Krátko po tom, ako si Lily (Blake Lively) otvorí kvetinárstvo, stretne očarujúceho neurochirurga Rylea (Justin Baldoni). Vznikne medzi nimi intenzívne spojenie, no hoci je Lily čoraz viac zamilovaná, nedokáže ignorovať Ryleovu temnú stránku.
Práve o tom je novinka v kinách Končí to nami (It Ends With Us), ktorá vznikla na základe rovnomenného a megaúspešného románu od Colleen Hoover.
Nejde o prvú knižnú adaptáciu v kinách za tento rok – literatúra je bežne predlohou filmov, ktoré niekedy skončia ako úplný prepadák, no často si získajú aspoň také meno ako knihy samotné, ak nie ešte väčšie.
Môže však niekedy byť film lepší ako kniha? Zaujíma nás, ako to vnímaš ty a pripravili sme si anketu, v ktorej môžeš vyjadriť svoj názor ohľadom populárnych kníh a ich filmových adaptácií.

Harry Potter (podľa série kníh od J. K. Rowling)
Sériu kníh aj filmov o mladom čarodejníkovi Harrym netreba predstavovať. Väčšina ľudí ho sprevádzala štúdiom na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej aj bojom s lordom Voldemortom v druhej svetovej čarodejníckej vojne (nebudeme sa ani snažiť schovať, že táto autorka knihy číta opakovane každý rok).
Filmové spracovania mali vždy obrovský úspech, ale spokojnosť fanúšikov kníh s adaptáciami závisí od konkrétnej časti: napríklad Väzeň z Azkabanu sa teší všeobecnej obľube, Dary Smrti zas majú od knižného príbehu podstatne ďalej ako Kameň mudrcov.
V ankete hlasuj preto všeobecne, či si myslíš, že tých osem filmov je lepších ako sedem kníh, alebo naopak. Ak chceš k tomu niečo dodať, smelo diskutuj v komentároch.

Duna (podľa rovnomennej knihy od Franka Herberta)
Jeden zo základných kameňov vedeckej fantastiky nám na zozname chýbať nemohol. Tentokrát budeme klasiku porovnávať s novými filmami z dielne Denisa Villeneuvea (našu recenziu na druhú časť si môžeš prečítať tu).
Obe časti mali veľký úspech predovšetkým u kritikov, prvý diel bol podstatne viac artový a ľudí zvyknutých na filmové rýchlovky mohol miestami až nudiť. Druhý diel je už „popovejší“ a akčnejší; a takto nejako sa dá opísať aj kniha. Nie je to čítanie pre každého a máloktorý sci-fi fanúšik by ju odporučil ako sci-fi prvotinu.
Zaujíma nás však, ako to vnímaš ty: je lepšia kniha alebo filmy?
Duna je klasika, ale máš radšej knihu alebo filmy (Villeneuve)?

Príbeh služobníčky (podľa rovnomennej knihy od Margaret Atwood)
Dystopický seriál s Elizabeth Moss sa stal hitom veľmi rýchlo. Spoločnosť, v ktorej náboženstvo diktuje životný štýl vrátane znásilňovania tzv. služobníčok v rodinách nás prikovala k televíznym obrazovkám a chceli sme vidieť, ako sa odtiaľ June (teda Fredova) dostane.
Seriál vznikol podľa podobne známej knihy kultovej americkej spisovateľky Margaret Atwood, ktorá ku knihe neskôr publikovala aj voľné pokračovanie s názvom Svedectvá. Kniha má trochu inú atmosféru než seriál, je pomalšia, no rovnako odvážna v predstavách.
Čo sa tebe páčilo viac?
Je knižný Príbeh služobníčky lepší alebo ten seriálový?

Malé ženy (podľa rovnomennej knihy od Louisy May Alcott)
Kniha z 19. storočia patrí medzi klasiky, o ktorých sa na školách dodnes rozpráva. Príbeh štyroch sestier (Jo, Meg, Amy a Beth March) dospievajú, snažia sa prežiť, preraziť a nestratiť samy seba. Bojujú s chudobou, chorobou aj dobou, ktorá ženám nedopriala.
Porovnajme si to s najnovším filmovým spracovaním z roku 2019 v hlavných úlohách so Saoirse Ronan, Emmou Watson či Florence Pugh. Film režírovala Greta Gerwig, ktorá má na konte napríklad aj Barbie. Táto silná ženská postava vytvorila kúzelný film, ktorý predstavil knižnú klasiku aj novému publiku.
Je podľa teba predloha lepšia ako jej spracovanie?

Hra o tróny (podľa série Pieseň ľadu a ohňa od Georgea R. R. Martina)
Seriál vyvrcholil v máji 2019 a finálová epizóda získala zmiešané hodnotenia. Na druhej strane, tvorcovia Daniel Brett Weiss a David Benioff (ktorých fanúšikovia poznajú len ako Dan & Dave) museli približne od piatej série príbeh značne dokresľovať, pretože Martin knižnú sériu stále nedopísal.
To znamená, že stále nevieme, kam sa až Pieseň ľadu a ohňa vyvinie a ako veľmi odlišné bude vyvrcholenie knižnej série. Napriek tomu sa ťa pýtame: sú lepšie knihy alebo seriály?

Trilógia Pán prsteňov (podľa rovnomennej série od J. R. R. Tolkiena)
Rozsiahly príbeh Stredozeme je právom milovaný po celom svete. Tolkienove postavy sú rozmanité, milované a legendy a povesti z jeho vymysleného sveta sú do detailov prepracované.
Treba však uznať, že Peter Jackson urobil s knižnou predlohou niečo magické. Ľahko by sme našli ľudí ochotných pozrieť si aj režisérsky strih všetkých troch filmov naraz (je to 11 hodín a 36 minút). Z tridsiatich nominácií tri filmy dohromady získali sedemnásť Oscarov, najviac si získala prvá časť.
Otázka znie, komu dáš svoj hlas: Tolkienovi alebo Jacksonovi?

Búrlivé výšiny (podľa rovnomennej knihy od Emily Brontë)
Tento mystický príbeh niektorí z nás čítali aj ako povinné čítanie a miestami nebolo ľahké zorientovať sa: či už v slovách rozprávača, v rozsiahlych vresoviskách alebo v činoch hlavnej postavy Heathcliffa voči Catherine Earnshaw. Nie je to žiadne dovolenkové čítanie, ale je kvalitné a ustálo skúšku časom.
Má za sebou filmy, seriály, činohry a priveľa vysokoškolských esejí na tú istú tému, no my sa chceme zamerať na filmové spracovanie z roku 1992.
Pod taktovkou režiséra Petra Kosminskeho oživili príbeh nešťastnej lásky francúzska oscarová herečka Juliette Binoche a britský herec Ralph Fiennes, ktorého si určite pamätáš z filmov ako Schindlerov zoznam, Menu, či ako Lorda Voldemorta.
Zaujímavosťou je, že Binoche získala svojho Oscara práve po boku Fiennesa, ale vo filme Anglický pacient (1996).
Ktorý Heathcliff je tvojho srdca šampión: ten od Brontëovej alebo ten od Voldemorta; teda Ralpha Fiennesa?
Búrlivé výšiny sú lepšie ako

Hry o život (podľa rovnomennej knihy od Suzanne Collins)
Známa dystopická trilógia je síce oficiálne „young adult“, teda písaná pre mládež, no témy, ktoré rozoberá, sú nepochybne zaujímavé aj pre staršie generácie. Mladá Katniss sa ocitne uprostred krutých Hier o život, v ktorých deti z jednotlivých obvodov bojujú na život a na smrť.
Každou ďalšou časťou sa séria stáva politickejšou, tá filmová podľa mnohých recenzií aj slabšou. Filmy však odštartovali kariéru Jennifer Lawrence.
Ktoré máš radšej: knižnú sériu alebo filmové spracovania?

Normálni ľudia (podľa rovnomennej knihy Sally Rooney)
Kniha obletela svet a má svojich skalných fanúšikov. Príbeh lásky medzi Connellom a Marianne je veľmi dynamický, stojí zväčša na dialógoch a okrem lásky sa venuje aj témam moci, šikanovaniu či príjmovým rozdielom.
Seriálových „normálnych ľudí“ stvárnili Paul Mescal a Daisy Edgar-Jones, dnes už známe herecké hviezdy, a pre mnohých sú výborným stvárnením knižných postáv.
Je však podľa teba filmová adaptácia silnejšia ako knižná predloha?
Čo je lepšie?
