Syn poslanca za SaS pracuje ako softvérový inžinier. Slováci ho však poznajú ako vlogera a šovinistického influencera, ktorý predajom kontroverzného obsahu neakumuluje len finančný, ale aj mediálny kapitál.
Najlepším spôsobom, ako zhodnotiť získanú pozornosť, pre neho nebola dnes už neexistujúca platforma youdare, ale urážanie ľudí na internete.
Pracovitý syn známeho otca slávu naháňa neúnavným natáčaním vlastných myšlienkových pochodov, provokatívnych rozhovorov a najčastejšie nevyprovokovanou kritikou verejne známych osobností.
Sulíkov silný dosah medzi mladými Slovákmi sme si potvrdili počas ankety v bratislavských uliciach. Jeho meno rezonuje najmä medzi dospievajúcimi chlapcami. Poznajú ho, i keď často nevedia odôvodniť, prečo jeho obsah sledujú a čím im imponuje.
"Je to proste frajer," hovorí o Filipovi Sulíkovi stredoškolák Kubo. "Niekedy síce ide trocha cez čiaru, ale väčšinou je to v pohode," doplní s úsmevom.
Je jeden z mála ľudí, ktorí boli ochotní hovoriť o influencerovi na záznam.
Pri Sulíkovej hyperaktivite, neustálej prítomnosti na sociálnych sieťach a inštinktívnom nutkaní vysmievať sa druhým, mnohí oslovení priznali obavy, že ich influncer verejne ohovorí.
So zámerom pochopiť jeho popularitu sme oslovili dvoch psychológov, sociologičku a odborníka na komunikáciu.
Zhodli sa na tom, že atraktivita jeho obsahu sa skrýva vo vulgárnosti, snahe o stelesnenie prototypu mača a vytváraní kontroverzií. Takýto obsah je síce lákavý, no môže mať negatívny vplyv na psychiku jeho konzumentov.
Zaslúžia si ľudia ako Sulík našu pozornosť?
Filip Sulík sa netají ambíciou zaujať a je rád, keď sa o ňom hovorí. Otázka, prečo mu dávať pozornosť navyše, napríklad týmto článkom, je preto celkom namieste.
Ostatný podnet k bojkotu Sulíkovych prejavov bolo video, v ktorom sa vulgárne vyjadroval o influencerke, ktorá bola obeťou znásilnenia. Jej skúsenosť spochybňoval a vyjadril dokonca želanie, nech ju niekto "skutočne" znásilní.
Podľa novinára Vladimíra Šnídla, spravujúceho profil Krotíme hoaxy, by malo byť aj video vyzývajúce na znásilnenie dôkazom o neprípustnosti Sulíka v mediálnom priestore.
Influenceri sú však už z významu svojho pomenovania schopní vplývať na publikum autonómne a bez akýchkoľvek mediálnych prostredníkov.
Sociologička Oľga Gyárfášová si aj preto myslí, že mediálny bojkot obsahu ľudí ako Filip Sulík nie je efektívnou stratégiou. Tí, ktorí takéto vzory vyhľadávajú, si ich skrátka nájdu po vlastnej osi.