Ženy v uliciach Ríma prestali nosiť podprsenky, pretože spustili kontrarevolúciu proti "prevládajúcej homosexuálnej kultúre" a "svojimi najsilnejšími zbraňami" sa snažia zaujať mužov a pomôcť im.
Túto teóriu vymyslel konzervatívny novinár Jaroslav Daniška, ktorý počas svojho výletu do talianskeho hlavného mesta očividne neobdivoval len pamiatky.
Jeho komentujúce video sa v posledných dňoch stalo mimoriadne populárnym na slovenskom internete a videlo ho viac ako 150-tisíc ľudí. Špekulácie o tom, že ak si žena ráno nedá podprsenku, tak mužom pomáha nestať sa homosexuálmi, ľudí rozčúlili.
Pod videom dnes nájdeš viac ako 250 komentárov, z ktorých drvivá väčšina blúznenie o prekrútenej ženskej kontrarevolúcii kritizuje.
Vybrali sme sa do bratislavských ulíc a žien sme sa opýtali, čo si o videu myslia. Respondentky sa zhodli, že sa svojím obliekaním mužom nesnažia nijak pomôcť, ráno pred zrkadlom si na nich totiž ani nespomenú.
Nezaslúži si ani plnohodnotnú odpoveď

Tínedžerka Petra sa na videu len pousmiala. Žiadne prepojenie medzi podprsenkami a homosexualitou podľa nej samozrejme neexistuje.
"S tým sa človek aj narodí. Nedá sa to ovplyvniť tak, že sa niekto nestane gejom," skonštatovala.
Jej osobne nosenie podprseniek nijak neprekáža. "Ja ich nosím, mne to nejak neprekáža. Ale poznám ľudí, ktorým vyhovuje ich nenosiť," uviedla s tým, že vždy záleží na rozhodnutí konkrétnej ženy.
Nikto iný sa do tohto rozhodnutia podľa nej nemôže starať. Na tomto sa zhodli všetky oslovené ženy.
"Keď je muž homosexuál, nejde o to, či žena nosí podprsenku alebo nie," hovorí 19-ročná Lenka. Jej kamarátka Viktória uviedla, že ide o to, čo je v nás, nie o podprsenky.
"Prečo by nad tým niekto uvažoval? Mám z toho v hlave len otázniky," reagovala na našu otázku o Daniškovej teórii 20-ročná Gréta. V reakcii na tieto slová sa vedľa stojaca Lucia zamyslela, že novinár má zrejme len priveľa voľného času.
Nosenie podprsenky podľa väčšiny opýtaných žien závisí od outfitu a ročného obdobia. Všetky reakcie si môžeš pozrieť v nasledujúcom videu.
Sexuálna revolúcia v antickej komédii s gejmi nič nemá
Vo videu Daniška cituje z antickej komédie Lysistrata. Tvrdí, že Aristofanes opisuje ženské telo ako zbraň a ženy povzbudzuje, aby ho tak aj využívali. Samozrejme,pre dobro mužov. Tí sa vraj pri pohľade na nádherné prsia nestanú homosexuálmi a nepridajú sa k údajnej LGBT+ západnej ideológii.
Lysistrata naozaj hovorí o využívaní ženského tela ako zbrane. Ženy v príbehu však odoprú mužom sex, aby prestali viesť vojny. Samy tiež túžia po sexe, no v snahe dosiahnuť niečo dobré sa ho vzdajú.
O gejoch pritom nie je reč.
Využitie ženského tela ako politického stanoviska v posledných desaťročiach vidíme opäť v rôznych krajinách, predovšetkým v tých, v ktorých dochádza ku okliešťovaniu ženských reprodukčných práv.
Silným príkladom je hnutie 4B v Kórei. Pod skratkou 4B sa ukrývajú štyri kórejské slová, ktoré v preklade znamenajú žiadne manželstvo, žiaden pôrod, žiaden romantický vzťah a žiaden sex s mužmi, vysvetľuje Al Jazeera v podcaste The Take.
Ide o necentralizovanú, nikým neorganizovanú kontrarevolúciu, kde ženy preberajú aspoň časť kontroly nad svojím telom v krajine s vysokou mierou rodovo podmieneného násilia a s veľkou nerovnosťou medzi mužmi a ženami v oblasti platov.
