Nikto sa nechce cestou na dovolenku do Chorvátska nakaziť salmonelózou len preto, že si pripravil lepeňáky plné kuracieho mäsa, vajec a majonézy.
Letná dovolenková sezóna je už v plnom prúde, slovenskí cestovatelia vo veľkom prúdia k moru, do hôr, ale aj k známym pamiatkam či na kúpaliská. Turistike sa v lete medze nekladú.
Vysoké teploty však vedia turistom, ktorí si so sebou pribalili poriadnu dávku jedla, občerstvenia a snackov, narobiť komplikácie. Začína to tým, že sa ti v batohu rozpučí zabudnutý banán či broskyňa a končí sa to vážnymi črevnými problémami.

Európska únia sa tento rok v novej kampani Safe2Eat snaží poukázať na správne zaobchádzanie s potravinami na cestách. Vďaka vhodnému narábaniu s potravinami môžu ľudia predísť zdravotným komplikáciám, na cesty si zbaliť najvhodnejšie pokrmy a následne po sebe ešte aj ukážkovo upratať.
Klasický lepeňák si odoprieť nemusíš, len sa treba zamyslieť nad tým, čím si ho obložíš. So svojím receptom sa pochválil dokonca aj známy kuchár Martin Novák.
Pozor na týchto päť potravín
Navarené jedlo dlho nevydrží pri izbovej teplote. Neplatí to len doma, ale o to viac si na to treba dávať pozor počas desaťhodinovej cesty autom do Chorvátska. Zlaté pravidlo v lete znie, že jedlá by pri izbovej teplote nemali zostávať viac ako dve hodiny.
Vysoké teploty prajú rastu a šíreniu baktérií.
"Uvarené jedlá by nemali byť vôbec pri izbovej teplote, ak ich hneď neskonzumujeme. Všetky uvarené a skaze podliehajúce potraviny treba uchovávať v chlade, vhodné je teda pribaliť si na cestu chladiacu tašku, ak je to možné," vysvetľuje Katarína Fašiangová, šéfka odboru bezpečnosti potravín a výživy na ministerstve pôdohospodárstva.
Ak chceš svojmu jedlu pomôcť zostať dlhšie vyhovujúcim, na cestu si ho môžeš zabaliť do vákuového obalu, ktorý zabráni prístupu vzduchu k potravine.

V neposlednom rade si počas cesty na dovolenku treba umývať ruky a dodržiavať základné hygienické návyky, aby si človek pripravené jedlo nijako nekontaminoval.
Európska kampaň Safe2Eat upozorňuje na päť základných typov potravín, ktoré by si nielen slovenskí dovolenkári do kufra, batoha ani auta nemali zbytočne baliť.
Ide o pokrmy obsahujúce vajcia, mäso, mliečne výrobky, majonézu a ovocie náchylnejšie na pleseň a kvasenie.
Podľa Fašiangovej sa môže ľahko stať, že sa človek pri príprave jedla na cestu pozabudne a zvolí ingredienciu, na ktorú potom doplatí. "Určite neodporúčam brať si potraviny rýchlejšie podliehajúce skaze," upozorňuje.
V prípade mäsa je problematickým najmä kuracie mäso. Ak si chceš na cestu zbaliť košík plný ovocia, mal by si sa vyhnúť bobuľovému ovociu ako maliny a jahody.
Lepeňák podľa Martina Nováka
Odborníci radia, aby si slovenskí turisti klasický lepeňák pripravili s tvrdým syrom, suchou salámou, paštétou alebo arašidovým maslom a džemom. Šunka sa kazí oveľa rýchlejšie ako saláma, takže sa jej v lete radšej vyhni.
Namiesto jahôd a malín si do batoha môžeš pribaliť ovocie, pri ktorom nemusíš riešiť umývanie pred konzumáciou. Dobrým príkladmi sú banán či melón. Skvelou voľbou na cesty sú aj jablko s hruškou, ktoré síce treba umyť, no desať hodín v aute cestou do Chorvátska zvládnu bez ujmy.
Ak po náročnej ceste či túre obľubuješ sladkú bodku, v prvom rade sa vyhni koláčom a dezertom, ktoré obsahujú veľa mlieka, smotany či tvarohu.
"Ako sladkú bodku si doprajte keksíky, napolitánky, proteínové tyčinky či domáce koláče bez krémov, ako sú bublanina, bábovka, muffiny alebo brownies," radí Fašiangová.

Tvárou kampane upozorňujúcej na bezpečnosť potravín sa tento rok stal známy šéfkuchár Martin Novák, ktorý posledné roky brázdi Slovensko v kuchárskej televíznej šou Na nože.
Keď sa Novák vyberie na hory, zvyčajne si do skla pripraví pečené mäso, ktoré sterilizuje a vďaka tomu vydrží dlhšie. "Keď zas beriem moje deti na kúpalisko, pribalím nám zapekané toasty uskladnené v termotaške a k tomu bábovku alebo brownie," vysvetľuje.
Pri prechádzkach po hradoch a zámkoch preferuje sendvič s údeným pastrami mäsom, ktoré vďaka údeniu dlhšie zvláda vyššie teploty, alebo si dopraje obloženú bagetu s krájanou zeleninou. "Sušené ovocie a iontové izotonické nápoje vám zase dobijú energiu po fyzickej aktivite," dodáva šéfkuchár.
Netreba zabúdať na odpad
Súčasťou kampane Safe2Eat je aj zodpovedný prístup k nakladaniu s odpadmi, ktoré vzniknú po príprave a konzumácii potravín nielen na cestách.
Dnes sú na trhu dostupné obaly z prírodných materiálov ako voskové vrecká, prípadne sklenené alebo nerezové nádoby, ktoré môžeš použiť na prepravu.
Ak konzumácia jedla vyžaduje príbor, je dobré siahnuť po opakovane použiteľnom príbore, či už klasickom kovovom z domu, alebo ekologických alternatívach.
Riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK, teda organizácie združujúcej výrobcov produktov a potravín, Katarína Kretter pripomína, že na výletoch zvyčajne nie sú odpadkové koše dostupné na každom kroku.
"Platí, že čo si so sebou do prírody alebo na výlet donesieme, to si so sebou aj odnesieme, prípadne vyhodíme do najbližšieho koša. A ak je na to príležitosť, odpad vždy správne vytriedime," hovorí.
Nie je hanba si ohryzok zo zjedeného jablka vložiť naspäť do vrecúška, dať do batoha a vyhodiť pri najbližšej vhodnej príležitosti. A to už ani nehovoríme o plastových vrecúškach, obaloch od keksíkov či fliaš z nápojov.
"Odpadky sa v prírode nerozložia za dva dni, trvá im to veľmi dlho, v niektorých prípadoch až stovky rokov. Navyše kontaminujú pôdu a vodu a priťahujú hlodavce či iné živočíchy," uzatvára Kretterová.