Facelift mi pomohol vyzerať tak, ako sa cítim, vraví Gabriela Hojsíková (53), s ktorou sme sa stretli a rozprávali približne štyri mesiace po zákroku.
V roku 2023 vykonal v USA jeden plastický chirurg alebo chirurgička 48 faceliftov alebo čiastočných faceliftov, čo predstavuje 60-percentný nárast od roku 2017. Vyplýva to z dát Americkej akadémie tvárovej plastickej a rekonštrukčnej chirurgie.
Cieľovka tiež mladne, podľa amerických údajov rastie záujem o tieto procedúry u vekovej skupiny 35 až 55 rokov a správa Americkej asociácie plastickej chirurgie ukazuje, že záujem o tieto omladzovacie techniky majú aj ľudia z generácie Z a čoraz viac sa o liftingové procedúry zaujímajú aj muži.
Hovorili sme aj s plastickou chirurgičkou Barborou Brezovou, ktorej sa Gabriela zverila do rúk, aby sme zistili, ako podobné estetické zákroky prebiehajú, ako dlho trvá zotavenie a aké výsledky možno realisticky očakávať.
Nie je facelift ako facelift
Facelift je chirurgický zákrok, pri ktorom sa nareže, nadvihne a potiahne koža tak, aby bola vypnutejšia. Nadbytok sa odstráni a zvyčajne sa zašíva na miestach, kde sú jazvy takmer neviditeľné (napríklad na línii vlasov alebo pri ušiach). Zákrok sa podľa rozsahu a želania klientky môže robiť v analgosedácii (necítiš bolesť, ale si pri vedomí) alebo v celkovej anestézii.
Koľko stojí facelift?
Cena závisí od konkrétneho druhu faceliftu, ale v prípade Hojsíkovej to bolo viac ako 8 500 eur, podľa výpočtu, ktorý samotná klinika pridala do komentáru na Instagrame.
Samotný deep plane facelift tam stojí 5 200 eur, k tomu treba prirátať poplatky za anestéziu či noc strávenú na klinike.
Čiastočné facelifty stoja od 3 500 eur.
Existuje však viac ako jeden facelift: je možné urobiť mini, čiastočný aj tzv. deep plane face lift, vysvetľuje doktorka Brezová.
"Všetky vrstvy tváre, nielen koža, ale aj podkožie, svaly či kosti, podliehajú procesu starnutia. Facelift sa delí na rôzne typy podľa toho, ktorú z týchto vrstiev chceme zákrokom adresovať."
Kým čiastočný facelift sa zameriava na povrchové úpravy a nadvihuje sa len koža, deep plane facelift pracuje aj so svalovou-väzivovou vrstvou a je to náročnejší, zdĺhavejší zákrok, pri ktorom sa manipuluje napríklad aj so svalstvom či tukom.
Je zvykom v prípade potreby facelift doplniť aj prenosom tuku (tzv. fat grafting), ktorým sa vypĺňa priestor pod kožou, a tým sa dosahuje ešte výraznejší, trvácnejší a často prirodzenejšie vyzerajúci výsledok.

Pre koho je facelift vhodný?
Vek je len číslo, a to platí aj v estetickej medicíne. Podľa Brezovej sa nedá presne určiť číslo, podľa ktorého by klienta prijala alebo nie, rozhoduje sa podľa prejavov starnutia na konkrétnej tvári.
Tie značne ovplyvňuje slnečné žiarenie, ale aj genetika či životný štýl, preto sa môže stať, že niekto je vhodný adept na facelift v 50 rokov a niekto až v 55 rokoch.
Gabrielu Hojsíkovú na konzultáciu o facelifte podľa jej slov doviedol pohľad do zrkadla. Pre Closer opisuje, že sa cítila mladá, plná energie, stále pracuje a má školopovinné dieťa. No jej tvár už neodzrkadľovala to, ako sa cítila, a preto s tým chcela niečo urobiť.
"Mala som výrazne ovisnutú spodnú časť líc aj nariasenú kožu na krku. Nepáčilo sa mi to a chcela som to vyriešiť," hovorí s tým, že dnes je veľmi spokojná s výsledkom. Jej tvár už nepôsobí tak unavene a zároveň sa jej črty nezmenili, stále je sama sebou.
Lifting ani iné procedúry nie sú zdravotne indikované ani nevyhnutné pre kvalitný život, no viaceré štúdie naznačujú, že môžu viesť k vyššiemu sebavedomiu či dlhodobej spokojnosti so svojím výzorom.
Výsledky vedeckého skúmania však nie sú jednoznačné, dokonca sú štúdie, ktoré dospeli k opačnému záveru, že plastické operácie ľuďom nepomáhajú cítiť sa lepšie vo svojej koži.
Chirurgička Brezová dopĺňa, že ľudia na imunosupresívach, onkologickí pacienti či ľudia s veľmi zlým hojením rán takýto zákrok absolvovať nemôžu. "Aj fajčenie je kontraindikáciou, pretože ovplyvňuje hojivosť tkanív."
Ako zistiť, či je estetická procedúra to správne rozhodnutie
Ak uvažuješ o kozmetickom zákroku, môžeš si najskôr položiť tieto otázky:
- Čo chcem zmeniť a prečo chcem absolvovať tú procedúru?
- Ako dlho som premýšľal/a nad týmto postupom?
- Aká je moja aktuálna životná situácia? Očakávam, že procedúra ovplyvní moju situáciu?
- Prečo teraz uvažujem o postupe? Čo to spustilo?
- Existujú iné spôsoby, ako môžem dosiahnuť požadované zmeny?
- Chcem kozmetickú procedúru pre seba alebo pre potešenie niekoho iného
- Očakávam, že tento postup zlepší môj vzťah, sociálne zručnosti alebo pracovné vyhliadky?
- Môžem si dovoliť náklady na postup a akékoľvek budúce náklady na udržanie účinku?
Informácie o procedúrach si hľadaj len na dôveryhodných webstránkach a absolvuj aj viaceré konzultácie na viacerých klinikách, než sa rozhodneš.
Aké výsledky možno očakávať?
Po zákroku je nevyhnutné nosiť tzv. ohlávku, teda kompresívny obväz okolo hlavy, a to niekoľko týždňov. Bolestivosť v prvých dňoch môže by prítomná a manažuje sa klasickými liekmi proti bolesti, no Hojsíková vraví, že bolesť netrvala dlho a bola vďaka liekom znesiteľná.

Po pár dňoch bola citlivá skôr len na buchnutia, ku ktorým dochádza nechtiac napríklad pri obliekaní. "Bolo to chvíľkami nepríjemné, najhoršie bolo, že som musela spať na chrbte. Samotnú bolesť som po piatich dňoch už nemala."
Približne po troch týždňoch už bola bez obväzov a cítila sa komfortne medzi ľuďmi. Finálny výsledok je však vidieť zhruba o dva-tri mesiace.
Vtedy sú už jazvy zahojené, opuch zmizne a tvár vyzerá prirodzene.
To, ako výrazný je výsledok, závisí aj od výberu lekára alebo lekárky: niektoré kliniky sa zameriavajú na prirodzené výsledky, tak, aby nebolo skoro poznať, že niečo je inak. Sú však aj kliniky, kde vychádzajú v ústrety odvážnejším požiadavkám.
Konkrétne v prípade Hojsíkovej o zákroku vedela len jej najbližšia rodina, ktorej sa výsledný efekt páči. Známi, ktorí o zákroku nevedeli a po zahojení ju stretli, si podľa jej slov všimli, že je niečo inak, ale nevedeli určiť, čo to je.
"Mysleli si, že mám napríklad nový účes alebo vyzerám oddýchnuto," hovorí. Páči sa jej, že zmena na prvý pohľad nie je taká viditeľná.
Efekt mini alebo čiastočného faceliftu podľa Brezovej vydrží rok až tri roky, v prípade deep plane faceliftu však efekt vydrží aj desať až pätnásť rokov.