Martin Smolen sa do Kanárskych ostrovov zamiloval ešte v čase socializmu, keď dostal príležitosť vycestovať na ostrov Gran Canaria. Mal vtedy 20 rokov a už po pár dňoch si povedal, že na tomto mieste by raz mohol bývať.
Svoj sen si splnil až v roku 2018, keď si prenajal apartmán v malej dedinke Juan Grande na Kanárskych ostrovoch.
Na ostrovoch prevádzkuje vlastnú cestovnú agentúru Gran Canaria Travel, kde turisti nájdu pod jednou strechou všetky služby od ubytovania, výletov po ostrove až po požičanie auta. Niekoľkokrát do roka sprevádza nevidiacich ľudí a klientov s obmedzenou pohyblivosťou.
"Požiadavky a nároky ľudí bez hendikepu mi občas prídu až smiešne. Keď ma prvýkrát oslovili nevidiaci klienti, nevedel som, či to dám, ale vysvetlili mi, čo odo mňa očakávajú a ostrov sme preskúmali aj s ich vodiacim psom," dodáva Martin, ktorý po šiestich rokoch v Španielsku neuvažuje nad návratom na Slovensko.

"Južania nepotrebujú veľa peňazí, radšej chcú mať svoj kľud a hlavne, aby večer bola fiesta. Nič viac im netreba," hovorí.
Vo svojich 54 rokoch si zvykol na život bez stresu, zhonu a nevraživosti, ktorá panuje v slovenskej spoločnosti.
Čo ťa v roku 2018 presvedčilo zabaliť život na Slovensku a natrvalo sa odsťahovať na Kanárske ostrovy?
Dostal som sa do bodu, keď som mohol odísť. Zmenila sa mi situácia v rodine, tak som neváhal. Na Slovensku som mal svoju cestovnú kanceláriu, takže som šiel pokračovať v práci, ktorú som už robil. Preto to pre mňa bolo jednoduchšie.
Vo svojej cestovnej kancelárii som sa špecializoval hlavne na ostrov Gran Canaria, takže kontakty som mal. Často som tam chodil na jeden či dva mesiace robiť delegáta pre svojich klientov, čo mi otvorilo množstvo dverí a uľahčilo sťahovanie.
Taktiež som si uvedomil, že vzhľadom na svoj vek už nemám veľa času na rozhodovanie, pokiaľ chcem mať v Španielsku odpracovaných dosť rokov na normálny dôchodok.

Vedel si vopred, v ktorej časti ostrova chceš hľadať prenájmy?
Poznal som prostredie na ostrove, takže keď som si hľadal ubytovanie, šiel som po konkrétnych lokalitách. Vedel som, kde chcem bývať. Od roku 2018 bývam stále na rovnakom mieste, v dedinke Juan Grande, kde nie je toľko turistov.
Naschvál som nechcel byť v turistickej lokalite, ale hľadal som miesto, ktoré má výbornú dopravnú dostupnosť. Nech je blízko diaľnice, letiska aj oceánu.
Ako ťa prijali miestni obyvatelia v dedine?
Nasťahoval som sa v piatok a prvýkrát som šiel do obchodu v pondelok. Keď som prišiel dnu, predavačka ma hneď privítala a povedala mi: "Ahoj, Martin, ako sa ti u nás páči?".
Je to malá dedina, každý každého pozná, takže sa o mne rýchlo dozvedeli. Dodnes si bývanie prenajímam a nemám ani ambíciu nič kupovať. Beriem to tak, že nie som viazaný na jedno miesto. Ak by sa raz našla lepšia práca niekde inde, ľahšie sa budem vedieť presunúť.
Miestni o mne vedia, že mám cestovku, ale ja som buď s klientmi v teréne alebo doma v pomyselnej kancelárii za stolom. Ale sú radi za každého, kto na ostrov prináša peniaze. Vedia, že o to menej potom musia pracovať oni.
Zmenila sa cena prenájmu od roku 2018?
Nárast cien je dosť výrazný hlavne v turistických centrách. Apartmán, ktorý sa predtým pohyboval okolo 600 až 700 eur za mesiac dnes stojí minimálne 900 eur. Na slovenské pomery ide o dvojizbový byt, kuchyňa s obývačkou a spálňa.
Orientuješ sa v cenách nehnuteľností na ostrove? Koľko stoja apartmány?
Veľmi záleží na lokalite. Ak chceš apartmán s rozlohou 30 metrov štvorcových v Maspalomas, tak si priprav 180 až 200-tisíc eur. Za bungalov tak 250 až 300-tisíc. Ceny sú v turistických oblastiach dosť vysoko, aj keď pred desiatimi rokmi neboli ani polovičné. V roku 2010 sa sa dal taký istý apartmán kúpiť za 70 až 80-tisíc eur.
Ak je človek ochotný bývať vo vnútrozemí, tam sú až smiešne ceny. Dom sa dá zohnať za 40-tisíc eur.
A čo apartmány neďaleko väčších miest a pri pobreží?
Pri pobreží je všetko drahé. Nízku cenu naozaj zoženieš len vo vnútrozemí na horách, ale tam je nižšia dostupnosť a horšia infraštruktúra. Vo vedľajšej dedine tu neďaleko predávali nedávno apartmány v duplexoch za 180 až 200-tisíc eur, pritom je to malá dedina. Leží však pri pobreží, čo cenu násobne zvyšuje.
Nedávno som pomáhal známym s kúpou nehnuteľnosti. Hľadali fincu, vidiecku usadlosť, a podarilo sa im kúpiť peknú veľkú usadlosť vhodnú pre niekoľko generácií a k tomu hektáre pozemkov. Celé to stálo menej ako luxusný bungalov v Maspalomas. Za cenu apartmánu pri mori je človek schopný kúpiť pol dediny vo vnútrozemí.
Aké vysoké sú na ostrove životné náklady, v porovnaní so Slovenskom?
Dajú sa porovnať so Slovenskom. Výrazné rozdiely nevidím, niektoré potraviny sú lacnejšie, niektoré drahšie.
Nie je to síce úplne vhodný príklad, ale krabička cigariet sa dnes na Kanárskych ostrovoch dá stále kúpiť pod tri eurá. Lacnejší je aj benzín, ten stojí od 1,10 do 1,30 eura.
Rozdiel je aj v tom, či si rezident alebo nie. Ako rezidenti máme napríklad nižšiu cenu vody aj elektriny, dopravu po ostrove autobusmi zadarmo a viacero ďalších výhod.

Ako majiteľ cestovnej agentúry máš pocit, že sa po korone zmenil štýl cestovania slovenských turistov?
Celosvetovo sa podľa mňa zmenil prístup k cestovaniu. Ľudia väčšinou cestujú individuálne, naučili sa to cez koronu. Nechceli veľké hotely, hľadali menšie ubytovania cez Airbnb alebo Booking.
Zmenu spôsobili aj nízkonákladové letecké spoločnosti, ktoré sem začali lietať. Spolu s nimi na ostrovy prichádza iná skupina turistov, rozdielny typ klientely.
Typický slovenský turista si kúpi let Ryanairom, sám si nájde ubytovanie a potom si požičia auto. V tom sme odlišní od Nemcov a Angličanov, oni stále najradšej jazdia cez cestovky.
Ale nemyslím si, že dnes už vieš výrazne ušetriť, keď sem pricestuješ na vlastnú päsť. Ak v Ryanairi pridáš batožinu, tak si na cene letenky od Austrianu, kde ti aspoň nalejú vodu zadarmo.
Za koľko sa dajú kúpiť najlacnejšie letenky na Kanárske ostrovy?