Nórsko patrí medzi najbohatšie krajiny sveta. Veľa sa hovorí o tom, že Nóri majú rozdielnu mentalitu oproti zvyšku sveta, oveľa viac rešpektujú svoju prírodu, okolie, ale aj ľudí, s ktorými sa stretávajú alebo žijú v miestnych komunitách.
Naše skúsenosti to len potvrdzujú.
Do Nórska sme vycestovali na desať dní s cieľom pozrieť si nielen hlavné mesto Oslo, ale vďaka požičanej obytnej dodávke sme sa vybrali na roadtrip z Osla až do Bergenu na západnom pobreží pri slávnych nórskych fjordoch.

Okamžite sme pochopili, že Nórsko vyzerá ako krajina z iného sveta. Veľa tam prší a slnko aj v lete vychádza len sporadicky, no ani dážď nedokáže zakryť nádheru, ktorú skrýva tamojšia krajina.
Vybrali sme preto osem miest, z ktorých mnohé nepatria medzi hlavné turistické atrakcie prepchaté davmi ľudí. Vyskúšať si môžeš kajakovanie vo fjorde, kŕmenie polárnej líšky, ale aj saunu na miestach, kde sa ubytovávali európski králi.
1. Kajakovanie v hlbokom fjorde

Každý, kto sa chystá do Nórska, sa zvyčajne nevie dočkať fjordov. Fjord je dlhý a úzky morský záliv s prudkými kopcami po stranách, ktorý v minulosti vytvorila činnosť ľadovca. Nórsko je svojimi fjordmi preslávené po celom svete.
Nie všetci však vedia, že na fjordy sa v Nórsku nemusíš iba pozerať, ale môžeš sa po nich plaviť napríklad na kajakoch. Ak sa ti pošťastí, v mori máš šancu zazrieť dokonca aj veľryby. Nedeje sa to často, no nie je to ani vylúčené.
Sedieť v kajaku tesne nad hladinou fjordu, ktorého hĺbka dosahuje stovky metrov, v najhlbších oblastiach až 1300 metrov, v človeku vyvolá rešpekt, ktorý prehlušuje úžas z prírody, na ktorú sa pozerá.
Medzi najpopulárnejšie miesta, kde si v Nórsku môžeš vyskúšať kajakovanie, patrí turistami prepchaté mestečko Flam, kde kotvia veľké výletné lode, ale my odporúčame skôr mestečko Eidfjord. Nielenže je tam menej turistov, ale aj ceny sú nižšie.
V tomto mestečku ťa skúsený sprievodca vezme na kajak na tri hodiny za necelých 65 eur, naučí ťa základy kajakovania, ale umožní ti aj vyskúšať si svoje limity.
2. Park, kde nakŕmiš polárnu líšku

Ak sa v Nórsku vyberieš na roadtrip, cestou z hlavného mesta na západné pobrežie do Bergenu by si nemal obísť zvierací park Langedrag Nature Park plný miestnych zvierat ako soby, losy, vlky, ale aj rysy či dokonca polárne líšky.
Nejde o žiadnu klasickú zoologickú záhradu, zvieratá majú v parku Langedrag vybudované rozľahlé výbehy, ktorých prostredie pripomína rovnakú divočinu, ako vo voľnej prírode.
V parku ťa po príchode privíta stádo voľne pustených kôz, ktoré sa presúvajú, kam sa im práve zachce. Všade okolo teba okrem toho pobehujú zajace, pri ktorých budeš mať pocit, že sa nachádzaš v Disney rozprávke.
Najväčším ťahákom parku sú však vlky. Populácia vlkov v Nórsku je umelo obmedzovaná na pár desiatok, a tak dostať šancu pozorovať malé hrajúce sa vĺčatá je zážitok, na aký sa nezabúda. To platí aj o polárnych líškach, soboch a losoch.
Langedrag je výnimočné miesto, pretože v cene základnej vstupenky získavaš možnosť polárnu líšku, soba, ale aj majestátneho losa kŕmiť z ruky. Líška k tebe pribehne a vezme si granulku, soba nakŕmiš machom a losa mrkvou.
Za tento zážitok zaplatíš 37 eur na osobu, ale z parku si odnesieš spomienky, ktoré by sa dali vyvážiť zlatom. Vstupenky kúpené online stoja o trochu menej.
3. Najdlhší cestný tunel sveta

