Čím škaredšia ideš do postele, tým krajšia sa zobudíš. S týmto heslom končí svoje video na tiktoku Christi Fritz. Videlo ho už viac ako 2,8 milióna ľudí.
Nový beauty trend sa zameriava na maximálne využitie nočného odpočinku tak, aby sa človek ráno zobudil s dokonalou pleťou, obočím, perami či účesom.
Nazýva sa #morningshed, teda ranné zvliekanie kože, ale nesťahuješ si pritom svoju skutočnú kožu, ale rôzne masky, tejpy a ďalšie pomôcky.
Loading
@christifritz
Rutina, ktorá vedie k rannému odhaleniu dokonale lesklej a hydratovanej kože, je naozaj vyčerpávajúca. Začínaš klasicky: odlíčenie, čistenie, séra a krémy.
Ale tam to nekončí, na rad prichádzajú nočné masky, hodvábne čiapky na vlasy, pásky proti chrápaniu, tejpy na líca a brady, hydrogélové masky na perách či pod očami.
Ak chceš, pridať môžeš aj pehy zo samoopaľováku a spanie výhradne na hodvábnych obliečkach, a pre istotu len na chrbte.
Beauty sleep síce existuje, keďže kvalitný spánok naozaj ovplyvňuje napríklad procesy hojenia a obnovu buniek a predchádza predčasnému stranutiu pleti, lenže teraz hovoríme o extrémnej verzii, ktorá zo spánku pomaly robí nepríjemnú aktivitu.
Loading
@ellejamesmakeup
Uzamknúť hydratáciu a starnúť s gráciou
Aj toto má za cieľ táto nočná rutina. Pomáha s tým využitie okluzív, teda látok, ktoré uzamknú vrstvy skincare pod sebou a bránia strate vlhkosti z kože.
Okluzíva na pokožke, či už vo forme masky alebo okluzívnych látok ako je vazelína, nie sú len trendom. Za ich účinkami sú aj vedecké dôkazy, vraví kožná lekárka Purvisha Patel pre magazín Vogue. Je to ako keď necháš pôsobiť liečivú mastičku pod obväzom či leukoplaston.
Má to však aj svoje nevýhody. Podľa lekárky môže táto metóda bez dohľadu byť aj receptom na katastrofu. Aktívne látky pôsobia na pleti dlhšie a intenzívnejšie, a príliš veľa okluzív môže viesť aj k upchatým pórom a zápalom.
Keď sa pozrieme na ďalšie kroky v rámci morning shed, ich užitočnosť nie je jednoznačná. Podľa štúdií pásky cez sánku nepomáhajú s nízkou kvalitou spánku.
Pásky cez ústa zas nepomáhajú len tomu, že sa ti nekrčí koža, ale aj tomu, že dýchaš horšie, máš v krvi menej kyslíka a ešte môžeš mať aj podráždené pery, varuje Allure.
Na druhej strane, tejpovanie, podobne ako tvárová jóga, sú v súčasnosti trendom a mnohé pravidelné praktizantky tvrdia, že vidia výsledky. Majú najmä menej opuchov a trochu hladšiu pleť.

Za účinné sa ukazujú byť aj hodvábne šatky či čiapky na spanie: tie naozaj redukujú trenie, čo uvítajú najmä ľudia s kučeravými vlasmi.
Ide teda o mix zvykov, ktoré majú viac alebo menej pozitívne účinky na to, ako vyzeráme. Trend je však paradoxom: napriek tomu, koľko času a peňazí si morning shed vyžaduje, influencerky si ho pochvaľujú ako možnosť ráno nemusieť urobiť veľa a "vyzerať k svetu".
Loading
@courtneysnelll
Prečo to influencerky robia?
Kayla Lee vo svojich videách hovorí, že štyri až šesť krokov vrátane náplastí proti vráskam či natáčok vo vlasoch jej ráno umožňuje zobudiť sa a byť pripravená na nadchádzajúci deň s minimom úsilia.
Niektoré influencerky pre magazín Glamour povedali, že prepracovaná večerná rutina im umožňuje lepšie zvládať hektické rána s deťmi a stále sa cítiť samy sebou. Chcú sa o seba starať a čas na to majú len po večeroch.
Viaceré tiež tvrdia, napriek nedostatku vedeckých dôkazov, že im tejpovanie pomáha s dýchaním v spánku.
"Momentálne si nemôžem dovoliť žiadne výplne alebo botox, takže robím, čo môžem, aby som starla s gráciou," hovorí texaská influencerka Mayte Myers pre Glamour.
"Všetko sa to začalo v apríli, zohnala som si LED masku na terapiu červeným svetlom, pretože som nechcela mať dvojitú bradu na svadobných fotografiách." Jej večerná rutina sa potom ďalej predlžovala, no vníma ju ako svoj beauty rituál.
Prekvapivé je, že na sociálnych sieťach zástankyne prezentujú morning shed ako niečo jednoduché, pričom tieto ženy prepojili množstvo trikov do jednej megarutiny, ktorú už sotva možno považovať za "minimálne úsilie".
Loading
@maurslives
Ako vyzerá dobrá večerná rutina?
Vhodná skincare starostlivosť však nestojí a nepadá na tom, či použiješ dostatočne veľa produktov v správnom poradí každú jednu noc.
O tom sa ťa snaží presvedčiť predovšetkým beauty marketing.
Ten sa ako celé wellness odvetvie posledné roky viac sústreďuje na spánok. Vychádzajú o ňom knihy a podcasty, pribúdajú doplnky výživy, špeciálne vankúše, vonné oleje či práve kozmetické produkty vyvinuté na použitie v noci.
Ide o optimalizáciu návykov v snahe dosiahnuť glow up nie v tradičnom význame, kde sa po mesiacoch či rokoch práce premeníš na lepšiu verziu seba. Miesto toho môžeš zažiť glow up každé ráno, ale za cenu aspoň trochu nepohodlného spánku a istej posadnutosti tým, ako vyzeráš, a nie tým, kým si alebo ako sa cítiš.
Podobné extrémne skincare rituály pritom koži nemusia ani pomôcť, dokonca môžu narušiť kožnú bariéru.
Ako v podcaste Rutina vysvetlila kozmetička Ivana Šiket, základom skincare rutiny je čistenie, hydratácia a ochrana pred slnečným žiarením počas dňa. Ak riešiš konkrétny problém (napríklad akné alebo vrásky), vhodne zvolené sérum ti môže pomôcť.
Ale popravde, pokojne si ráno môžeš tvár iba opláchnuť vodou, dať si hydratačné SPF-ko a ísť von.

Morning shed navyše posúva večernú rutinu na úroveň (neplatenej) práce. Novinárka a beauty kritička Jessica de Fino nazýva takúto snahu aj "estetickou prácou".
Je to práca, ktorú robíme preto, aby sme vyzerali, že sme sa "iba" dobre vyspali. A to, čo vyzerá "dobre", v dnešnej dobe ovplyvňujú aj nerealistické štandardy tvárí a tiel, ktoré vidíme na Instagrame.
Toto odvetvie, ktoré má tento rok narásť o 80 miliárd dolárov, je známe tým, že sa živí našimi neistotami, pripomína Vogue. Nikdy nie sme dosť pekní a vždy sa ženieme za ďalším produktom.