V roku 2015 dokázalo, že má dobrý nos na akvizície, keď hneď trikrát skĺbilo komerčný a kritický úspech. Sci-fi Ex Machina, horor The Witch dnes patria k moderným klasikám žánru a dráma Room priniesla prvého Oscara pre herečku v hlavnej úlohe Brie Larsonovú.
Cesta za trhovou hodnotou A24, ktorá dnes dosahuje výšku tri a pol miliardy dolárov, však bola ešte dlhá. Štúdio totiž napriek úspechom nezarába filmami stámilióny ako v prípade najväčších kasových trhákov typu Barbie, Avatar či Avengers.
Jeho čaro pre investorov tkvie v tom, že dokáže často relatívne skromné rozpočtové náklady pravidelne násobiť. V tomto smere bola dôležitá zmena podnikateľského plánu, keď od roku 2016 filmy len nenakupuje, no pri ich vzniku stojí úplne od začiatku.
And the Oscar goes to...
Neobyčajne silný inštinkt prejavilo štúdio v roku 2016 pri vôbec prvom filme, ktoré nielen distribuovalo, ale aj produkovalo. Pre scenáristu a režiséra Barryho Jenkinsa bola snímka Moonlight po osemročnej odmlke len druhým filmom, no to mu nezabránilo v zisku Oscara v hlavnej kategórii najlepšej snímky roka 2016.

Druhý historický moment nastal v roku 2023. Vďaka filmu Everything Everywhere All at Once a The Whale sa A24 stalo vôbec prvým nezávislým štúdiom v histórii, ktoré získalo najprestížnejšiu sošku za najlepší film, najlepšiu réžiu, ako aj vo všetkých štyroch hereckých kategóriách.
Z doteraz 55 nominácií na Oscara štúdio premenilo 16.
Zo seriálov štúdia sa teší najväčšiemu kritickému úspechu Euphoria s deviatimi cenami Emmy. Pozitívne prijatie zaznamenali aj seriály The Curse, Mo či Beef.
Porovnateľne veľkým úspechom je aj schopnosť štúdia skryť svoje neúspechy, ktorých pomer nie je pri kadencii okolo 20 filmov za rok zanedbateľný. Pri listovaní katalógom na oficiálnej stránke štúdia narazí aj skúsenejší cinefil na snímky, o ktorých nikdy nepočul.
Mnoho z nechcených dietok putuje na streamingové služby po fiasku v kinosálach. Iné projekty končia na malých obrazovkách plánovane na základe dohôd s platformami HBO, Apple TV+, Showtime, Netflix či Amazon Prime.
Úspešný marketing buduje pocit exkluzivity
Keďže štúdio nemalo zo začiatku existencie peňazí nazvyš, v rámci marketingu sa spoliehalo na sociálne siete a virálny potenciál snímok.
Zvesť o bizarných scénach Spring Breakers sa v prostredí internetových fór šírila sama. Keď A24 uvádzalo sci-fi Ex Machina o príťažlivej robotke, marketingové oddelenie tejto fiktívnej postave vytvorilo profil na Tinderi, ktorý pozýval do kina.
Dodnes platí, že za málo peňazí investovaných do marketingu dokáže A24 vytriasť veľa muziky.
Ako píše Vulture, štúdio pozná svoje publikum a vie, že trávi veľa času na sociálnych sieťach, tam sústredí gro reklamných aktivít. Načo by investovalo peniaze do svetového turné premiér, keď sa môže spoliehať na video-interview a memečká?
Na rozdiel od veľkých štúdií nebuduje A24 imidž len v súvislosti s kasovými trhákmi. Marketingová stratégia je založená na prezentácii štúdia ako sexi značky.
Navyše, najpopulárnejšie filmy vďaka inovatívnym metódam merchandisingu prerastajú rozmery filmového plátna a dostávajú sa do ulíc, bytov či kuchýň.
Na stránke A24 nájdeme okrem platní so soundtrackmi, blueray nosičov, plagátov a tričiek aj drobnôstky ako tematický popolník, vôdzku pre psa, Rubikovu kocku či meč.
Okrem vedľajšieho zdroja príjmov hrajú suveníry dôležitú rolu aj pri budovaní pocitu členstva vo vybranej spoločnosti. Zdanie exkluzivity umocňuje aj fakt, že pri väčšine produktov svieti frustrujúce slovné spojenie „SOLD OUT“.
Kvázi kultové postavenie si štúdio buduje aj vďaka plateného klubu najvernejších fanúšikov AAA24, vlastnej aplikácii, podcastu a magazínu.
Samostatnou kapitolou sú aukcie autentických rekvizít a kostýmov, z ktorých putuje profit vo výške desiatok tisíc dolárov vybraným občianskym združeniam.
Mimochodom, dosiaľ najdrahším predaným produktom je vypchatý medvedík čistotný z filmu Everything Everywhere All at Once, vydražený za 90-tisíc dolárov.
Počúvanie volania mainstreamu
Minulý rok uverejnil magazín The Wrap článok zo zákulisia A24, podľa ktorého jeho špičky už budúcnosť nevidia nevyhnutne v odvetví autorskej kinematografie.
„Všetci v nezávislom filmovom priestore si uvedomujú, že A24 sa musí popri svojej artovej doméne zamerať na komerčnejšie filmy,“ povedal magazínu informovaný zdroj.

Obdobie, keď bude A24 prinášať komerčne ladené produkty a nakupovať licencie na overené ságy, zdá sa, započalo bojom o získanie autorských práv na hororovú ságu Halloween.
Zmena stratégie znie logicky.
Spoliehať sa na komerčný úspech pri tak špecifických a pre široké publikum neatraktívnych filmoch ako Beau is Afraid, ktorý štúdiu spôsobil stratu 35 miliónov dolárov, je priveľký risk.
Mnohí filmoví experti aj fanúšikovia sa však môžu obávať, či ich miláčik nezanevrie na filozofiu, ktorá ho preslávila, a nestane sa z neho ďalšia spoločnosť chrliaca akčné filmy „na jedno kopyto“.
V prípade uvoľnenia nohy z pedála v segmente autorskej tvorby, ktorý A24 preslávil, existujú argumenty za aj proti. Artové komorné drámy dokážu očariť kritikov, avšak komerčný úspech zďaleka nezaručujú.

Z dvoch historicky divácky najúspešnejších filmov štúdia: Everything Everywhere All at Once a Civil War síce sršala originálna autorská vízia, ale vďaka akčným a veľkolepým sekvenciám dokázali zasiahnuť aj široké masy. Azda nie je náhoda, že ide o najdrahšie filmy štúdia.
Ako najpravdepodobnejšia sa podľa zainteresovaných javí budúcnosť, v ktorej A24 nezanevrie na segment autorských drám úplne a len rozšíri portfólio. Len čas ukáže, či nami budú pri sledovaní loga A24 aj naďalej prebiehať zimomriavky alebo nás otupí očakávanie sterilného produktu, pri ktorom nemá hlavné slovo režisér, ale vedenie štúdia.