Nadšencov cestných tunelov na Slovensku zrejme nemáme veľmi veľa, lenže po príchode do Nórska človek pochopí, že miestny národ pristupuje k práci s prírodou a infraštruktúrou oveľa inak a citlivejšie ako my. Odrazu sa aj tunel začne zdať fascinujúci.
Na ceste medzi Oslom a Bergenom dnes vodiči prechádzajú najdlhším cestným tunelom na svete. Volá sa Lærdalstunnelen, má 24,5 kilometra a spája mestečká Aurland a Lærdal. Len pre porovnanie, najdlhší cestný tunel na Slovensku sa volá Branisko a na dĺžku nemá ani 5 kilometrov.
Nóri tento tunel otvorili v roku 2000 a poctivo sa pripravili na to, aby v nekonečne dlhom tuneli zabezpečili čo najvyššiu úroveň bezpečnosti. Každých šesť kilometrov sa tunel otvára do širšieho priestoru so špeciálnym nasvietením, ktoré má prispievať k udržiavaniu pozornosti šoférov.
Aj keď sa v Nórsku na rôznych úsekoch ako mosty, horské cesty či tunely platí mýto, za prejazd najdlhším tunelom na svete si nórska vláda nepýta ani cent.
Ak si vychutnáš jazdu cez tunel, po príchode do mestečka Aurland si môžeš dobrodružstvo predĺžiť a vrátiť sa naspäť cez scénickú horskú cestu s názvom Snow Road naprieč horou Aurlandsfjellet. Mimochodom, hneď v úvode odporúčame zastaviť sa na výhľade Stegastein, ktorý dizajnovo vystupuje do oblohy.
4. Historické kúpalisko, kde skočíš do fjordu

Ku Škandinávii patria sauny, teplé termálne bazény, ale aj ľadová voda jazier či fjordov. Ak sa vyskytneš v meste Bergen a začnú ťa bolieť nohy z chodenia po meste, na okraji centra môžeš navštíviť kúpalisko s názvom Nordnes Sjøbad.
Nachádza sa neďaleko obľúbeného akvária, ale veľa turistov o existencii tohto kúpaliska ani netuší. Vzniklo už v roku 1910, keď na rovnakom mieste postavili prvý bazén. Úspešne funguje až dodnes.
Návštevníkom ponúka 25-metrový plavecký bazén so slanou vodou, ktorú zohrievajú na približne 30 stupňov Celzia, takže ani v zime počas kúpania a plávania nezamrzneš.
K dispozícii sú dve sauny, jedna menšia pri šatniach, druhá väčšia a modernejšia s výhľadom na bergenský záliv s obrovskými výletnými loďami. Veľkou devízou kúpaliska je aj fakt, že po tom, čo vyjdeš zo sauny, môžeš okúsiť chladnú vodu fjordu.
Do morského zálivu, ktorý má aj v lete maximálne okolo 14 stupňov Celzia, sa dá vojsť po schodoch, prípadne môžeš do studenej vody skočiť z menšieho mostíka. Vždy, ak niekto vojde do fjordu, na situáciu dozerá plavčík, a tak sa nemusíš báť, že by pársekundové plávanie v mori bolo akokoľvek nebezpečné.
5. Jeden z najlepších ciderov na svete

Kto by si bol pomyslel, že v Nórsku existuje vzácna pestovateľská oblasť, ktorá sa dá prirovnať k preslávenej francúzskej oblasti Champagne. Keď človek cestuje po Nórsku, veľmi rýchlo si všimne, že miestni obyvatelia často pestujú jablká, ktoré tam rastú v hojnom počte a vo výbornej kvalite.
Oblasť fjordu Hardanger sa v posledných desaťročiach stala vyhľadávaným miestom na produkciu cideru a muštu. Cider z Hardangeru získal vlastnú ochrannú známku, rovnako ako spomínané šampanské z oblasti Champagne, a tak sa miestnu jablkovú dobrotu rozhodne oplatí vyskúšať.
Podľa historických záznamov začali v Hardangeri jablká pestovať už mnísi okolo roku 1300 nášho letopočtu, keď zistili, že miestna klíma jablkám naplno vyhovuje.
Ak vopred vieš, že sa vyskytneš v oblasti Hardangerfjordu, vyhľadaj si farmy, kde Nóri pestujú jablká a robia z nich cider. Mnohé z nich návštevníkom ponúkajú niekoľkohodinové zážitky spojené s prehliadkou jablkových sadov, obedom a ochutnávkou poctivého cideru.
Nejde o lacný špás, a tak v prípade obmedzeného rozpočtu môžeš siahnuť po kompromise, ktorí sme na roadtripe po Nórsku urobili aj my. V oblasti si môžeš kúpiť miestny jablkový mušt, samozrejme bez alkoholu, v bežných supermarketoch a ochutnať aspoň kúsok jablkového umenia, ktoré tam produkujú.
6. V takýchto dedinách žili vikingovia

Hej, prísť do Nórska a okamžite si predstavovať, ako tam kedysi žili a plienili vikingovia, znie dosť prvoplánovo. Ak sa už človek dostane do Nórska, odkazom vikingov sa však nemáš šancu vyhnúť. Naopak, môžeš sa niečo naučiť.
Na konci malebného fjordu Nærøyfjord sa nachádza vikinská dedinka Njardarheim, ktorá návštevníkov na chvíľu prenesie naspäť do minulosti a ukáže im, ako kedysi vyzerali vikinské príbytky, odevy a spôsob života.
Ak sa obávaš, že by ťa návšteva vikinskej dedinky nebavila, pretože to tam bude vyzerať ako v zábavnom parku, rovno ťa môžeme upokojiť.
V cene takmer 20-eurového vstupného je zahrnutá približne 45-minútová anglická prehliadka so sprievodkyňou, ktorá sa snaží vyvrátiť mýty o rohoch na vikinských prilbách, vysvetliť, aké zbrane používali, a poukázať na to, že vikingovia neboli primitívni burani, ale vtedajšia spoločnosť sa v mnohom podobala tej súčasnej.
Ide o umelo vybudovaný vikinský skanzen, ktorého prehliadku ti spríjemnia zamestnanci dedinky oblečení v tradičných vikinských kostýmoch. Nielenže ti radi vysvetlia, na čo slúžia časti dedinky, ale stále sa venujú aj klasickým remeslám ako kováčstvo.
7. Sauna hneď oproti opere v Osle

Keď sa povie Oslo, väčšina ľudí si hneď predstaví budovu miestnej opery, ktorá sa od svojho vzniku v roku 2008 stala symbolom celého mesta. Málokto však vie, že len pár desiatok metrov od budovy opery si môžeš oddýchnuť v saune.
V Osle funguje organizácia Oslo Badstuforening, ktorá v okolí hlavného mesta prevádzkuje viacero areálov so saunami. Dva saunové areály v bezprostrednej blízkosti opery sa neustále vznášajú na morskej vode a ľuďom ponúkajú všetky potrebné služby.
Po príchode sa môžeš prezliecť, osprchovať a postupne začať skúšať sauny. K dispozícii je väčšinou viac ako päť fínskych sáun, ktoré sa líšia dizajnom exteriéru aj interiéru, ale aj veľkosťou a výhľadom. Po saune môžeš skočiť do fjordu.
Ak si chceš saunovanie v centre Osla vyskúšať, môžeš si na webe Oslo Badstuforening vyklikať a zaplatiť konkrétnu hodinu, kedy by si chcel prísť.
Vstup trvá 90 minút a stojí 16,5 eura na osobu v prípade vstupu do verejných sáun. Ak si chceš zaplatiť privátnu saunu, kde ti nikto iný chodiť nebude, bude to drahšie.
8. Mestečko, kam sa prišli pozrieť králi

V okrese Telemark a zajatí kopcov sa ukrýva malé nórske mestečko Dalen s 500 obyvateľmi, ktoré patrí medzi populárne turistické destinácie. V minulosti sa v slávnom miestom hoteli Hotel Dalen zvykla ubytovať európska šľachta, ale aj belgickí či nórski králi.
Dalen leží na pobreží jazera Bandak, ktoré je z vnútrozemia prepojené až k moru prostredníctvom kanála Telemark. Plavbou cez tento kanál sa lode prichádzajúce z morského pobrežia postupne dostanú až o 72 metrov vyššie na hladinu jazera Bandak, kde nakoniec zakotvia práve v meste Dalen.
Ak ťa nefascinujú megalomanské technické projekty, nevadí.
Toto nórske mestečko má aj niečo, čo na prvý pohľad upúta každého zvedavého turistu. Hneď pri hoteli Dalen, mimochodom jednej z najväčších drevených stavieb v celom Nórsku, pred pár rokmi postavili dizajnovú saunu s názvom Soria Moria, ktorú si môže cez internet zarezervovať každý záujemca.
Sauna ponúka maximálnu kapacitu 15 osôb a ak sa prídeš vyhriať a následne schladiť v jazere, dvojhodinová rezervácia ťa bude stáť len 25 eur. Saunu v Dalene postavila miestna samospráva v rámci kampane na propagáciu turizmu a treba povedať, že naozaj zafungovala.
Na ceste z Bergenu do Osla si síce k saune musíš urobiť približne hodinovú obchádzku, ale za nasatie pohodovej atmosféry Dalenu to rozhodne stojí.