Seriál Rings of Power (Prstene moci) je späť, no podľa reakcií na prvé tri časti je príliš povrchný, dokonca až nudný.
Ak ani nevieš, že tento seriál existuje, alebo ti už vypadol z pamäti, patríš k pomerne veľkej skupine ľudí. Podľa Hollywood Reporter dopozeralo všetkých osem dielov prvej série iba 37 % divákov v Spojených štátoch. Za dobrý výsledok sa pritom považuje aspoň 50-percentné dosledovanie.
Druhá séria to oveľa lepšie našliapnuté nemá, čo je pre doposiaľ najdrahší seriál v histórii dosť veľká hanba. Amazon doň investoval hruba 715 miliónov dolárov (asi 646 miliónov eur).
Prvé odozvy nie sú nadšené
V prých troch častiach nechýbajú nadupané špeciálne efekty a scenérie na úrovni trhákov, veľkolepé akčné scény, ani hlboké skúmanie sveta, ktorý vysníval J. R. R. Tolkien. Rozsahom a trúfalosťou tvorcovia siahajú na úroveň autora kníh či režiséra filmovej trilógie Petra Jacksona.
Ako však ukazujú recenzie a dojmy publika, neudržia sa na nej pre silné nedostatky.
Lord of the Rings: The Rings of Power (2022 - )
Tvorcovia: Patrick McKay, John D. Payne
Réžia: Charlotte Brändström, Louise Hooper
Hrajú: Morfydd Clark, Robert Aramayo, Ben Daniels, Ciarán Hinds a ďalší
Druhá séria je na Amazon Prime od 29. augusta 2024.
Prominentné médiá vo svojich recenziách nešetria kritikou a najviac seriálu vyčítajú, že nezvládne stáť na vlastných nohách. Miesto toho sa spolieha na nápadné odkazy na knihy a na menej nápadné odkazy na filmy či Silmarillion, na ktorý ani nemajú tvorcovské práva.
Seriál ešte stále nerozvinul postavy, na ktorých by nám záležalo, ani ich neumiestnil do situácií a prostredí, vďaka ktorým by bol ich osud viac zaujímavým pre divákov, tvrdí redaktor Bob Strauss vo svojej recenzii pre The Wrap.
Jack Seale z britského Guardianu argumentuje, že Prime urobil pri výrobe zásadnú chybu v tom, že sa snaží zapáčiť predovšetkým tým, ktorí poznajú každú jednu knihu od Tolkiena až príliš dobre. Seriál je vyrobený skalnými fanúšikmi pre skalných fanúšikov, a to je jeho najväčšia nevýhoda.
Ľudia novú sériu označujú aj za veľmi nudnú, a to bez ohľadu na to, či hľadáme recenzie na sociálnych sieťach alebo v populárnych magazínoch ako Variety.
Loading
@ugtech2
Peniaze z teba kultúrny fenomén neurobia
Kritické recenzie neznamenajú, že seriál je celý úplne zlý. Druhá séria je podľa mnohých recenzentov lepšia ako prvá.
Problémom je tempo a dynamika: podľa recenzií je tretia časť druhej série konečne zaujímavá, no trvá celé tri epizódy, kým znovu stretneš každú postavu, s ktorou ťa seriál zoznámil v jednotke.
Zdĺhavý spôsob rozprávania je vhodný možno do kníh členených na kapitoly, v televízii sa až tak dobre neuchytili.
Hry o tróny – asi jeden z mála porovnateľne veľkých, drahých fantasy seriálov – našli rovnováhu medzi fantastikou a strhujúcim príbehom, mali mágiu aj silné postavy, draky aj nezabudnuteľné monológy.
A hoci rovnako striedali rozprávačov a cestovali sme spolu s kamerami po celom Westerose (aj ďalej), hodnotenia jednotlivých epizód sú aj po rokoch veľmi vyvážené. Nemuseli sme na zaujímavý moment čakať niekoľko epizód, nestávalo sa, že po jednej silnej epizóde sme sa ďalší mesiac nudili.
Páči sa ti seriál The Rings of Power?
Rings of Power sú predovšetkým spracovaním histórie a legiend Stredozeme, skoro až učebnicovo. Seriálu chýba zápletka, ktorá by ťa posadila na zadok a nedovolila ti prečítať si ani sms-ku od rodičov.
Aj prirovnania k seriálu Rod draka, ktorý je takisto prequelom k prelomovému fantasy seriálu Hry o tróny, sa píšu samé od seba.
V oboch prípadoch publikum vie, kam príbeh smeruje, pretože poznáme záver pôvodnej šou. No Rod draka dokáže prekvapiť: vývojom postáv, kvalitou dialógov či chvíľkami humoru, vzrušenia alebo silných gest.
Rings of Power sa, na druhej strane, silne spolieha na silu slovných prejavov a vysokokvalitných efektov. To publiku podľa odozvy nielen kritikov, ale aj ľudí na sociálnych sieťach, nestačí.
V každej epizóde síce nájdeš aj skvelé efekty, dobré herecké obsadenie, striedajú sa akčné scény s intrigami či náznakom humoru. No seriálu sa nateraz nepodarilo rozpútať takú kultúrnu diskusiu, ako to kedysi dokázali Hry o tróny.