Vyskúšali sme Google Pixel 9, smartfón plný umelej inteligencie

Ako dobre vieš po anglicky?

(Zdroj: Matúš Paculík)

Hodnotenie

8 / 10

Google Pixel 9

Páči sa nám:
dizajn a farby
čistý systém
vynikajúci fotoaparát
AI funkcie
Nepáči sa nám:
cena s ohľadom na výkon
prehrievanie
obmedzená dostupnosť AI funkcií v slovenčine
Cena: 909 €

Produkt na test poskytla spoločnosť Google

Je kompaktný, pekný a najdostupnejší z celej rodiny novej generácie smartfónov od Googlu. No Pixel 9 nie je žiadnou lacnou vstupenkou do sveta umelej inteligencie v tvojom vrecku, je to plnohodnotný smartfón pre náročných, zabalený do lákavého dizajnu.

My sme s ním prežili týždeň a pokúsili sa zistiť, čo vie ponúknuť na rozdiel od svojej konkurencie. Nebol totiž vytvorený s ohľadom na prekonávanie rekordov v testoch výkonu, ale aby si čo najlepšie poradil v nastupujúcom svete plnom automatizácie a umelej inteligencie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kompaktný a pekný

Séria smartfónov Pixel si po niekoľko posledných generácií držala svoj špecifický dizajn so zaoblenými bokmi a neprehliadnuteľným pásom pre fotoaparát. Držal sa ho ešte aj posledný model z predchádzajúcej série uvedený len nedávno Pixel 8a.

Séria s číslom 9 je však iná, prepracovaná, so sviežim závanom luxusu. Preč sú dnes už nemoderné zaoblené časti, novinky sú viac hranaté. Inšpiráciu brali pri konkurencii, no nekopírovali tu bezhlavo, ale s citom.

Plochá zadná časť s odolným sklom je lesklá, kombinovaná s matným kovovým rámom. Pri Pro verziách smartfónu je kombinácia opačná, s lesklým rámom a matnou zadnou stranou. Na výber tu máš z niekoľkých farebných verzií, Obsidian, Porcelain, Wintergreen a Peony – teda tmavej, svetlej, svetlozelenej a ružovej.

SkryťVypnúť reklamu

Tou kontroverznou časťou je ostrovček s fotoaparátom. Je totiž neprehliadnuteľný, veľký a zásadne vystupuje z tela. Bez akéhokoľvek puzdra pôsobí naozaj mohutne, s originálnym puzdrom od Googlu ho však možno ani nepostrehneš.

Pixel 9 aj napriek tomu pôsobí veľmi kompaktne, za čo môže hlavne 6,3-palcový OLED displej s veľmi tenkým rámčekom. Má 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, dostatočne jemné rozlíšenie 1080 x 2424 bodov a vysoký jas na hodnote až 2700 nitov.

Pozerá sa naň skvelo dokonca aj počas slnečných dní. Obraz je dostatočne ostrý, rýchly a farby sú uveriteľné. Menšie výhrady máme k automatickej úprave jasu, ktorá má tendenciu nastavovať zbytočne nízke hodnoty.

Vylepšenia sa dočkala aj batéria, konkrétne má väčšiu kapacitu (zvýšila sa zo 4575 na 4700 mAh). V balení nájdeš len USB C kábel a ak má tvoja nabíjačka výkon aspoň 27 wattov, tak za polhodinu si úplne vybitú batériu nabiješ na viac ako polovicu jej kapacity.

SkryťVypnúť reklamu

Rekordy s ním prekonávať nebudeš

Po rokoch neustáleho zvyšovania hrubého výkonu sme sa dostali do stavu, keď smartfóny majú k dispozícii silu, ktorú však nedokážu efektívne využiť. Stačí sa pozrieť na naše posledné recenzie sklápacích smartfónov od Samsungu a Motoroly, v obidvoch prípadoch čip pri dlhodobej záťaži nedokázal pre teplo udržať svoj výkon ani z polovice.

Nová séria Pixel 9 sa v tomto smere nelíši, no ako priťažujúcu okolnosť tu musíme spomenúť aj jej len priemerný výkon. V porovnaní s cenovo rovnakou konkurenciou je Pixel 9 pomalší a pri dlhodobej záťaži sa jeho výkon zníži na približne 63 percent.

Je preto jedno, či sa pozrieme na krátkodobý výkon, alebo na výkon pri dlhodobej záťaži, Pixel zaostáva aj za modelmi, ako je Galaxy S23 od Samsungu alebo Motorola Edge 40 Pro.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň musíme konštatovať, že bez aplikácií na testovanie výkonu by sme to nezistili. Aj vďaka čistému systému s minimom úprav sú reakcie smartfónu na tvoje dotyky bleskové a len ťažko nájdeš aplikáciu, ktorá by bola nad sily použitého čipu Google Tensor G4.

Neznamená to však, že by si si domov doniesol priemerný výrobok. Google sa namiesto prekonávania bežných benchmarkov zameral hlavne na výkon pri využívaní umelej inteligencie, aj preto tu nájdeš v základe 12-gigabajtovú operačnú pamäť (predchádzajúca generácia má 8 gigabajtov).

Hrubý výkon čipu je v porovnaní s modelom Pixel 8 naozaj len o niečo vyšší, no vylepšená AI časť a už spomenutá kapacita operačnej pamäte sú zásadné pre využívanie nových funkcií.

Parametre

Pixel 9Pixel 8Pixel 7
Čip:Tensor G4Tensor G3Tensor G2
Pamäť:12 GB8 GB8 GB
Dáta:128 / 256 GB128 / 256 GB128 / 256 GB
Displej:6,3" OLED, 120 Hz6,1" OLED, 120 Hz6,3" OLED, 90 Hz
Rozlíšenie:1080 x 24241080 x 24001080 x 2400
Foto:50 + 48 MPx50 + 12 MPx50 + 12 MPx
Batéria:4700 mAh4575 mAh4355 mAh
Hmotnosť:198 g187 g197 g
Uvádzacia cena:909 eur799 eur649 eur

Kde využiješ AI?

Vybrať si nový Pixel smartfón pre niečo iné ako umelú inteligenciu nedáva veľký zmysel. Áno, je to stále krásny smartfón so super fotoaparátom a čistým systémom, no práve umelá inteligencia je pridanou hodnotou ospravedlňujúcou vyššiu cenu.

SkryťVypnúť reklamu

Google pri uvedení smartfónov ukázal hneď niekoľko zaujímavých AI funkcií, no nie všetky nájdeš v Pixel zariadení už dnes a na Slovensku. Dostupný napríklad nie je textový súhrn telefonických hovorov a dostupné by na začiatku nemali byť ani aplikácie Pixel Studio a Screenshots.

Zároveň je tu stále jazykové obmedzenie, takže na slovenčinu pri väčšine funkcií zabudni. Odporúčame ti preto zmeniť si jazyk zariadenia na anglický a pridaj si aj anglickú klávesnicu. Napríklad prvá verzia aplikácie Pixel Studio ti nedovolí generovať obrázky v prípade, ak text zadávaš so slovenskou klávesnicou.

Každý nový používateľ Gemini Advanced však so zariadením dostane ročné predplatné tejto služby spolu s 2 TB online dátovým úložiskom. Aktuálne cena tejto služby je 22 eur mesačne.

SkryťVypnúť reklamu

Práve Gemini bude pravdepodobne hlavným dôvodom na kúpu, konkrétne pre funkciu živého rozhovoru. Ten ti umožní baviť sa s umelou inteligenciou ako vo vedecko-fantastickom filme, samozrejme len v prípade, ak vieš dobre po anglicky.

Užitočná je funkcia pre spracovanie snímok obrazovky, teda pokiaľ ich máš v galérii tak veľa, ako aj my. Tu ti umelá inteligencia vytiahne z obrázkov text, odkazy na webové stránky a dokonca aj doplní niektoré informácie.

Najväčšia zábava ťa samozrejme čaká pri úprave fotografií. Odfotil si si záliv pri západe slnka? Čo tak pridať na oblohu hviezdy a na more loď? Tento úkon je otázkou na doslova pár sekúnd.

A keď nám na Slovensku Google sprístupní Pixel Studio, tak si budeš môcť vytvárať obrázky výhradne zadaním textu. Či už potrebuješ plagát, milé zvieratko alebo vlastne akúkoľvek vec (okrem ľudí a nevhodných objektov či scén), stačí to napísať, po anglicky.

SkryťVypnúť reklamu

Budeš mať špičkové fotografie

Pri fotoaparáte nás čakalo menšie sklamanie kvôli absencii optického priblíženia. To je určené len pre sériu Pro modelov, čo je škoda, keďže rovnako drahý Samsung ti ponúkne trojitý fotoaparát aj s trojnásobným optickým priblížením.

Pixel 9 má len duálny fotoaparát, no našťastie hlavný a aj širokouhlý fotoaparát patria k tomu najlepšiemu, čo môžeš nájsť v tejto cenovej kategórii. V skutočnosti sú fotografie dokonca lepšie, ako sme čakali.

Snímaču s 50-megapixelovým rozlíšením, optickou stabilizáciou a dobrou optickou časťou výrazne pomáha aj prepracovaná aplikácia. Výsledok ťa preto poteší nielen pri dobrých svetelných podmienkach, ale aj pri kontrastných scénach a v noci.

Skvelý je dokonca aj portrétový režim, pri ktorom stále množstvo výrobcov nedokáže dodať uspokojivý výsledok. Nočné fotenie mestom ti zanechá ostré spomienky bez nepekného šumu, dokonca aj pri širokouhlom snímači.

SkryťVypnúť reklamu

Samostatnou kapitolou sú rôzne doplnkové funkcie a nástroje pre neskoršiu úpravu fotografií a videa. Dokážeš tak zachrániť aj na prvý pohľad nie veľmi podarené zábery.

Odfotil si niečo nakrivo? Automatika ti fotku pootočí a umelá inteligencia doplní chýbajúce kúsky. Vyrušujú ťa cudzie osoby na pláži? Tak si ich jednoducho vymaž jedným dotykom prsta.

Umelá inteligencia ti pomôže odfotiť aj spoločnú fotografiu tak, aby na nej boli všetci. S funkciou "Pridaj ma" sa pri smartfóne vystriedate dvaja a aplikácia z dvojice fotografií spraví jednu, kde budeš aj ty.

Si fanúšik umelej inteligencie?

Nový Pixel 9 predstavuje zásadnú evolúciu nielen celej série, ale aj celého segmentu smartfónov. To, s čím nesmelo prišla Motorola teraz vidíme pri Pixeloch, teda že hrubý výkon špičkového hardvéru už nemá prakticky žiadny význam.

SkryťVypnúť reklamu

Aj papierovo stredne výkonný Tensor G4 ťa totiž nebude nikde obmedzovať, jedine s výnimkou niekoľkých náročných hier. Oveľa dôležitejšia je kapacita operačnej pamäte a samostatná časť čipu pre umelú inteligenciu.

Lebo práve tá je zásadným dôvodom pre kúpu tohto smartfónu. Zároveň tu má Google veľmi silnú konkurenciu v podobe Samsungu, ktorý ponúka hneď niekoľko vlastných a tiež užitočných AI funkcií.

Výber medzi modelmi Pixel 9 a Galaxy S24 od Samsungu preto nie je vôbec jednoduchý. Obidva modely sú rozmerovo podobné, majú pekný dizajn a obidva ponúkajú množstvo AI funkcií. Samsung ti ale pri rovnakej cene ponúkne vyšší hrubý výkon a hlavne univerzálnejší fotoaparát s možnosťou optického priblíženia.

Pre fanúšika umelej inteligencie je výber naozaj ťažký. Nie všetko, čo Google pri uvedení smartfónov ukázal, je už dostupné a pri väčšine z týchto funkcií so slovenčinou nepochodíš a ak áno, tak v čiastočne obmedzenej forme. A tak práve jazyková bariéra oddeľuje nové Pixel smartfóny od masy bežných používateľov očarených skratkou AI.

SkryťVypnúť reklamu

Umelá inteligencia je aj v podaní Googlu stále len doplnkom, ktorému chýbajú pokročilé funkcie a hlbšie integrovanie naprieč všetkými aplikáciami a službami. Gemini Advanced je síce šikovný nástroj, s ktorým sa vieš aj porozprávať, ale akúkoľvek zložitejšiu požiadavku stále vyriešiš skôr ručne ako s jeho pomocou.

Trend je však naštartovaný a uberá sa aspoň zatiaľ správnym smerom. Google, Samsung a postupne aj ďalší výrobcovia berú umelú inteligenciu vážne, nielen ako sezónny doplnok na prilákanie zákazníka.

Výsledky testov

3DMark

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu