Najlepší sklápací smartfón súčasnosti? Testovali sme novinku od Motoroly, ktorá určuje trend

Moderné véčka určujú trend.

(Zdroj: Matúš Paculík)

Hodnotenie

9 / 10

Motorola Razr 50 Ultra

Páči sa nám:
dizajn a konštrukcia s IPX8
dobrý hardvér
fotoaparát s optickým priblížením
kvalita displejov
rozšírenie funkcií systému
Nepáči sa nám:
prehrievanie
Cena: 1 199 €

Produkt na test poskytla spoločnosť Motorola

Kým pred rokmi boli nevídanou raritou, dnes sú skladacie smartfóny bežnou alternatívou ku klasickým smartfónom.

Motorola teraz prišla s novou generáciou svojej obnovenej série Razr a my sme sa podujali vyskúšať ten najlepší z dvojice predstavených modelov – Razr 50 Ultra.

Zaujímavejší nie je pre svoj vyšší výkon, ale hlavne pre najväčší vonkajší displej s uhlopriečkou až 4 palce. Navyše, do vienka dostal duálny fotoaparát s optickým priblížením a telo, ktoré môžeš úplne ponoriť do vody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobrý, lepší, najlepší

Skladacie telefóny v porovnaní so zástupom bežných mobilov odjakživa ponúkali odlišný štýl. Kým pred 20 rokmi zlomeniu telefónu nič nebránilo a stačilo urobiť zlý pohyb, v dobe displejov natiahnutých od okraja po okraj sme si museli počkať na nové technológie.

Razr 50 Ultra nám dnes ukazuje, že prvotné problémy ohybných mobilov sú preč.

Technológia sa posunula dokonca tak ďaleko, že ťa už nebude vyrušovať ani obvyklý lom v strede displeja. Existuje, no vo výrazne menšej miere. V zatvorenom stave neuvidíš žiadnu nepeknú medzeru, prepracovaný systém zatvárania je opäť o niečo lepší.

V kategórii farebné prevedenie máš na výber medzi modrou Midnight Blue, zelenou Spring Green, Pantone farbou roka 2024 Peach Fuzz a vracia sa aj ikonická farba Hot Pink3. Na nudnú čiernu a bielu zabudni.

SkryťVypnúť reklamu

Farebne je zladená aj výbava, ktorú nájdeš v balení spolu so smartfónom. Výrobca nie je vôbec skúpy a okrem USB-C kábla pribalil aj 68-wattovú nabíjačku, kvalitné puzdro a dokonca štýlový remienok.

S dvoma displejmi je zábava

Moderné sklápacie smartfóny sú lákavé vďaka praktickosti. V zloženom stave sú malé a skladné, po roztvorení sa z nich stáva bežný smartfón.

Hlavný displej Razr 50 Ultra má 6,9 palca s rozlíšením 1080 x 2640 bodov. Použitá technológia je LTPO OLED s podporou zobrazenia až jednej miliardy farieb a s maximálnou obnovovacou frekvenciou 165 Hz. Patrí k súčasnej špičke vo všetkých smeroch.

Vonkajší displej je vyrobený rovnakou technológiou, má uhlopriečku 4 palce, rozlíšenie 1080 x 1272 bodov a 165 Hz obnovovaciu frekvenciu. Pri obidvoch displejoch si môžeš nastaviť frekvenciu na pevných 60 Hz, alebo zmenu frekvencie necháš na automatike.

SkryťVypnúť reklamu

Používanie smartfónu počas slnečných dní je bezproblémové, obidva displeje sú dostatočne jasné na to, aby si vždy videl všetko potrebné.

Na vnútorný displej si ochranné sklíčko nenalepíš, má už v základe ochrannú fóliu. Ten vonkajší chráni špeciálne sklo Gorilla Glass Victus.

Systém, ktorý spolupracuje

Nie je nič horšie, ako skoro dokonalý smartfón, pri ktorom dokonalý pocit kazí neprehľadný systém plný zbytočností. Motorola ťa nezahltí zbytočnosťami či graficky nepeknými doplnkami.

Nie je ani plný nevyžiadanej reklamy a nemá len čistý systém, do ktorého by si musel hľadať základné aplikácie. A nemusíš sa obávať ani o pravidelné aktualizácie, tie hlavné systémové dostaneš tri roky a bezpečnostné až štyri roky.

Väčšinu dôležitých rozšírení a nastavení nájdeš na jednom mieste, pekne pokope.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšiu výhodu nájdeš v možnostiach vonkajšieho displeja. Ten v prvých generáciách dokázal zobraziť len jednoduché oznámenia, teraz sa výrobcovia predháňajú v osádzaní čo najväčšej uhlopriečky.

V prípade nami testovaného modelu sú to štyri palce. Aj preto displej funguje ako plnohodnotné riešenie, aj keď samozrejme jeho najväčšia sila tkvie v zobrazení oznámení.

Na vonkajšom displeji bez problémov fungujú aplikácie od Google ako je Gmail, fotky alebo mapy. Prečítaš si na ňom nové správy, uvidíš detailnú predpoveď počasia, spustíš kalkulačku, diktafón, alebo si zahráš aj rôzne hry. Pomôže ti aj pri fotení.

Ak by si si nevedel vybrať vhodné pozadie, tak si ho jednoducho vytvoríš pomocou umelej inteligencie. V Magic Canvas len napíšeš čo má byť na fotografii a za pár sekúnd budeš mať obrázok s rozmermi vhodnými nielen pre hlavný, ale aj pre vonkajší displej.

SkryťVypnúť reklamu

Teplo mu dobre nerobí

Tenké telo s hrúbkou len sedem milimetrov a vnútri jeden z najvýkonnejších čipov súčasnosti.

Snapdragon 8s Gen 3 je cenovo dostupnejšou verziou plnohodnotného čipu 8 Gen 3, čo ale neznamená, že by ti nedokázal poskytnúť dostatok výkonu. V skutočnosti je nemožné pri bežnom používaní pocítiť medzi nimi akýkoľvek rozdiel.

Takéto prémiové čipy však pri záťaži produkujú viac tepla, ktoré musí zariadenie odviesť von. Problém to predstavuje pre testovaný model od Motoroly, ale prakticky pre každý prémiový smartfón na trhu. Razr 50 Ultra navyše naráža na nevýhodu v podobe tenkého tela.

Pri teste dlhodobej náročnej záťaže dopadol nový Razr podľa očakávania a to podpriemerne. Kým nižší stredný segment vvie poskytnúť síce nižší, no kontinuálne rovnaký výkon, pri prémiových čipoch sa znižovaniu výkonu nevyhneš.

SkryťVypnúť reklamu

Z pôvodného skóre 3142 bodov v teste Wild Life Extreme Stress Test sa výkon už po piatich minútach prepadol o skoro polovicu a na tejto úrovni zostal až do konca. Hranie moderných hier s vysokými nárokmi na hardvér sa preto nezaobíde bez výrazného znižovania výkonu a teplejšieho povrchu tela zariadenia.

Všetky bežné aktivity sú však bezproblémové. Je jedno, či budeš pozerať videá vo vysokom rozlíšení, počúvať hudbu, prezerať si sociálne siete alebo upravovať fotografie. To všetko zvláda Razr s prehľadom a bez akýchkoľvek obmedzení.

Na našom trhu ho kúpiš za 1 199 eur v konfigurácii kombinujúcej 12 gigabajtov operačnej pamäte s rýchlym 512-gigabajtovým dátovým úložiskom.

Pri batérii extrémnu výdrž nečakaj, s kapacitou len 4000 mAh budeš nabíjačku potrebovať každý deň. Nabíjanie je našťastie rýchle, s nabíjačkou v balení bude trvať menej ako jednu hodinu.

SkryťVypnúť reklamu

Parametre

Razr 50 UltraRazr 50Galaxy Z Flip6
Čip:SD 8s Gen 3Dimensity 7300XSD 8 Gen 3 fG
Pamäť:12 GB8 GB12 GB
Dáta:512 GB256 GB256 / 512 GB
Vonkajší displej:4" pOLED 165 Hz3,6" pOLED 90 Hz3.4" SAMOLED
Rozlíšenie:1272 x 10801056 x 1066748 x 720
Vnútorný displej:6,9" pOLED 165 Hz6,9" pOLED 120 Hz6,7" fdAMOLED 2X 120 Hz
Rozlíšenie:1080 x 26401080 x 26401080 x 2640
Fotoaparát:50 + 50 MPx50 + 13 MPx50 + 12 MPx
Batéria:4000 mAh4200 mAh4000 mAh
Hmotnosť:189 g188 g187 g
Cena:1 199 eur799 eurod 1 199 eur

Má konečne poriadny foťák

Moderné skladacie smartfóny už od svojho vzniku trpia kvôli priemerným fotoaparátom. Teší nás, že Razr 50 Ultra má naozaj dobrý hlavný snímač doplnený o druhý, tentokrát s optickým priblížením.

Obidva majú rozlíšenie 50 megapixelov, pričom v prípade teleobjektívu si môžeš vybrať nielen dvojnásobné, ale aj štvornásobné priblíženie. To je možné vďaka vysokému počtu bodov snímača.

Výsledná kvalita je v tomto prípade priemerná a závisí od snímanej scény. Pre veľmi kontrastné scény a scény s minimom svetla je lepšie na priblíženie zabudnúť.

Video môžeš nahrávať maximálne v 4K rozlíšení pri rýchlosti 60 snímok za sekundu, čo platí pre každý z trojice snímačov. Výsledok je veľmi slušný, aj keď za súčasnou špičkou trochu zaostávajúci.

SkryťVypnúť reklamu

Aplikácia pre fotoaparát je intuitívna a umožní ti jednoduchú úpravu základných nastavení bez toho, aby si sa musel strácať v nastaveniach.

Patrí na špičku

Už minulý rok bol Razr príjemným prekvapením v segmente sklápacích smartfónov a novinka v tomto úspechu pokračuje. Razr 50 Ultra navyše prichádza v čase, keď svoju sériu vynovil aj Samsung.

Na trhu však okrem Samsungu nie je v kategórii sklápacích smartfónov typu V veľká konkurencia. Na Slovensku bežné kúpiš len produkty od Motoroly a Samsungu, zaujímavé modely napríklad od Huawei musíš vyslovene hľadať.

Novinke od Motoroly naozaj nechýba nič podstatné – je rýchla, pekná, voda jej neublíži a na rozdiel od zvyšku konkurencie má namiesto širokouhlého fotoaparátu snímač s optickým priblížením pre dokonalé portréty.

SkryťVypnúť reklamu

Softvérová nadstavba nie je zbytočne masívna a nemotorná, práve naopak. Dizajn používateľského rozhrania pôsobí prirodzene, uhladene a ponúkne množstvo zaujímavých funkcií.

Nerozhodných možno presvedčí bohatá výbava. V balení nenájdeš len USB-C kábel, ale aj rýchlu 68-wattovú nabíjačku, kvalitné puzdro a remienok, s ktorým si smartfón premeníš na malú štýlovú kabelku.

Výsledky testov

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu