V úzkych uličkách populárnych destinácií ako Santorini, Barcelona či Benátky sa turisti už nemajú kam pohnúť. Miestni obyvatelia sú z pretlaku cudzincov unavení a posielajú ich domov.
Namiesto návštev miest, kde ťa domáci nechcú a ani nepotrebujú, môžeš objavovať menej preskúmané kúty Európy.
Túžiš po výhľade na tisícky ostrovčekov, po ktorých sa môžeš voľne presúvať? Nemusíš chodiť do Grécka, Estónsko ich má viac ako dvetisíc. Miluješ Taliansko, ale nechceš sa tlačiť davmi ľudí? Neďaleko Ríma sú regióny, ktoré ti ponúknu autentické Taliansko.
Closer vybral osem destinácií, ktoré by sme mohli nazvať hidden gems - skryté poklady, ktoré stoja za návštevu, aj keď to tak možno na prvý pohľad nevyzerá.

Estónske ostrovy
Estónsko napreduje raketovým tempom a má jednu z technologicky a digitálne najpokročilejších ekonomík v Európskej únii. Už od roku 2014 napríklad cudzincom ponúka elektronickú rezidenciu sprístupňujúcu estónsky trh.

Podobný zážitok ako pri presúvaní sa medzi gréckymi ostrovmi ťa však čaká aj v Pobaltí, estónskych ostrovov je až 2317.
Po tom, ako sa pokocháš historickým centrom Tallinnu, v ktorom sa mieša stredoveká architektúra so stopami Sovietskeho zväzu a modernými hipsterskými štvrťami, zamier na ostrovy Saaremaa, Hiiumaa alebo Muhu.
Na ostrove Saaremaa nenarazíš na množstvo ľudí. Oddýchnuť si môžeš pri pobreží či vo wellness komplexoch, kam sa v minulosti chodili liečiť napríklad aj predstavitelia cárskeho Ruska, píše portál Visit Estonia.
Muhu láka na skanzeny či estónsku kuchyňu a Hiiumaa očarí nedotknutou prírodou.
Na ostrovy sa dostaneš autom a trajektom z Tallinnu, prípadne si z hlavného mesta môžeš na obidva ostrovy zaletieť za 30 minút. Jednosmerné letenky stoja už od 30 eur, spiatočné nájdeš za 60 eur.
Severné pobrežie Španielska
Cesta do Španielska sa nemusí nutne končiť v Madride, Barcelone ani na juhu v Marbelle. Kto chce zažiť iné Španielsko, môže sa vybrať na sever krajiny do regiónov Baskicko, Astúria, Galícia či Kantábria.

Mestá ako Bilbao či San Sebastián skrývajú unikátnu baskickú kultúru, umelecké vyžitie, ale aj špičkovú svetovú gastronómiu v michelinských reštauráciách. Neďaleký Santander je považovaný za kráľa najkrajších pláží severného Španielska.
Ak budeš pokračovať po pobreží, natrafíš na mesto Gijón, ktoré v časoch Rímskej ríše patrilo medzi významné metropoly.
V meste A Coruña nájdeš Herkulovu vežu - obrovský 55-metrový maják. Je to najstarší maják z čias Rímskej ríše, ktorý je doteraz v prevádzke.
Cestu môžeš zakončiť v pútnickom meste Santiago de Compostela.
Aj keď väčšina turistov prúdi do populárnejších destinácií, Bilbao či Santander sú dnes pre slovenských cestovateľov ľahko dostupné vďaka lacným letenkám. Z letiska vo Viedni sa do obidvoch miest dostaneš za menej ako 50 eur spiatočne.
Saranda, Albánsko
Zatiaľ čo pred pár rokmi bolo Albánsko destináciou len pre odvážnejších dovolenkárov, posledné letá sa do krajiny nahrnuli aj turisti, ktorí predtým váhali. Inšpirovali ich k tomu lacné letenky aj vidina prázdnych pláži a priezračnej vody.

Albánsko má dlhé jadranské pobrežie, lenže infraštruktúra a úroveň služieb na mnohých miestach zatiaľ nedosahuje úroveň, na ktorú je väčšina turistov zvyknutá z Chorvátska či Talianska. Napriek tomu sa prísť oplatí.
Zaujímavou zastávkou môže byť mesto Saranda na juhu krajiny.
Ak chceš Sarandu navštíviť, musíš priletieť do Tirany a vydať sa na juh buď autobusom alebo požičaným autom. Existuje ešte jedna možnosť, priletieť sa dá aj na grécky ostrov Korfu ležiaci oproti Sarande a trajektom sa preplaviť do Albánska.
Mestečko Saranda turistom ponúka dlhú promenádu popri mori s reštauráciami, kaviarňami a obchodíkmi, dostupnejšie ceny a lákavý mix gastrónomie s vplyvmi z albánskej, talianskej, gréckej, ale aj arabskej kuchyne.
V roku 2025 krajina plánuje sprevádzkovať nové letisko v pobrežnom meste Vlore, čo dovolenku na albánskej riviére sprístupní väčším masám, informovala stránka SeeNews. Saranda zatiaľ letisko nedostane, budúce letisko by však malo vzniknúť pri meste Gjirokastër.
Región Abruzzy, Taliansko
Ak ťa už prestali baviť preplnené talianske destinácie prehýbajúce sa pod návalom turistov, dobrým riešením môže byť región Abruzzy. Leží len 50 kilometrov od Ríma, no napriek tomu ho väčšina turistov obchádza.

Na východe ho lemuje Jadranské more, najväčším mestom je viac ako 100-tisícová Pescara a okrem pobrežia s plážami tam nájdeš najmä veľkolepé hory.
Západnou časťou regiónu prechádza pohorie Abruzské Apeniny s najvyšším bodom Corno Grande ležiacim vo výške 2912 metrov nad morom. Až tretinu celého regiónu tvoria národné parky.
Dopravná dostupnosť regiónu Abruzzy zo Slovenska je však komplikovaná. Z Bratislavy ani Viedne do Pescary nízkonákladové letecké spoločnosti nelietajú. Ak niekto cestuje autom, väčšinou zakotví pri mori viac na severe v destináciách ako Bibione.
Riešením môže byť let do Ríma a požičanie si auta. Takto preskúmaš región, ktorý momentálne na instagrame nevyskakuje z príspevkov každého travel blogera.
Kuršská kosa, Litva
Väčšina turistov prichádzajúcich do Litvy automaticky smeruje do Vilniusu, prípadne navštívi druhé najväčšie mesto Kaunas či neďaleký vodný hrad Trakai. Ak sa však vyberieš na západné pobrežie, objavíš dosiaľ nepoznaný svet.

Východiskovým mestom môže byť Klaipeda, ktoré ukrýva jedinečnú prírodnú pamiatku s názvom Kuršská kosa.
Ide o 100 kilometrov dlhý piesočnatý pás, ktorý sa tiahne až do ruského regiónu Kaliningrad. Nájdeš na ňom vzácne piesočnaté duny, ale aj množstvo lesov.
Ak patríš medzi otužilejších dobrodruhov, v lete sa môžeš kúpať na nekonečných piesočnatých plážach alebo sa vybrať do mestečka Nida neďaleko ruských hraníc. Architektúrou pripomína škandinávske dedinky.
Do Kaunasu, odkiaľ sa vieš dostať ku Kuršskej kose, z Bratislavy lieta Ryanair s letenkami za pár eur.
Aljezur, Portugalsko
Výlety do Portugalska sa v posledných rokoch zredukovali na pár hlavných destinácií. Väčšina turistov mieri do Lisabonu, Porta, na juh krajiny okolo mesta Faro, na Madeiru alebo Azorské ostrovy.
V južnej časti Portugalska však leží skrytý poklad s názvom Aljezur.

Mestečko Aljezur leží v populárnom regióne Algarve a nájdeš ho na západnom pobreží, no nie celkom pri oceáne.
V 10. storočí ležal Aljezur v zátoke, ktorá z neho takmer urobila ostrov, na základe čoho dostal svoje meno. Nad mestom sa týčia pozostatky pevnosti, v rovnakom storočí ju vybudovali Maurovia - moslimovia zo severnej Afriky, ktorí v stredoveku ovládali časti portugalského územia.
Dnes môžeš v mestečku Aljezur nasať tradičnú atmosféru aj architektúru regiónu, ktorej dominujú nízke biele domčeky s farebne zvýraznenými oknami a okenicami. Na skok z mesta máš krásne pláže ako Arrifana a Amoreira.
Ak sa chceš dopraviť do Aljezuru, najjednoduchšou možnosťou bude prílet do mesta Faro, požičanie si auta a následná 84-kilometrová jazda do cieľa.
Kluž, Rumunsko
Keď sa hovorí o tradičných letných destináciách, na Rumunsko si veľa turistov nespomenie. Dovolenka v tejto balkánskej krajine je v prvom rade o horách, dobrom jedle a úžasnej pohostinnosti.

Životnou úrovňou sa navyše v posledných rokoch nielenže dotiahlo na Slovensko, ale podľa niektorých ukazovateľov nás už Rumuni predbehli.

Ak ťa nebaví história a v lete chceš oddychovať pri mori, zamier do pobrežného mesta Konstanca.
V cestovateľských bedekroch ho nenájdeš ako miesto s najkrajšími plážami na svete, ale úroveň miestnej plážovej infraštruktúry sa podľa niektorých cestovateľských webov každým rokom zlepšuje. Ak to chceš dať na pankáča, skús pláž Vama Veche.
Odleť z Viedne do mesta Kluž či priamo do Bukurešti a požičaj si auto. Zažiješ azda najkrajšiu horskú cestu v Európe s názvom Transfagarasan a popritom objavíš Transylvániu, rodisko Drakulu.
Letenky sú dnes dostupné za málo peňazí, pričom ceny v krajine aj napriek inflácii stále nedosahujú úroveň cien, ktorú dnes máme na Slovensku.
Liepaja, Lotyšsko
Nie nadarmo spomíname všetky tri pobaltské krajiny. Keď teploty na Slovensku v polovici augusta dokážu vystreliť až na 38 stupňov Celzia, výlet do Pobaltia bude určite príjemnou zmenou.

Skvelou voľbou môže byť výlet do Rigy, hlavného mesta Lotyšska, ktoré svoje "sovietske obdobie" nechalo už ďaleko za sebou a premieňa sa na moderné európske hlavné mesto so všetkým, čo k tomu patrí.
Výhodou Rigy je aj blízkosť Baltského mora. Turisti každý rok smerujú do prímorského mesta Liepaja, ktoré je najobľúbenejšou lotyšskou destináciou.
Liepaja sa môže pochváliť úctyhodnou plážou s dokonalým bielym pieskom. Nadšenci cestovného ruchu sa na nej schádzali už od polovice 19. storočia a oddychoval tam aj ruský cár.
Na pláži dlhej osem kilometrov a širokej 50 až 80 metrov si každý nájde svoje miesto, a tak sa nemusíš báť, že by tvoje nohy na osuške končili len pár centimetrov od niečiej hlavy.
Do Rigy môžeš zaletieť z Viedne. Do Liepaje sa dnes môžeš dostať lietadlom priamo z Rigy na palube spoločnosti AirBaltic.