Youtuber Matej Slažanský: Na Slovensku chce byť každý tolerovaný, ale málokto vie tolerovať iných

Na scéne pôsobí už dvanásť rokov.

(Zdroj: archív respondenta Mateja)

Mateja Slažanského väčšina ľudí na slovenskom internete pozná pod menom Selassie. Tvorbe videí na platforme youtube sa dnes venuje už tak dlho, že zažil všetky fázy, ktorými si naša scéna prešla. A nielen scéna, ale aj slovenská spoločnosť sama osebe.

Po dvanástich rokoch na youtube koncom minulého roka dospel do bodu, v ktorom musel urobiť dôležité rozhodnutie. Jeho videá už nemali toľko pozretí, koľko by si predstavoval, a tak musel svoj obsah zmeniť o 180 stupňov.

Súvisiaci článok Slovák Roman šiel na dôchodok ako 43-ročný: Majetok mi zatiaľ rastie, ešte ho nemíňam Čítajte 

S jedným z najznámejších slovenských youtuberov sme sa zhovárali o tom, či je slovenská youtubová scéna dnes už mŕtva, ako vníma dianie v kultúre, ale aj o tom, prečo dodnes nezačal tvoriť jednoduchý obsah pre masy, ktorý by mu zaručil veľký úspech, dosah aj zárobok.

SkryťVypnúť reklamu

„Možno prichádzam o ľahko zarobené peniaze, ale mne to neprekáža, ja si rád sťažujem život,“ konštatuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možno youtuberov a internetových tvorcov považovať za súčasť umenia a kultúry Slovenska?

Určite sa tak nedá pozerať na všetkých tvorcov, ale keby som to mal zhodnotiť vo všeobecnosti, tak určite áno. Tvorcovia na instagrame a youtube sú súčasťou kultúry, ale skôr internetovej kultúry prostredníctvom svojej tvorby.

Veľa tvorcov sa však do kultúry priamo zapája, podporujú ju, kúpia si obraz, zdieľajú diela slovenských umelcov alebo zájdu do galérie a propagujú to na sociálnych sieťach. Podporujú kultúru a vyjadrujú sa k aktuálnej situácii, takže sú jej súčasťou, ale trochu inak.

Ako sa dnes pozeráš na to, čo sa deje v slovenskej spoločnosti a kultúre z pohľadu youtubera?

SkryťVypnúť reklamu

Nie som z toho nadšený, je mi z toho smutno a ťaží ma to. Kultúra je dôležitá pre ľudí a spoločnosť, som človek, ktorý sa chodí inšpirovať do divadla či galérií. Záleží mi na kultúre, chodil som aj na umeleckú školu. Vždy mi bola blízka.

Keď vidím, čo sa deje, myslím si, že väčšina spoločnosti nad tým aj tak iba mávne rukou, lebo naposledy boli v galérii vtedy, keď šli zo školy na výlet do Bratislavy.

Ale keď sa nad tým človek zamyslí, nebavíme sa len o kultúre, galériách a vystúpeniach. Môžeme sa baviť aj o televízii, rozhlase či internetovej kultúre. Nedávno som bol v kine na film Vlny a podľa mňa to veľmi korešponduje s tým, čo sa aktuálne deje u nás. Nechcem vytvárať paniku, ale príde mi to strašidelné.

Najhoršie na tom je, že s tým neviem nič urobiť. Môžem na to poukazovať, ale potom mi možno niekto príde klopať na dvere, ja budem akurát v župane a to nechcem zažiť.

SkryťVypnúť reklamu

Mali by sme na dianie v kultúre či spoločnosti minimálne poukazovať, ak to už nevieme inak zmeniť?

Poukazovať na to, čo sa deje, je to najmenej, čo môžeme spraviť. Dať o tom vedieť ľuďom v našom okolí. Ja osobne politiku veľmi nechcem riešiť, ale každý vie, ku ktorej strane som priklonený.

Keď sú voľby, nehovorím ľuďom, koho majú ísť voliť, hovorím im, nech idú voliť, lebo je to dôležité. To je naozaj to najmenej, čo ako ľudia s obrovským publikom môžeme spraviť.

Mám však pocit, že na Slovensku každý chce, aby bol tolerovaný, ale nedokáže tolerovať iných ľudí. Keď ja mám názor A a ty máš názor B, ja ti ho nebudem vyvracať, môžem ti maximálne podať ruku a povedať ti, že áno, je v poriadku, ak máš takýto názor. Ale na Slovensku to takto zmierlivo podľa mňa nikdy fungovať nebude.

SkryťVypnúť reklamu

Aký máš pocit, keď si dnes otvoríš slovenský youtube a pozrieš sa na to, aké videá sú populárne?

Mám pocit, že najpopulárnejší tvorcovia sa utriedili do rôznych kategórií. Jeden robí obsah pre mladších, druhý robí edgy obsah pre tínedžerov, ale máme tu aj náučný obsah ako Dejepis inak či Zitronove rozbory filmov.

Som však smutný z toho, že na Slovensku nevznikajú noví tvorcovia. Odkedy sme tu boli my ako ja, Gogo, Exploited, Duklock alebo Asimister, tak už nikto taký známy nevznikol. Neprišiel nikto, kto by si vybudoval veľkú komunitu.

Ak to aj vzniká, tak príliš pomaly. Zrejme to bude aj tým, že súčasnosť je viac zameraná na počet pozretí ako na budovanie komunity. Dnes môžeš mať 10-tisíc odberateľov, ale státisíce views, kedysi si mal views aj veľkú komunitu naraz.

SkryťVypnúť reklamu

Viacero ľudí v mojom okolí mi pri debate o youtube povedalo, že slovenských tvorcov už nesledujú, pretože neponúkajú zaujímavý obsah. Je slovenská youtubová scéna dnes mŕtva?

Myslím si, že slovenský obsah je hrozne nudný. Je to subjektívne, ja sám som vo svojej kariére preskákal veľa štýlov obsahu, ale vidím, že máme tvorcov, ktorí desať rokov robia ten istý obsah a nijako ho dodnes nezmenili.

Na jednej strane to nie je zlé. Robia konzistentne niečo, v čom sa im darí. Najhoršie je skákať z obsahu na obsah, to som robil ja a nebolo to vždy dobré.

Na druhej strane, ak za desať rokov nič nezmeníš, tak je to podľa mňa chyba. Mal by si mať v tvorbe progres. Veľa tvorcov to neurobilo, ale chápem, že sa im nič nechce meniť, ak na tom stále točia státisícové pozretia. Don’t fix what’s not broken.

SkryťVypnúť reklamu

Na slovenskej scéne však máme ľudí, ktorí by mohli robiť oveľa väčšie veci, ale nechce sa im, lebo uviazli v komforte toho, čo robia.

Upadli do nekonečného kolobehu grindu?

Podľa mňa upadli do grindu takmer všetci. Keby som bol o niečo mladší, možno by som v takomto grinde zostal zaseknutý aj ja.

Pamätáš si aj ty na fázy, keď si vedel, že akékoľvek video vyprodukuješ, hneď si ho pozrú státisíce ľudí, a preto si neustále nakrúcal nový obsah za každú cenu?

Keď som zakladal prvé štúdio, robil som denné vlogy. To bol vrchol mojej tvorby, ale bol to extrémny grind. Každý deň som ani len nepomyslel na to, že by nevyšlo video.

Aj keď vyšlo o polnoci, tak vyšlo. To video následne za päť hodín nazbieralo 100-tisíc views, bola to úplná raketa. Ale nevedel som to robiť dlhodobo, musel som zvoľniť, lebo to zo mňa vysalo energiu.

SkryťVypnúť reklamu

Skoro ma to zabilo. Raz som v tom období odpadol doma na záchode a ostal som tam ležať. Dnes by som takýto grind nechcel zažívať, lebo viem, čo to so mnou dokáže narobiť psychicky aj fyzicky.

V podcaste u Maťa Zedníčka si povedal, že sú pre teba v kariére dôležité tri faktory – komunita, dlhodobosť a monetizácia. Dostal si sa v poslednom čase do fázy, keď si chcel s nakrúcaním videí na youtube prestať a venovať sa napríklad už len spoluprácam na instagrame?

Minulý rok som mal takúto fázu. Nebolo to preto, že by som nemal pozretia, práveže som presne vedel, čo musím urobiť, aby môj obsah pozretia mal. Ale ubíjalo ma, aký obsah musím robiť, aby som mohol pokračovať na youtube.

Na česko-slovenskej scéne je problém s tým, ak tvorca radikálne zmení štýl svojho obsahu. Potom sa môže rozlúčiť s väčšinou divákov a môže mu trvať hrozne dlho, kým publikum nazbiera naspäť.

SkryťVypnúť reklamu

Koncom roku 2023 som si povedal, že budem nakrúcať vlogy, ale nefungovali tak, ako som si predstavoval. Bol som naviazaný na čísla a myslel som si, že ak nie sú také vysoké, reflektuje to moju popularitu.

Povedal som si, že od nového roka končím, prestávam robiť youtube a uvidím, či sa vrátim. Nakoniec som vymyslel nový štýl tvorby, ktorá opäť vybuchla.

Dnes nakrúcaš video eseje na najrôznejšie témy od Mount Everestu až po gangy v Amerike. Bolo náročné otočiť tvorbu o 180 stupňov a po dvanástich rokoch začať prakticky od nuly s novým štýlom obsahu?

Dal som si tri mesiace pauzu. Každému odporúčam minimálne tri mesiace na test akéhokoľvek obsahu či zmeny, ktorú v živote urobia. Rozhodol som sa, že ak nový obsah po troch mesiacoch nebude fungovať, tak odídem.

SkryťVypnúť reklamu

Tvoriť video eseje na rôzne témy pre mňa nie je jednoduché. Nikdy som nič také nerobil, kedysi som rozprával príbehy z detstva, ale moje videá dnes musia byť informatívne aj zábavné zároveň. Dlho mi trvá všetky informácie spracovať, ale keď vidím, že sa to ľuďom páčia, je to pre mňa najkrajší pocit.

Cítil si v nejakom bode zášť, že si kanál budoval dvanásť rokov, si známa tvár a značka, ale teraz to aj tak dospelo do bodu, keď musíš začať odznovu?

Nikdy som sa nad tým nezamýšľal, pretože viem, že každý z nás je nahraditeľný. Nikdy som sa nestaval do pozície, že aha, som Selassie a vy ma musíte pozerať.

Skôr som bol smutný z toho, že si ľudia vyberajú jednoduchší obsah namiesto vizuálne zaujímavejšej tvorby. Ale s tým som sa už zmieril. Ak sa niekto rozhodne ísť cestou nakrúcania videí o trendoch, zarobiť a je mu jedno, čo si o ňom všetci myslia, nech sa páči, táto cesta je voľná.

SkryťVypnúť reklamu

Oveľa ťažšia cesta je možno tá, ktorou som sa vybral, pretože idem robiť videá, ktoré sa páčia mne, a dúfam, že sa zapáčia aj ostatným.

Videl som, že keď si nakrútil video o Mount Evereste, nazbieralo takmer 150-tisíc pozretí, ale video o virálnom streamerovi Mellstroyovi dosiahlo viac ako 330-tisíc pozretí. Hľadáš balans medzi témami, keď vidíš, že dráma a trendy fungujú efektívnejšie?

Keby som teraz začal nakrúcať videá o dráme z česko-slovenskej scény, garantujem, že pod 150- až 200-tisíc views by žiadne z nich nešlo. Ale ja to robiť nechcem.

Robí to strašne veľa ľudí a možno to vyznie škaredo, ale zdá sa mi hrozne smutné, ak sa niekto rozhodne žiť z toho, že sa niekomu inému v živote dejú zlé veci. Podľa mňa to nemá žiadnu hodnotu, ak to nie je spracované dopodrobna novinársky až investigatívne.

SkryťVypnúť reklamu

Video o Mellstroyovi som nakrúcal dlho, analyzoval, rozoberal a ukazoval som, čo robí. V tom čase mal kampaň, v ktorej tvrdil, že bude ľuďom platiť, ak o ňom nakrútia videá. Veľa ľudí si preto myslelo, že mi zaplatil, aby som o ňom urobil video, ale to nie je, samozrejme, pravda.

Prekvapilo ma napríklad, že video o Mount Evereste má skoro 150-tisíc views. Mňa táto téma fascinuje, ale nikdy vopred neviem, či to bude zaujímať aj moje publikum.

Vo svete youtube sa momentálne rieši kauza prešľapov Mr. Beasta, ktorý sa údajne necitlivo správal k svojim spolupracovníkom aj účastníkom súťaží, ktoré organizoval. Nerozmýšľal si, že by si túto tému spracoval do videa?

Jasné, rozmýšľal som nad tým, ale mal som pocit, že by som svojím videom nepriniesol žiadnu pridanú hodnotu, len všetko zhrnul.

SkryťVypnúť reklamu

Možno nevyužívam takéto príležitosti a nechávam na stole ležať pomyselné peniaze, ale ja tému spracovávam najmä v prípade, ak fascinuje mňa. Ak do nej investujem týždeň času, musí mi to za to stáť. Možno prichádzam o ľahko zarobené peniaze, ale mne to nevadí, ja si rád sťažujem život.

Mal si pripravenú víziu obsahu, ktorý by si chcel produkovať, ak by si naozaj odišiel z česko-slovenskej scény a začal sa zameriavať na zahraničný trh?

Vízie mám, ale nebudem ich šíriť do sveta. Prial by som si, aby autentickosť, ktorá je dnes trendom v zahraničí, bola populárna aj na Slovensku. Myslím si, že ľudia v zahraničí už majú dosť prečačkaných influencerov. Prirodzený život sa začal ceniť viac ako to, keď týpek vo video ukazuje svoj drahý mercedes a rolexky.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by si žil vo svete, v ktorom by si nemusel riešiť to, čo si o tebe ostatní ľudia myslia, nemusel by si chrániť svoju reputáciu, ale ani myslieť na peniaze, aký obsah by si robil?

Založil by som som si Onlyfans a zarábal milión dolárov mesačne. Ale nie, chcel by som robiť vlogy, z ktorých každý by mal vlastnú tému, príbeh a moje rozprávanie by viedlo dej a posúvalo ho dopredu spolu s vizuálne príťažlivými ilustračným zábermi. Bolo by to veľmi umelecké, lebo by som chcel, aby to ľudí inšpirovalo.

Keď som si pozeral najpopulárnejších slovenských youtube tvorcov, všimol som si, že Asimister vydá nové video takmer každý deň a na každom z nich má viac ako 100-tisíc pozretí. Bavili sme sa o tom, ako funguje algoritmus, máš pocit, že Asimister našiel svoj recept na to, ako ho podchytiť?

SkryťVypnúť reklamu

Dovolím si povedať, že ten recept spočíva aj v tom, že cieli na mladšie publikum. A jasné, vplýva na to aj fakt, že obsah tvorí každý deň. Človek vie, že na kanáli každý deň nájde niečo nové, a tak sa tam pravidelne vracia. Ale berie si to svoju daň.

Zaujímavým kontrastom môže byť PPPeter, ktorý vydáva pár videí do roka s veľkou pridanou hodnotou. Ukazuje podľa teba, že sa na youtube dá fungovať aj takýmto štýlom?

Peter má veľmi špecifický obsah, ktorý vydáva na dvoch kanáloch. Má slovenský a anglický kanál, na oba z nich si vie nájsť partnerov a spolupráce, ktoré mu vedia zafinancovať minimálne náklady na videá. A on má obrovské náklady na videá.

Má super stratégiu v tom, že najskôr dlhší čas nakrúca, potom videá vydáva. V tomto fungovaní mu dosť pomáhajú zárobky z anglického kanálu, ktorý revenue generuje aj spätne za predchádzajúce mesiace.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa zahraničných tvorcov funguje tak, že vydáva jedno video za týždeň. Ja to robím rovnako, ale viem, že ak by som mal za sebou tím ľudí, tak by som vedel vydávať možno dve videá týždenne. Možno sa tam raz dostanem.

Kedysi som v tomto bol hrozný, lebo som si myslel, že ak má youtuber strihača a pomocníkov, tak už nie je ozajstný tvorca, ale dnes to vidím úplne opačne.

Dokáže ťa niekedy frustrovať, keď vidíš, že algoritmus favorizuje plytký obsah?

Vie ma to frustrovať a veľmi ma to na sebe štve. Ja si uvedomujem, že by som vedel vyprodukovať veľa plytkého obsahu s plytkým humorom, v ktorom by sa vedela nájsť väčšina ľudí a mal by som z toho obrovské pozretia, ale nedovoľuje mi to moja hrdosť a ego.

Neviem, či je to dobrý prístup. Možno preto, že by to pre mňa bolo príliš ľahké, sa tomu vyhýbam a potrebujem väčšiu výzvu. Chcem si dokázať, že aj s vizuálne pekným a prepracovanejším obsahom si viem získať pozornosť ľudí.

Nehovorím, že moja tvorba je vysoko intelektuálna, nebudem sa tu hrať na najlepšieho tvorcu, ale viem, že jednoduchosť a mainstream budú vždy fungovať viac ako zložitosť a vizuál. Ale to je v poriadku, lebo tak funguje celý svet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu