Budúcnosť priateľstva? V tomto náhrdelníku sa skrýva AI kamarát, ktorý ťa bude vždy počúvať

Nie, toto nie je trailer na nový Black Mirror.

V tomto náhrdelníku sa skrýva "AI kamarát".V tomto náhrdelníku sa skrýva "AI kamarát". (Zdroj: Friend)

Spoločnosť Friend predstavila „neimaginárneho priateľa“. Ide o malé, okrúhle zariadenie, ktoré nosíš ako náhrdelník a v prípade, že je pripojené cez bluetooth, „vždy ťa počúva“, povedal pre 404 Media zakladateľ AI startupu Avi Schiffmann. Na novinku upozornil český magazín Wired.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súvisiaci článok Klik: AI kamaráta v prívesku nikdy neomrzí počúvať vás Čítajte 

Priateľ zavesený na krku

Produkt s jednoduchým názvom friend stojí v prepočte okolo 90 eur a nie je k nemu potrebné predplatné. Musí byť pripojený k tvojmu mobilu cez bluetooth a potrebuje aj prístup na internet.

Funguje jednoducho: najskôr si ťa vypočuje, potom ti odošle odpoveď v správe, vysvetľuje startup priamo na webstránke.

SkryťVypnúť reklamu

Zakladateľ tvrdí, že chce týmto spôsobom bojovať so samotou. So zariadením môžeš hovoriť, keď stlačíš tlačidlo, ale funkciu počúvania má zapnutú nonstop a na webe spoločnosť vysvetľuje, že tento „priateľ“ má „slobodnú vôľu“ a správy ti môže posielať aj proaktívne, sám od seba.

Ak teda vie, že ťa trebárs čaká ťažká skúška, môže ťa pred ňou povzbudiť, nemusíš ho o to žiadať.

Služba funguje na modeli generatívnej AI Claude 3.5 a ponúka end-to-end šifrovanie, uvádza firma v sekcii o bezpečnosti. Správy teda okrem teba a zariadenia nevie nikto prečítať a dajú sa jedným klikom vymazať.

Vždy si ťa vypočuje, vždy stojí na tvojej strane

„Tento produkt by som považoval za emocionálnu hračku. Myslím si, že jediným úspešným prípadom použitia veľkých jazykových modelov je, keď ľudia hovoria o svojom dni a svojich pocitoch s nástrojmi ako Replika alebo Character AI. Ale s hardvérom je emocionálne spojenie lepšie,“ povedal o svojom produkte Schiffmann pre TechCrunch.

SkryťVypnúť reklamu

Softvéry, na ktoré odkazuje, patria medzi najznámejšie AI služby, ktoré ponúkajú zážitok ako z filmu Her: s AI avatarmi je možné písať si, posielať si fotky či mať aj videohovor. Viaceré reportáže aj štúdie už ukazujú, že je možné si k týmto persónam vytvoriť aj skutočné citové puto.

Súvisiaci článok Revolúcia v randení: AI za teba urobí všetko, tebe ostane to najťažšie, ísť na rande Čítajte 

Hoci tieto weby umožňujú aj nesexuálne vzťahy, ich reklama sa zameriava dosť výrazne, možno až predátorsky, na single ľudí, predovšetkým na mužov.

Zdôrazňujú, že AI ti vždy odpíše, vždy ťa vypočuje, vždy bude stáť na tvojej strane, čo v praxi znamená, že nepôjde o plnohodnotného partnera, ktorý ti dokáže aj oponovať a niekam ťa posúvať.

Riziko týchto vzťahov – okrem digitálnej bezpečnosti – tkvie práve v tom, že nie sú ľudské, hoci emócie, ktoré v nich ľudia cítia, sú skutočné.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavé je, že reklama na zariadenie sleduje tri príbehy, v ktorom dve postavy sú osamote a zhovárajú sa priamo s „kamarátom“. Tretia postava, mladý muž, však trávi čas s priateľmi a hrajú spolu hry a správa od zariadenia mu príde bez výzvy.

Ide o hravé rypnutie, pretože v hre prehráva, no udiera do očí, že zariadenie ho vyrušuje v čase, keď nie je sám a spoločnosť umelej inteligencie nepotrebuje.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu