Deadpool & Wolverine
Filmotéka vychádzajúca z komiksových predlôh Marvelu sa vďaka tretiemu pokračovaniu Deadpoola dočkala už svojho 34. filmu.
Počas ostatných rokov sa nám mohlo zdať, že zlaté časy MCU (Marvel Cinematic Universe) najmä vďaka "avendžerom" skončili ešte v minulom desaťročí.
Novinka, v ktorej spojili sily charizmatickí Hugh Jackman a Ryan Reynolds, môže MCU dodať druhý dych. Ich spoločný film totiž popod fúzy skalných fanúšikov natiera husté vrstvy neodolateľného medu.
Je zrejmé, že efekt každej sekundy dvojhodinového červeno-žltého dobrodružstva je presne vykalkulovaný a nič nie je náhodné, nedomyslené ani polovičaté.
Deadpool & Wolverine
USA , 2024, 128 min.
- Réžia: Shawn Levy
- Hrajú: Ryan Reynolds, Hugh Jackman, Emma Corrin, Matthew Macfadyen
- Slovenská kinopremiéra: 25. júla 2024.
Necháme však so sebou s radosťou manipulovať, odmenou je totiž nádielka vycibreného a drzého humoru, hypnotizujúcej akcie, ale aj znesiteľne dojemnej lekcie ľudskosti.
Neopomenuteľným plusom je aj fakt, že Deadpool & Wolverine je vôbec prvým mládeži neprístupným filmom z MCU.
Možnosť použiť krvavé scény či sexuálne explicitné narážky, ktoré boli v repertoári superhrdinov dosiaľ za čiarou, si tvorcovia mimoriadne užívajú.
Červeno- žltý marvelovský Jin a Jang
Hugh Jackman a Ryan Reynolds o spoločnom filme, v ktorom by stelesnili svoje kultové postavy, údajne snívali dlhé roky. Súdiac podľa výsledku, si spoločný čas na pľaci evidentne užili.
Obe postavy spája zázračná autoregeneračná sila, povahovo a náladovo stoja na opačných póloch. Kombinácia ich sexepílu je dôkazom, že 1 + 1 sa občas rovná viac ako 2.

Temný, zádumčivý a traumatizovaný alkoholik Wolverine je jedným z najvážnejších a najdospelejších komiksových hrdinov. Naopak preživší rakoviny Deadpool strieľa všade okolo seba vtipy a sofistikované urážky.
Spojenie najdeprimovanejšieho a najironickejšieho hrdinu z katalógu MCU funguje čarovne. Chémiu medzi hlavnými postavami môžu filmu závidieť aj priamočiaro romantické počiny.
Oblečený do pestrofarebných kostýmov nemajú k sebe blízko len fyzicky. Prejdú si celým pralesom emócií vrátane posmeškov, vyznaní náklonnosti až po samoúčelné, no efektné krvilačné klbčenie.
Toto predsa nemôžu myslieť vážne
Nielen scény násilia nedávajú z rozprávačského pohľadu veľký zmysel. Aj hlavná dejová linka pôsobí, ako by bola tvorcom skôr na oštaru. Sekvencie scén spĺňajú klasickú výstavbovú štruktúru, no neubránime sa pocitu, že Deadpool & Wolverine v podstate nie sú filmom.
Sú skôr multi-žánrovým festivalom, v ktorom je ústredný Deadpool organizátorom, headlinerom aj divákom zároveň.
Podchvíľou cítime, že by sme ako dospelí ľudia možno mali hľadať zmysluplnejšie vyžitie, pod záplavou brilantných frkov a referencií, je však takmer fyzicky nemožné film si neužívať.

Humor je v prípade Deadpoola aj do tretice základným kameňom úspechu. Scenáristi, aj sám Ryan Raynolds, si dali opäť skutočne záležať.
Čaro tohto sarkastického a sebaironizujúceho čudáka vyniká ešte viac v prítomnosti mrzutého starnúceho Wolverina.
Skvelým komickým bonusom je aj postava Paradoxa. Stvárnil ho Matthew Macfadyen, ktorý hrá rovnako bezškrupulózneho po moci bažiaceho elitárskeho a elegantného chrapúňa ako v seriáli Succession.
Ach tie referencie
Nejde pritom o jediné žmurknutie do širších popkultúrnych más. Komicky pôsobí aj uťahovanie si zo špecifickej estetiky ságy Mad Max.
Okrem iných fiktívnych diel nechýbajú ani metaodkazy na skutočný svet. Najpočetnejšími referenciami sú však predsa len tie odkazujúce na ostatné postavy z mnohovrstvového vesmíru MCU.
Zberači marvelovských "easter eggs" si môžu pred vstupom do kina prichystať niekoľko košíčkov. Je ich tu totiž toľko, že nejaké nájdu aj tí, čo poznajú tento špecifický výrez komiksovej kinematografie len okrajovo.
Celkom neznalých však môže obísť kritické množstvo vtipov a z kina tak aj po zjedení vedierka pukancov odídu nenasýtení.
Naopak zarytí fanúšikovia si s lahodným úsmevom počkajú aj na potitulkovú scénu a neskôr budú na fórach do nemoty rozoberať detaily a skryté odkazy.

Novinku si predsa môžu užiť aj tí, čo filmy o superhrdinov považujú za prázdny ziskuchtivý balast. Deadpool sa totiž celkom presvedčivo tvári, že je na ich strane. Ironicky hľadí cez kameru priamo na nás a komentuje žánrové klišé či zákulisné súboje filmových štúdií.
Režisér Shawn Levy si je vedomý estetickej aj naračnej predvídateľnosti filmov z MCU. Snaží sa ich však obrátiť vo svoj prospech.
Nielenže si dokáže vystreliť z bohatej a zdanlivo nesúrodej histórie MCU. Absurdnosť mašinérie filmov o superhrdinoch sa dokonca stáva hlavnou ideou filmu.
Film pre nostalgeekov
Deadpool prišiel oficiálne pod krídla MCU v pravý čas, keď sa príliš strnulým filmom ako "Marvels" či "Ant-Man and the Wasp: Quantumania" dramaticky nepodarilo vzbudiť pozornosť divákov.
Deadpool s Wolverinom však nie je len dokonalo mierumilovný korporátny produkt.

V humorných polohách predstavuje výkladnú skriňu dialógovej scenáristiky a v dojemných polohách ponúka podnet na zamyslenie o neúprosnosti blockbusterového biznisu.
Defilé cameo postáv nepohladí len dušu nostalgických geekov. Staré známe tváre, s ktorými sa už nechce MCU hrať, tu pripomínajú hromadu nechcených hračiek z Toy Story.
Isté je, že Deadpool ani Wolverine do starého železa rozhodne nepatria. Ich spoločný film môže byť pre MCU po sérií horkých piluliek, konečne terapeuticky hodnotná a finančne zisková procedúra.