Otvárací a záverečný ceremoniál olympijských hier neponúka len priestor na prezentáciu krajiny. Je najmä obrovským reklamným bilbordom, na ktorom by sa rada videla nejedna značka.
Najväčšiu časť koláča si na OH v Paríži ukrojil ich prémiový partner, koncern LVMH a jeho značky, počnúc tou najznámejšou - Louis Vuitton.
Podľa New York Times investovala spoločnosť do olympijských hier 150 miliónov eur. Ako povedal Antoine Arnault z LVMH, rozhodli sa, že nevypíšu len šek. Ich produkty sú všade.

Kufor na pochodeň a podnos na medaily pochádzajú z dielne Louis Vuitton. Medaily, z ktorých každá obsahuje kus kovaného železa z Eiffelovky, navrhla klenotnícka značka Chaumet, ktorá tiež patrí do koncernu LVMH.
Jedným zo spôsobov ako dostať svoju značku do jedného z najsledovanejších programov, sú uniformy športovcov. Až 28 krajín sveta využíva ako národné farby modrú, červenú a bielu. Napriek tomu sa mnohým z nich darí prísť s originálnym dizajnom.
Francúzsko
Na otváracom ceremoniáli bude mať francúzska reprezentácia oblečenú značku Berluti, neprekvapivo takisto z rodiny LVMH.

Značka Berluti sa pýši 129-ročnou históriou, zo začiatku sa špecializovala najmä na produkciu kožených výrobkov, predovšetkým topánok.
Športovcov na olympiádu vypravia v uniformách so saténovou tuxedo chlopňou s ombré efektom vo farbách francúzskej vlajky. Na dizajne značka spolupracovala s Carine Roitfeldovou, štylistkou a šéfredaktorkou magazínu CR Fashion Book.
Česko
Susedia tentoraz zaexperimentovali a dizajnové uniformy vložili do rúk lokálnej značky Alpine Pro v spolupráci s jedným z najlepších mladých českých dizajnérov Janom Černým. Jan vedie vlastnú značku JAN SOCIÉTÉ.

„Nech už je koncept akýkoľvek, najdôležitejšie je, aby sa športovci cítili dobre a aby zastupoval súčasný mladý dizajn, ktorý v Česku vzniká. Myslím si, že je extrémne dôležité, že môžeme ako malá krajina zaujať výrazným, avšak veľmi súčasným a relevantným lookom a upozorniť na seba,“ hovorí Černý pre portál CZECHCRUNCH.
Najvýraznejším kusom je trenčkot s extravagantnou potlačou. Černý si trenčkot nevybral náhodou, podľa mnohých totiž práve tento kabát zosobňuje francúzsky módny štýl.
Originálny dizajn s nášivkami a nápisom CZE sa však nestretol s pochopením u všetkých Čechov. „Propadá mi to ako atramentom pofŕkaný laboratórny plášť," hovorí jeden, „to nakúpili u Vietnamca?" pýta sa druhý.
Dizajn zaskočil najmä staršiu generáciu, ktorá od českých uniforiem očakávala asi niečo „trošičku" tradičnejšie.

Slovensko
Kritici českých uniforiem by možno ocenili tie naše. Slovenskú reprezentáciu obliekla športová značka 4F, ktorá je generálnym partnerom Slovenského olympijského a športového výboru.

Kolekcia je inšpirovaná farbami slovenskej vlajky a kombináciou tmavomodrej a krémovej farby, ktoré symbolizujú odvahu a čistotu športového ducha.
Dizajn má prepájať francúzsku eleganciu so slovenským folklórom. Hlavným motívom sa stal vzor z oblasti Čataja.
Tím značky 4F na kolekcii pracoval dva a pol roka.
"Návrhári vychádzali z procesu polarizácie svetla, v ktorom sa rozptyl, koncentrácia a prelínanie farieb stali metaforou symbiózy kultúr a národov počas olympijských hier," uviedla pre TASR Justyna Tomczyková, členka predstavenstva spoločnosti OTCF S.A., vlastníka značky 4F.
Prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel je presvedčený, že dizajn osloví mladú generáciu. Tak čo, osloví?

Mongolsko
Každý, kto bol posledné dva týždne na internete, mongolské uniformy videl. Na pohľad pripomínajú kolekciu luxusného haute couture, ale aj kostýmy zo sci-fi či historických veľkofilmov.

Dizajnérske sesterské duo Michel & Amazonka vytvorilo štyri rôzne modely pozostávajúce z vyšívaných viest a kaftanov pripomínajúcich tradičný mongolský odev deel. Na výšivky boli použité farby mongolskej vlajky, zlatá, červená a modrá.
Vlajkonosiči majú svoj vlastný špeciálny odev, pričom muži nosia tradičné špicaté klobúky buryat a topánky gutals, píše WWD.
Na vestách je vyobrazený Soyombo - národný symbol krajiny, ako aj olympijská pochodeň a kruhy. Každý model je ručne šitý a jeho výroba trvala 20 hodín.
Asi najfantastickejšia vec na celom príbehu je, že dizajnérky pôvodne nemali navrhovať uniformy na aktuálnu olympiádu.
V rozhovore pre Dazed prezradili, že oslovená značka odstúpila od zmluvy a národný olympijský výbor ich oslovil len v prvej polovici tohto roka.
Na vytvorenie celého dizajnu, ktorý nakoniec "rozbil internety", mali len niečo vyše troch mesiacov.
Južná Kórea
Hlavnými znakmi kórejskej olympijskej uniformy sú minimalizmus a praktickosť. Dizajn sa točí okolo predĺženého saka s opaskom vo farbe byeokcheong (odtieň zelenej s nádychom starej medi), ktorá symbolizuje východ a odráža mladistvý elán a progresívneho ducha, píše portál UoH.

V podšívke saka sa nachádzajú biele a modré porcelánové vzory, opasok je moderným prevedením tradičnej šerpy, ktorá sa používa v ceremoniálnom odeve.
Haiti
Haiti vysiela do Paríža len 15 atlétov, no už len podľa uniforiem si ich budeš pamätať aj bez ohľadu na to, či si odnesú medaily. Navrhla ich taliansko-haitská dizajnérka Stella Jean, pričom ako potlač použila maľby haitského umelca Philippe Dodarda.

Haiti sa momentálne zmieta v chaose. Po zavraždení prezidenta v roku 2021 krajinu ovládajú prevažne gangy. Stella Jean pre WWD tvrdí, že pätnásti reprezentanti sú „nositelia mieru, ktorí budú mať náročnejšiu úlohu ako len priniesť medaily. Sú pätnástimi živými symbolmi znovuzrodenia a obnovy“.
Športovkyne budú mať oblečenú širokú sukňu a košeľu s vestou stiahnutou v páse. Muži navrstvené tričko s košeľou a šatkou okolo krku. Celé to vyzerá ako kostým z Hunger Games a je to určite jedna z najkreatívnejších a celkovo najvydarenejších uniforiem.
Austrália
Austrálska reprezentácia vykročí na ceremoniál v uniformách od Sportscraft. Značka sa držala národných farieb zelenej a zlatej, uniformy tvoria jedno a dvojradové saká, šortky pre mužov a plisované sukne pre ženy.
Na podšívke saka sú vytlačené mená všetkých zlatých medailistov Austrálie.
Zaujímavé sú však aj dresy austrálskych športovcov, ktoré vytvorila značka Asics. Na každom sa nachádzajú detaily v podobe domorodých vzorov.
Podľa magazínu Vogue Australia sa na návrhoch čiastočne podieľal domorodý umelec a olympijský boxer Paul Fleming, ktorého dielo s názvom „Walking Together“ bolo inšpirované myšlienkou, že olympijské hry sú miestom stretnutia ľudí všetkých národností a kultúr.
USA
Americkú reprezentáciu obliekla značka Ralph Lauren už na deväť olympiád a paralympiád.

„Chceme, aby športovci vystupovali na svetovej scéne s pocitom, že sú vyslancami americkej kultúry, amerického líderstva a filozofie amerického športu. Myslím si, že Ralph Lauren dokáže pochopiť tento étos a priviesť ho do života,“ hovoril v rozhovore pre CNN brandmanager značky RL, David Lauren.
Uniformy sú vo farbách červenej, bielej a modrej, pričom nevynechali ani "najamerickejší" kus oblečenia - džínsy. Denim sa kombinuje so sakami klasického strihu, typického pre Laurenovu značku. Výnimku z tradičného preppy looku tvoria biele džínsy a bunda bomberového strihu s nášivkami.
Ďalšie uniformy si pozri v galérii.
Olympijské hry v Paríži 2024 sa budú konať od 26. júla do 11. augusta (súťaže vo futbale, sedmičkovom ragby, hádzanej i v lukostreľbe sa začnú už o deň – dva skôr), následne budú aj paralympijské hry od 28. augusta do 8. septembra 2024. Sledovať ich môžeš napríklad aj na tomto linku.