Desať vecí na kempovačku: ako si vybrať stan či spacák

Zoznam najdôležitejších vecí.

(Zdroj: Unsplash.com)

Kempovanie či stanovanie v prírode môže byť pre nováčika pomerne stresujúca záležitosť.

Vyrovnať sa musíš s nepohodlím, nepriaznivými vplyvmi počasia, hmyzom či s nečakanými situáciami. Keď sa však dobre pripravíš, riziko je len minimálne.

Súvisiaci článok Ako prejsť hrebeňovku? Manuál pre skúsených turistov aj začiatočníkov Čítajte 

Dnes už existuje veľmi veľa pomôcok, ktoré ti nasimulujú podmienky domáceho prostredia tak, že si možno ani nevšimneš, že si uprostred prírody.

Prinášame ti desať tipov, ktoré využiješ najmä vtedy, ak si ešte len dobrodruh začiatočník. Odporúčania sme dali dokopy na základe rešerše v obchodoch so športovým a turistickým vybavením.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stan

Pri výbere stanu mysli na to, ako často ho plánuješ používať, pre aký počet ľudí by mal byť určený, či preferuješ vyšší komfort, alebo rýchlu skladnosť, prípadne nižšiu hmotnosť.

V prípade, že hľadáš stan na pravidelné kempovačky s rodinou či s väčšou skupinou kamarátov, kľúčový by mal byť pre teba dostatočný komfort, väčšie rozmery, priedušnosť, ale aj pokročilejšie vybavenie, ako sú napríklad sieťky proti komárom.

Na druhej strane, na občasné stanovačky spojené s turistikou ti postačí menší a ľahší stan, ideálne samorozkladací, ku ktorému nepotrebuješ náhradné dielce.

Nafukovací matrac + hamak

Nafukovací matrac sa ľahko stane tvojou najobľúbenejšou súčasťou kempingového vybavenia. V porovnaní s karimatkou na tvrdej zemi ti zabezpečí neporovnateľne mäkšie ležovisko aj lepšiu tepelnú izoláciu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa ti nechce brať pumpu, na trhu už nájdeš aj praktické samonafukovacie matrace s obojstranným ventilom, ktoré stačí položiť na zem a vzduch si natiahnu samy.

Niektoré kempingové matrace majú praktické rozmery podobné karimatke, takže nemusíš do prírody ťahať "druhú posteľ", ale sú oveľa pohodlnejšie.

Nevýhodou matracov je však zlá skladnosť, na viacdňový treking sa preto nehodia. Príjemnou alternatívou je hamak, ktorý stačí zavesiť na stromy a bez problémov sa vyspíš.

Súvisiaci článok KVÍZ: Spoznáš slovenský vrchol podľa fotografie? Čítajte 

Spacák + karimatka

Spacie vaky sa štandardne delia na letné, trojsezónne a zimné. Pri kúpe si všímaj limitnú teplotu - pod ňou už môžeš pociťovať chlad. Určite sa neriaď extrémnou teplotou ani označením komfortná teplota, ktorá nie je veľmi podstatná.

Dámy ocenia kratšie dámske spacáky, vďaka ktorým nebudú plytvať teplom. Vysokí muži si zas musia dávať pozor, aby bol spacák dostatočne dlhý.

SkryťVypnúť reklamu

Do kempu ti postačia dekové spacáky, ktoré sú síce ťažšie, no väčšie a pohodlnejšie. Na stanovanie v horách viac oceníš klasické "múmiové spacáky", ktoré sú však menej príjemné na dotyk.

Syntetický materiál je istota, menej navlhne a je jednoduchší na údržbu.

Samozrejmosťou je karimatka, ktorá ti zmäkčí ležovisko a poskytne miernu tepelnú izoláciu, v ideálnom prípade spomínaný matrac.

Skladacia stolička

Ak plánuješ v kempe tráviť voľný čas, skladaciu stoličku veľmi oceníš. Dnes nájdeš na trhu už takmer všetky druhy - od jednoduchých a skladných trojnožiek, až po mimoriadne pohodlné kreslá s opierkou na ruky.

Na rýchle uvarenie jedla a krátke posedenie ti postačí aj hrubší podsedák, ktorý ľahko zmestíš do batoha. Menej náročným postačí aj karimatka.

SkryťVypnúť reklamu

Varič

Na varenie v prírode ti najlepšie poslúžia praktické plynové variče. Sú malé, skladné a dobre sa hodia aj na viacdňové turistické prechody. Ľahko rozložíš, poskladáš a hodíš do malého puzdra.

Ak plánuješ variť na horských hrebeňoch alebo vo veterných oblastiach, vyberaj si také, ktoré majú aj závetrie a nezhasnú ti príliš rýchlo.

K tomu potrebuješ už len plynovú kartušu, ktorá ťa bude stáť pár eur, a ešus/plechový hrnček. Jeho veľkosť vyberaj podľa toho, pre koľkých ľudí budeš variť.

Súvisiaci článok Chatár Viktor Beránek: Ku Kuffovi sa nevyjadrujem. Horšie bolo, keď Castro strieľal kamzíkov Čítajte 

Na rodinné kempovačky s karavanom či s autom sa, samozrejme, vynikajúco hodia prenosné grily. Pre náročných existujú dokonca aj kempingové "kuchyne", kde si môžeš uložiť všetky potrebné veci na varenie.

Multifunkčný nôž

Nôž využiješ nielen na krájanie jedla, ale aj na otváranie obalov či drobné opravy. Na výlety do prírody najlepšie poslúži švajčiarsky nožík.

SkryťVypnúť reklamu

Ten spravidla obsahuje väčšiu aj menšiu čepeľ, otvárač na konzervy, pinzetu, kliešte, nožnice, vývrtku a niekedy aj univerzálne kľúče či lekárnickú lyžičku.

Svietidlo

Keď sa zotmie, veľmi rýchlo zistíš, že čelovka ti úplne stačiť nebude. Investuj do kvalitného kempingového svietidla, ktoré je prenosné a dá sa aj zavesiť, čo využiješ v stane, karavane a podobne.

Pri kúpe si všímaj, koľko hodín bez nabitia svetlo vydrží a či je odolné aj proti dažďu. O večernú romantiku budeš mať postarané.

Lekárnička

Často ľudia zabúdajú na tie najdôležitejšie veci, medzi ktoré patrí aj lekárnička. Namiesto toho, aby si prácne zháňal jednotlivé časti výbavy, kúp si kompletnú lekárničku, v ktorej nájdeš všetko potrebné.

Nezabudni však na lieky a výživové doplnky, ktoré pravidelne užívaš.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa chystáš na túru počas daždivého počasia alebo ťa čaká pobyt pri vode, daj si pozor na to, aby bol obsah lekárničky dobre izolovaný alebo vo vodotesnom obale.

Športové obchody zvyčajne ponúkajú aj lekárničku pre psy, ktorá ti bude na úžitok, ak tvoj chlpáč chytí kliešťa alebo sa poraní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu