Máloktorý dovolenkár sa na palube lietadla zamýšľa nad tým, aký dosah má takýto výlet na životné prostredie. Nejde len o emisie, ale aj o hromadu odpadov, ktoré sú ľudia schopní za pár hodín v lietadle vyprodukovať.
Čísla začínajú byť alarmujúce. Rozsah odpadu z jednorazových plastov, obalov a neskonzumovaných jedál či nápojov dokáže pri stovkách ľudí na palube nabrať veľké rozmery.
Z dát Medzinárodnej asociácie leteckých dopravcov (IATA) minulý rok vyplynulo, že priemerný cestujúci na palube lietadla vyprodukuje 1,43 kilogramu odpadu počas jedného letu.
O to horšie vyznieva, že až 20 percent z tohto odpadu tvoria nedotknuté potraviny a nápoje, ktoré sa cestujúci rozhodol neskonzumovať.
Napriek tomu musia skončiť v koši. Ročne ide o 6 miliónov ton odpadu z jedla, ktorý by naplnil 12-tisíc olympijských bazénov.
Do očí bijúce množstvo odpadu
Súčasná situácia na palubách lietadiel sa mení len veľmi pomaly. Šéfka komunikácie organizácie zodpovednosti výrobcov OZV ENVI - PAK, ktorá na Slovensku zabezpečuje triedený zber odpadu aj recykláciu, Katarína Kretter vysvetľuje, že na zmeny v leteckom priemysle sa zvyčajne čaká dlho.
„Letecký priemysel je odvetvie, kde sa akékoľvek environmentálne zmeny odzrkadľujú relatívne pomaly, nakoľko podliehajú rôznym medzinárodným pravidlám a zákonom,“ hovorí.
Priveľa zbytočného odpadu a plytvanie si na svojich cestách všimol aj slovenský travel influencer Milan Bez Mapy. Konštatuje, že zmien zatiaľ veľa nepostrehol.
„Letecké spoločnosti si problém s odpadom uvedomujú a postupne zavádzajú drobné zmeny, ale za 12 rokov môjho intenzívneho lietania sa toho zmenilo len veľmi málo. Modernizácia sa deje, ale dovolím si tvrdiť, že pre letecké spoločnosti je to z dôvodu znižovania vlastných nákladov,“ opisuje Milan svoje skúsenosti.
Odkedy viackrát vyskúšal let v biznis triede, množstvo odpadu vyprodukovaného v lietadle mu ešte viac udrelo do očí. „Kým v biznis triede vám jedlo naservírujú na porcelánových tanieroch a s kovovým príbormi, v ekonomickej triede je takmer všetko z plastov na jedno použitie – aj taniere, aj príbor," podotýka.
Sám sa s tým snaží bojovať aspoň individuálne. Vždy si nosí vlastnú fľašu, do ktorej si dolieva vodu, prípadne používa iba jeden pohár, do ktorého mu letušky dolievajú nápoje alebo kávu.

Nekonečné jednorazové plasty
Letecké spoločnosti musia v snahe splniť prísne hygienické predpisy často využívať jednorazové plasty.
Akékoľvek nedojedené jedlo, ktoré pasažierom naservírujú, sa po prílete považuje za kontaminované a putuje na likvidáciu. Nezáleží na tom, či sa ho cestujúci ani nedotkol, alebo obal ani len neotvoril.
„Táto situácia vedie k značným environmentálnym a ekonomickým dosahom, pretože veľké množstvo potravín končí ako odpad. Letecké spoločnosti tak čelia zložitej výzve, ako efektívne znížiť tento odpad, pričom musia zároveň dodržiavať prísne hygienické normy a zaistiť bezpečnosť cestujúcich,“ hovorí Kretter.
Problémom však nie sú len potraviny.
Ak človek neletí nízkonákladovou aerolinkou, od palubného personálu zvyčajne dostane k dispozícii aj doplnky ako jednorazové slúchadlá alebo deky. Slúchadlá sú navyše zabalené v plastovom obale, a tak na konci letu putujú do koša nielen samotné slúchadlá, ktoré si domov berie málokto, ale aj plastový obal.
Na druhej strane, aerolinky deky neposkytujú ako jednorazový doplnok, no po ich dôkladnom vyčistení musia byť opätovne zabalené do nového plastového obalu kvôli hygienickým normám. Z balenia diek sa preto stáva začarovaný kruh.
Podľa Kretter môžu byť v budúcnosti alternatívou jednorazových plastov hlavne biologicky rozložiteľné materiály. Nateraz sú však stále drahšie ako plast.
Obmedzme plytvanie sami
Keď sa Medzinárodná asociácia leteckých dopravcov (IATA) minulý rok zaujímala o množstvo vyprodukovaného odpadu počas letov, chcela poznať aj názor samotných cestujúcich.
Z jej prieskumu vzišlo, že viac ako tri štvrtiny pasažierov by sa na palube lietadla cítili lepšie, keby sa tam nepoužívali jednorazové plasty. Až štyria z piatich pasažierov by dokonca privítali menší výber v palubnom menu, ak by to viedlo k zníženiu používania jednorazových plastov.
Viacero leteckých spoločností preto začalo hľadať kreatívne spôsoby, ako zamedziť zbytočnému plytvaniu jedlom a nápojmi.
V roku 2020 ponúkla aerolinka Japan Airlines svojim klientom možnosť vynechať jedlo na palube, ak neboli hladní. Od decembra 2022 túto možnosť po pilotnom testovaní zaviedla na všetky medzinárodné trasy. Až do 25 hodín pred odletom si cestujúci môže vybrať, či na palube chce alebo nechce jesť a zamedziť plytvaniu.
Tipy, ako na palube zabrániť plytvaniu:
- využívaj počas celého letu len jeden plastový pohár,
- vezmi si so sebou vlastnú fľašu na vodu,
- použi vlastné Bluetooth slúchadlá namiesto jednorazových,
- prines si vlastný snack v opätovne použiteľných nádobkách,
- odmietni potraviny, ktoré vieš, že neskonzumuješ,
- vyber si skôr vegetariánske či vegánske jedlá namiesto mäsových,
- zbaľ si vlastné hygienické potreby, nepoužívaj jednorazové od aerolinky.