Spotify hrá dookola to isté. Platforma pripomína rádio a jej algoritmus ľudí odrádza

Albumy prestávajú hrať prím.

Spotify sa pri odporúčaniach spolieha na umelú inteligenciuSpotify sa pri odporúčaniach spolieha na umelú inteligenciu (Zdroj: instagram/sabrina Carpenter, Unsplash)

Naše mozgy rozpoznávajú stovky piesní, ktoré poznáme, proti našej vlastnej vôli. Chytľavé melódie rádiových hitov či „stará dobrá“ domáca klasika sa do našich uší vpašovali počas nákupov, ciest taxíkov či rodinných osláv.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na kultiváciu vlastného vkusu mnohí používame od roku 2013 platformu Spotify, ktorá zvykla hrávať, tak ako sme pískali, teda vyhľadávali. Algoritmus Spotify si však čoraz častejšie robí, čo chce.

Na stránke Spotify sa poslucháči sťažujú, že zo stoviek až tisícok piesní z ich playlistov Spotify pravidelne púšťa len niekoľko desiatok. A to aj napriek tomu, že majú zapnutú funkciu náhodného výberu.

SkryťVypnúť reklamu

Pri zvážení pravidelne sa zvyšujúcej ceny predplatného mnohí dokonca platformu opúšťajú alebo ju vymieňajú za konkurenčnú alternatívu.

Nie je náhoda ako náhoda

Najjednoduchšou odpoveďou na otázku, prečo hrá Spotify „dookola to isté“, je, že funkcia náhodného výberu známa ako shuffle nie je v skutočnosti založená na náhode.

Spotify po sebe spravidla zaraďuje piesne, ktoré sa k sebe hodia tempom a žánrom a priveľmi spolu nekontrastujú. Funkcia, ktorá má založiť plynulé prechody, sa volá automix a v nastaveniach sa dá jednoducho vypnúť.

Iným spôsobom, ako bojovať proti opakovaniu tých istých piesní, je rozčlenenie si veľkých playlistov do menších či vedomé rozhodnutie počúvať rôznorodejšiu hudbu. Spotify totiž sleduje našu aktivitu, a tak prirodzene vie, čo počúvame najviac. Úmyselné opakovanie rovnakej piesne platforma vyhodnocuje ako pozitívnu spätnú väzbu a ponúka ju tak ešte častejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa ti zunujú piesne či väčšie časti tvojho playlistu, pomôže, ak si ich jednoducho odstrániš zo zoznamu obľúbených piesní.

Konkrétny song sa môže opakovať aj preto, že okrem zoznamu tvojich obľúbených piesní figuruje aj v iných playlistoch, napríklad v dennom výbere alebo inom tebou obľúbenom žánrovom playliste.

Aj v tomto prípade pomôže odstránenie skladby z jedného či viacerých zoznamov.

Relatívne novou funkciou Spotify je DJ X, ktorý na vytváranie personalizovaných zoznamov na základe poslucháčových zvyklostí a preferencií využíva umelú inteligenciu a strojové učenie.

Po prehraní vybranej piesne či albumu začína automaticky púšťať zvukovo a melodicky podobnú hudbu.

Aj táto funkcia sa dá vypnúť.

Hudobných editorov nahradili algoritmy

Zdanie rádia pri počúvaní Spotify vzniká aj vďaka tomu, že pri aktualizovaní playlistov sa platforma spolieha výhradne na algoritmy. Podľa Glenna McDonalda, ktorý vo firme dlho pracoval, je dnešným cieľom platformy poslucháčov predovšetkým nevyrušovať a udržiavať v „zóne komfortu“.

SkryťVypnúť reklamu

Algoritmy nahradili žánrové odporúčania od špecializovaných editorov. Tí síce občas do výberov zaradili skladby, s ktorými nemuseli byť poslucháči úplne stotožnení, avšak zároveň otvárali dvere k objavovaniu menej známych piesní.

Dnes sa mnoho používateľov sťažuje na presný opak. Majú pocit, že Spotify všetkým dávkuje tú istú populárnu hudbu. Počas ostatných mesiacov vraj do playlistov prepašovala platforma v nemiestnej miere piesne od Sabriny Carpenterovej.

Na platforme X (predtým Twitter) zapustila korene teória, podľa ktorej môžu za zvýšenú frekvenciu výskytu vybraných piesní dohody medzi Spotify a veľkými vydavateľskými spoločnosťami.

Priame dôkazy neexistujú, keďže algoritmus Spotify je prirodzene chránený nepreniknuteľným obchodným tajomstvom. Nedostatok transparentnosti ohľadom fungovania hudobných odporúčaní však podobným konšpiračným teóriám len napomáha.

SkryťVypnúť reklamu

Odpoveď na výskyt pesničiek Sabriny Carpenterovej a spol. pritom môže byť podľa odborníka na trh s hudbou Noaha Askina omnoho prozaickejšia. Spotify totiž pri odporúčaniach používa tzv. filtrovanie na základe spolupráce. Predpokladá, že sa ti nová skladba zapáči, lebo sa už zapáčila iným ľuďom s podobným vkusom, a zaradí ju do tvojho denného či týždenného výberu.

Rovnaká pieseň sa k množstvu ľudí môže dostať aj vďaka funkcii smart shuffle.

Podobný princíp na triedenie a odporúčanie inak nepreberného obsahu využíva aj Netflix.

Weaponizácia lenivosti

Jedným zo základných problémov, pre ktorý sa ľudia rozhodujú opúšťať platformu, je pocit zo spreneverenia sa pôvodnému účelu.

Podkategória albumov, ktoré boli v hudobnom biznise dlhodobo základnou jednotkou konzumácie hudby, je dnes v používateľskom prostredí Spotify odsunutá na druhú koľaj.

SkryťVypnúť reklamu

Používateľskému rozhraniu nekraľujú obaly albumov, ale playlisty a automaticky generované rádio stanice podľa interpretov či žánrov. Viac ako albumy sa k poslucháčom dostávajú single.

New Yorker sa domnieva, že platforma sa nás tým snaží primať k počúvaniu odporúčanej hudby a, naopak, odradiť od vlastného výberu.

Sekcia albumov je, samozrejme, stále prítomná, avšak na jej spustenie je potrebných viac klikov.

Zdá sa to ako minimálna zmena, no podľa dizajnéra a profesora Jarretta Fullera zo Štátnej univerzity v Severnej Karolíne tvorcovia aplikácií veľmi dobre vedia, že väčšina ľudí bude používať len tie najevidentnejšie a najľahšie dostupné možnosti.

V konečnom dôsledku sa podľa neho platforma riadi rovnakou logikou ako Tiktok či Facebook. Tie svojim návštevníkom núkajú algoritmami riadené odporúčania a skúšajú, na ktorú z návnad zaberú.

SkryťVypnúť reklamu

Pre poslucháčov je tak na Spotify najjednoduchšie uspokojiť sa so zážitkom podobným počúvaniu rádia, v ktorom im umelá inteligencia servíruje single mimo kontextu zvyšnej diskografie umelcov.

Je otázkou času, ako budú na trend prerodu ekosystému streamovacieho gigantu reagovať vydavatelia a umelci. Azda môžeme očakávať ešte výraznejšie odchýlenie sa od vydávania albumov smerom k singlom alebo viacpiesňovým mixtapom.

Nikto ťa tu nedrží

Na zmenu filozofie po dosiahnutí dominantnej pozície na trhu bez zohľadnenia požiadaviek používateľov používa publicista Cory Doctorow termín enshittification (voľne preložiteľné azda ako „zosračkovatenie“).

Zo startupu vznikne dominantný hráč v segmente, len aby sa neskôr spreneveril vlastným základným hodnotám s vidinou vyššieho zisku.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi podobné prípady patrí aj neférový Tinder, vykorisťovateľský Uber, reklamne založený Google či čoraz otravnejší Facebook.

Pozícia Spotify v biznise streamovania hudby je vďaka historickému náskoku výnimočná, no zároveň aj pomerne krehká. Na rozdiel od konkurencie nedokáže ponúknuť nič viac ako len hudbu.

Apple Music a Youtube Music stoja porovnateľne veľa a okrem prístupu do digitálnych hudobných kartoték otvárajú dvere aj k video obsahu, respektíve filmovému obsahu spriaznených platforiem Apple TV+ a Youtube.

Ak chceš dať Spotify „zbohom“, alebo len „pápá“, no bojíš sa straty svojej vypiplanej knižnice, môžeš svoje playlisty zobrať zo sebou. Využiť môžeš napríklad službu Tunemymusic alebo Soundiiz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu