Umelá inteligencia je zatiaľ chaos. Kopíruje umelcov, píše knihy, ale aj vyučuje v školách

Aj takto vyzerá umelá inteligencia v praxi.

Na súkromnej škole od septembra vyučuje umelá inteligencia.Na súkromnej škole od septembra vyučuje umelá inteligencia. (Zdroj: Pexels/Julia M Cameron)

Pomerne nedávno svet obletela správa, že umelej inteligencii (alebo len AI) sa darí lepšie identifikovať rakovinu. Nástroj, ktorý využíva britská národná zdravotnícka služba, úspešne identifikoval drobné príznaky rakoviny prsníka u jedenástich žien, ktoré ľudskí lekári prehliadli, informovala BBC.

Možnosť analyzovať obrovské množstvo dát a vytrénovať si tak nástroj na odhalenie konkrétnych chorôb je výborná správa a veľký posun vpred. Umelá inteligencia však zasahuje aj do ďalších oblastí nášho života: využívajú ju už aj ako náhradu učiteľov či spisovateľov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trieda bez učiteľa či učiteľky

Súkromná škola David Game College v Londýne otvára prvú triedu v Spojenom kráľovstve, kde vyučuje umelá inteligencia. Spoluriaditeľ školy sa pre Sky News vyjadril, že táto technológia umožňuje precízne a presné vyučovanie šité na mieru.

Načítavam video...

Vyučovanie bude prebiehať pomocou AI platformy na počítačoch a VR headsetov. Obsah sa bude prispôsobovať študentom a ich potrebám. Cez platformu si na začiatku overia svoje vedomosti, a spočiatku budú študovať to, čo im až tak nejde. To, v čom sú dobrí, si necháva umelá inteligencia až na koniec školského roka, pretože to študentom stačí len zopakovať.

AI bude vyučovať dvadsiatku žiakov, ktorých bude pripravovať na skúšky GCSE. GCSE, teda General Certificate of Secondary Education, je skúška na ukončenie základnej školskej dochádzky pre študentov v Anglicku.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o zmes povinných a voliteľných predmetov, medzi povinnými sú anglický jazyk, matematika či prírodné vedy, na výber bývajú predmety od histórie a psychológie až po médiá, herectvo či cudzie jazyky.

Žiaci nebudú v triede len s počítačom, dostanú aj troch "koučov", ktorí majú za úlohu sledovať správanie detí a pomôcť im. Ľudskí učitelia budú mať naďalej na starosti aj predmety, s ktorými si AI zatiaľ neporadí, ako umenie či sexuálna výchova.

V Británii už AI využíva viacero škôl, no väčšinou len ako pomocníkov napríklad pri tvorbe študijného plánu. Tamojšia vláda predstavila aj nový projekt, ktorý spája učebné plány a osnovy, na ktorých sa môže AI učiť.

Keďže ide o súkromnú školu, študenti za tento rok vyučovania a prípravy na strednú školu zaplatia 27-tisíc libier (okolo 32-tisíc eur).

SkryťVypnúť reklamu

Knižní "editori" majú pomocou AI odovzdať dve knihy denne

Autorka Charlie Nottingham absolvovala s jedným z týchto vydavateľstiev pohovor. Inzerát vydavateľstva Sparke Books hovoril o editorskej pozícii, a nespomínalo sa v ňom využitie umelej inteligencie.

Počas Zoom hovoru sa však ukázalo, že náplňou práce je editovať a odovzdať dve knihy denne. Zástupkyňa vydavateľstva najskôr hovorila o apke, v ktorej si ľudia budú môcť vyberať a nachádzať knihy podľa tém alebo nálad, podobne ako to funguje napríklad na fan fiction stránke AO3.

Chcela však dosiahnuť vyššiu úroveň kvality, než aká je pre väčšinu fanúšikovskej literatúry typická. To mala byť úloha pre Nottinghamovú.

"Vysvetlila mi, že to nie je pozícia autorky ani editorky, ale namiesto toho pomocou akéhosi nástroja mám nájsť témy, ktoré sú trendové a vypracovať tak osnovu na knihu." Nottinghamová ďalej vysvetľuje, že pomocou "nástroja" mala osnovu po jednotlivých kapitolách rozšíriť na celú knihu.

SkryťVypnúť reklamu

Teda najskôr zadá prvý bod osnovy, "nástroj" jej napíše kapitolu, potom to zopakuje s druhým, tretím bodom, až kým nevznikne kniha. Pod nástrojom sa schovával klasický AI chatbot.

Z pohovoru tiež vyplynulo, že od nej ani nechcú, aby prečítala a upravila každý jeden riadok tak, aby znel ľudsky. "Len to prečítate, aby ste zistili, či to nie je úplný odpad," znelo zadanie. Týždenne by mala týmto štýlom odovzdať desať kníh.

"Budeme sledovať rozpad umenia. Budeme sledovať, ako ľudský dotyk opúšťa umenie," uzavrela vo svojom videu.

V uplynulých rokoch sa hovorilo o niekoľkých konkrétnych príkladoch kníh, ktoré boli viac či menej napísané pomocou nástrojov, ako je ChatGPT.

Ammaar Reshi napísal, ilustroval a vydal detskú knižku vytvorenú umelou inteligenciou. Na Amazone sa predávajú zhrnutia kníh, memoáre či dokonca kópie iných kníh, vytvorené umelou inteligenciou. Dokonca tam nájdeš knihy napísané AI, ktoré sú vydané pod menom existujúceho autora či autorky. Bez súhlasu.

SkryťVypnúť reklamu

Toto je však prvý vypuklý prípad, v ktorom chce vydavateľstvo vydávať štyridsať kníh mesačne od jedného autora.

Bez ľudského dotyku

Tieto využitia AI majú aj svojich kritikov. Bývalý riaditeľ a vedúci kampane Za skutočné vzdelanie Chris McGovern pre SkyNews označil inovatívne vzdelávanie bez prítomnosti ľudí za "bezduchú, bezútešnú budúcnosť".

"Problém s AI a obrazovkou počítača je v tom, že je to stroj, takže proces učenia okamžite dehumanizujete, odoberáte medziľudské zručnosti a interakciu medzi žiakmi a učiteľom," dodal.

V prípade umenia môže dochádzať až k plagiátorstvu, ktorému už viacerí autori čelili. Okrem vykradnutej práce im to ohrozuje aj reputáciu: knihy podľa reportáže portálu Vox bežne pridávajú pod autorský profil na knižnej stránke Goodreads, ktorá je momentálne najväčšou a najpopulárnejšou sieťou o knihách.

SkryťVypnúť reklamu

Goodreads, ktorý spadá pod Amazon, pritom nevie dosť rýchlo reagovať na žiadosti o odstránenie kníh vytvorených umelou inteligenciou z autorských profilov, a autorom pribudli aj desiatky kníh, ktoré nikdy nenapísali, v priebehu týždňa.

Dlhšie trvá aj stiahnuť ich z predaja, podvodom tak môžu ich vydavatelia zarobiť peniaze. Amazon sa k týmto kauzám dosiaľ poriadne nevyjadril.

Ďalším problémom v oblasti umenia je neoriginálna tvorba nápadne podobná známemu rukopisu. Okrem toho, že na trhu bude s touto technológiou oveľa viac (potenciálne menej kvalitného) umenia, objavujú sa aj snahy kompletne umelcov nahradiť.

Jeden riaditeľ v Disney sa pokúsil umelo vytvoriť hudbu skladateľa Hansa Zimmera (nevyšlo mu to), rezonoval aj prípad Bena Gayu, vygenerovaného speváka s hudbou vytvorenou umelou inteligenciou. Na reguláciu AI-generated hudby však stále nemáme dostatočné zákony, nie je teda jednoznačné, či vlastne dochádza k porušovaniu autorských práv.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Politici môžu umelú inteligenciu zneužívať. Je to šedá zóna, varuje odborník na deepfakes Čítajte 

Tieto prípady ukazujú na nevyhnutnosť širšej debaty o tom, čo znamená ľudská tvorba a akú hodnotu jej chceme pripísať.

Amazon aj všetky sociálne siete reagovali tým, že obsah generovaný AI je povinné pri publikácii označiť. Podobné pravidlá ohľadom reklamných kampaní neexistujú a deep fake videá či fotky môžu vážne uškodiť známym aj neznámym ľuďom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu