"Nikdy nebolo také jednoduché stať sa investorom a investovať svoje peniaze ako dnes. Mladí ľudia na Slovensku majú dostatok informácií aj príležitostí a ak chcú, tak vedia, ako narábať s peniazmi," hovorí pre Closer Roman Závodský, ktorý vo veku 43 rokov dosiahol finančnú nezávislosť.
Svoje peniaze počas kariéry odkladal a investoval tak šikovne, že si po štyridsiatke vybudoval portfólio, ktoré mu generuje pasívny príjem. Vďaka tomu odišiel z práce do predčasného dôchodku.
Reč je o fenoméne FIRE, skratke, ktorá znamená "financial independence, retire early" (finančná nezávislosť, predčasný odchod do dôchodku).
Základné pravidlo FIRE znie, že človek po vybudovaní majetku z našetrenej sumy vyberá približne štyri percentá ročne až do konca života. Musí si preto stanoviť výšku nákladov, ktoré by mu táto renta mala pokryť.
Závodský by už nemusel pohnúť ani prstom, no namiesto oddychovania začal na Slovensku šíriť osvetu o investovaní a budovaní majetku.

Téma FIRE podľa všetkého zaujíma čoraz viac mladých Slovákov a Sloveniek. Pred pár dňami sa diskusia o finančnej nezávislosti rozpútala aj v slovenskej komunite na portáli Reddit.
Oslovili sme preto niekoľkých mladých ľudí, aby nám porozprávali o svojom prístupe k investovaniu, obmedzovaniu spotreby a šetreniu na dôchodok.

Všetci idú na doraz, je to zvláštne
Dvadsaťosemročného Michala prvýkrát koncept FIRE oslovil pred šiestimi rokmi, hneď začal pracovať popri vysokej škole.
"Narazil som na článok o 'lifestyle inflation' a všimol som si to na svojich známych. Je jedno, či niekto zarába 1000, alebo 3000 eur v čistom, mám pocit, že všetci idú na doraz. Je to trochu zvláštne," hovorí.
Drieť a kariérne sa posúvať len preto, aby si človek kupoval čoraz drahšie a drahšie oblečenie, autá či domy, vníma ako začarovaný kruh. Odmietol sa tomu podriadiť.