Stále viac žien otvorene hovorí, že majú aspoň dočasnú pauzu od sexu. Napríklad herečka Julia Fox nemala sex už vyše dvoch rokov a v relácii What Happens Live povedala Andymu Cohenovi, že svoj celibát považuje za osobnú odpoveď na súčasnú politickú klímu.

Reportáží o tom, že ženy si volia celibát, v poslednom roku pribúda. Business Insider sa rozprával so ženami generácie Z v Spojených štátoch, ktoré takto reagujú na oklieštenie práv ohľadom interrupcií a reprodukčného zdravia, Today.com zas vyspovedalo komičku Hope Woodard, ktorá tomuto novodobému celibátu dala názov boysober.
Jedným z najefektívnejších ženských hnutí bol štrajk islandských žien v roku 1975, pripomína BBC. V tomto prípade ani nešlo o sex, ženy odopreli svoje telá v inom význame a na jeden deň prestali vykonávať akúkoľvek prácu (v zamestnaní aj v domácnosti).
Tento jeden deň mal trvalý vplyv na to, ako je na Islande implementovaná a udržiavaná rodová rovnosť, vďaka čomu sa krajina 14 rokov po sebe stala krajinou s najvyrovnanejšími postaveniami mužov a žien na svete.
Niektoré zákony teda možno ženy svojimi telami vedia ovplyvniť, ale určite nie zákony prírody. Ako pomenovali viaceré naše respondentky, človek si svoju orientáciu nevyberá a podľa aktuálnych vedeckých poznatkov ju ani nie je možné zmeniť.
Svetová zdravotnícka organizácia nepovažuje homosexuálnu orientáciu za poruchu už od roku 1990 a OSN označuje konverzné terapie za formu mučenia.
“Free the Nipple” a iné boje za slobodný život s prsiami
Aj keby ženy chceli, ukazovať sa bez podprsenky stále nie je úplne ani možné. Kým na verejnosti sa im dostanú možno len pobúrené pohľady, na sociálnych sieťach môže takýto obsah instagram či iná sieť rýchlo zmazať.
Upozorňuje na to aj hnutie Free The Nipple, ktoré už viac ako desať rokov zdôrazňuje nespravodlivosť. Kým muži môžu na verejnosti vystupovať hore bez s odhalenými bradavkami, ženy sú v spoločnosti považované za nemorálne, ak sa takto odhalia, opisuje portál Euronews.
Kampaň začala v roku 2012, keď filmárka Lina Esco behala hore bez po uliciach New Yorku a video zverejnili s heštegom #freethenipple. Facebook ho odstránil a dodnes tvorkyne obsahu, vrátane toho vzdelávacieho alebo takého, kde je presvitajúca bradavka mimo erotického či sexuálneho kontextu, bojujú s tým, aby im fotku algoritmus nevymazal.
Odhalené bradavky pritom nie sú novinkou. Euronews pripomínajú, že hviezdy ako Marlene Dietrich a Rita Hayworth sa postavili proti konzervatívnym hodnotám 40. a 50. rokov tým, že vo filmoch a na javisku ukazovali svoje prsia v priesvitných topoch a šatách.
Z posledných rokov si možno pamätáš ružové priesvitné šaty z dielne Valentino, ktoré na sebe mala Florence Pugh , šaty značky Bottega Venetta, v ktorých na premiéru Barbie prišla Dua Lipa alebo Khloé Kardashian na fotkách pre magazín Tmwr.
Loading
...
Pugh v tom čase schytala vlnu kritiky a v príspevku na instagrame sa pýta, prečo ľudí jej bradavky tak veľmi urážajú. Dvojitý štandard vo vnímaní prsníkov totiž stále pretrváva.
Citeľný je v dnešnej dobe najmä v kontexte pravidiel skupiny Meta, kde ženám často mažú fotky práve preto, že im vidieť bradavky.
Podľa aktuálnych pravidiel komunity sú bradavky a prsníky povolené, ak ide o fotky zachytávajúce dojčenie, prsníky s jazvami po mastektómii alebo o fotky týkajúce sa zdravia. Výnimku má aj umenie.