Ako natočiť film o láske staršej ženy a mladšieho muža tak, aby z toho nebol prúser

A dali by ste si potetovať tvár?

(Zdroj: Koláž Closer/Netflix)

Ahoj, moje meno je Radka a ty čítaš šestnáste vydanie newslettra Happy Hour. Porozprávam ti o trendoch a dianí v popkultúre, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť.

Dnes o tom, či sa naozaj roztrhlo vrece s filmami, v ktorých staršia žena randí s mladým mužom. A prečo Anne Hathaway možno nebola najlepšia voľba pre film The Idea of You.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale najskôr, neviem či vieš, ale filmy Gladiátor 2 a Wicked budú mať premiéru v ten istý deň- 22.novembra. Hovorí sa, že ide o Barbenheimer 2.0. Ja si skromne myslím, že po zverejnení prvých snímok z Gladiátora je jasné, že tu nie je žiadna súťaž. Animák V hlave 2 je najúspešnejším filmom tohto roka, prekonal aj Dunu 2, recenziu nájdeš napríklad na SME. Vyšiel trailer na film MIKI o Mikulášovi Černákovi, ja ti odporúčam aj nedávny rozhovor s Milanom Ondríkom na Closeri. Kávovým drinkom leta je vraj orange espressso, v niektorých kaviarňach stojí aj štyri eurá, len podotýkam, je to pomarančový džús a espresso. Úplne som vcucla reality šou Owning Manhattan na Netflixe, je to taká neworská "sestra" Selling Sunset. Ak potrebuješ mentálne vypnúť a zároveň sa počudovať nad sumou za meter štvorcový v New Yorku, určite si zapni.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Nealko hotely, lacnejšie dvojičky drahých metropol a obľúbené mesto Slovákov Čítajte 

Minule som písala o cestovateľských trendoch. Ak chceš vedieť, ktoré mestá sú lacnejšie dvojičky drahších svetových metropol, prečítaj si starší newsletter. Ak si zapneš odber, každý pondelok ti pošlem nové vydanie Happy Hour. Ďakujem!

Pred letom vyšli dva romantické filmy s takmer identickým príbehom. The Idea of You zobrazuje 40-ročnú majiteľku galérie Solène (Anne Hathaway), ktorá sa zaľúbi do 24-ročného speváka zo svetovo známeho boybandu, Hayesa (Nicholas Galitzin). Solène má dcéru v tínedžerskom veku, ktorá vzťah svojej matky nezvláda najlepšie.

Netflix nedávno uviedol A Family Affair, kde sa 50-ročná spisovateľka Brooke (Nicole Kidman) zaľúbi do mladej filmovej megahviezdy Chrisa Colea (Zac Efron). Aj Nicole má vo filme dcéru, ktorá sa musí so vzťahom svojej matky vyrovnať.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Na sociálnych sieťach aj v médiách sa okamžite rozvírila debata, prečo sa zrazu točí toľko filmov s románikom staršej ženy a mladého muža. V podstate sú len dva, no grandiózny marketing a hviezdne obsadenie môžu budiť dojem, že je toho veľa.

Práve naopak, vidieť vo filme staršiu ženu v romantickom vzťahu je vzácnosť. Lebo, ako správne tušíš, Hollywood má dlhoročný problém s ageizmom.

Pre potvrdenie si dajme dve rýchle štatistiky z článku na portáli The Conversation.

Staršie ženy vo veku nad 50 rokov sú vo filmoch často odsúvané do vedľajších úloh, alebo sú zobrazované ako mrzuté, nevrlé či senilné. Zistil to prieskum inštitútu Geeny Davis z roku 2019. Herečka ho založila, aby pomocou dát upozorňoval na nevýhodné postavenie žien v Hollywoode.

Ďalší prieskum od univerzity vo Victorii analyzoval najlepšie zarábajúce filmy za rok 2019 v USA, UK, Francúzsku a Nemecku. Ani v jednom z filmov sa neobjavila žena nad 50 rokov v hlavnej úlohe. Ak vo filme boli ženy v tomto veku, zobrazovali ich stereotypne. Ako matky, tety, staré mamy, divné panie odvedľa a tak ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Médiá, predovšetkým tie bulvárne, vzťahy starších žien a mladších mužov tiež nezvládajú najlepšie.

Aj keď expresívne označenie “cougar” (puma- ako staršie ženy randiace s mladšími nazývali) sme našťastie nechali niekde v roku 2010, mnohé bulvárne plátky nezabudnú poriadne zdôrazniť vekový rozdiel a ešte "vyboldovať" vek v zátvorkách.

Bulvárne médiá si zgustli na fotkách Natalie Portman a Paula Mescala, keď si vyšli zapáliť pred londýnsky bar. Podobne to bolo aj s Demi Moore, ktorú v Cannes videli na obede s Joe Jonasom.

A vlastne, nemusíme ísť ani tak ďaleko. Zdena Studenková si vo väčšine článkov o sebe mohla prečítať, že Braňo Kostka je od nej mladší (aj keď osobne si myslím, že o sebe nikdy nečítala žiadny článok). Keď Kristína Svarinská randila s youtuberom Explom, Pluska písala, že si “ulovila známeho zajačika”. Nie je to vôbec dôležité, ale na zdôraznenie bizarnosti toho titulku napíšem, že medzi nimi bol len sedemročný rozdiel.

SkryťVypnúť reklamu

Malé kroky ku zmene

Filmy, kde je zobrazený vzťah s vekovým rozdielom tohto typu, často zachádzajú do extrémov. May December je o učiteľke, ktorá sa zamiluje do svojho študenta a pôjde preto do väzenia. Cate Blanchett ako chladná a neurotická Lydia Tár zvádza mladú ruskú skladateľku. Vo francúzskej letnej "oddychovke" Last Summer má hlavná postava románik so svojim sedemnásťročným nevlastným synom.

Načítavam video...

Ženy po 40-tke však nie sú len matky alebo nebodaj zvádzajúce monštrá. Majú plnohodnotné vzťahy a dobrý sex. Nicole Kidman sa v rozhovore na premiére A Family Affair vyjadrila, ako sa teší, že sa príbehy o takýchto vzťahoch z pohľadu žien konečne dostali na plátna. The Idea of You aj A Family Affair zároveň ukazujú, že mať vzťah popri rodinných záväzkoch a inom emočnom nastavení je náročné. Tobôž, ak je to vzťah s mladším mužom.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu ešte nie sme v cieľovej rovinke.

Snímke The Idea of You podľa filmového webu Screenrant, chýba autenticita. A to nehovorím o tom, že hlavné postavy sa spoznajú na festivale Coachella tak, že Solène sa ako bežný človek pri hľadaní toalety omylom dostane do prívesu celebrity. (Toto by sa nestalo ani na Pohode.)

Anne Hathaway, aj keď je v role fantastická, nevyzerá na štyridsať. Nie, ani keď nemá ofinu a vlasy má v nízkom cope. Len ťažko jej veríme, že má problém vnímať svoju sexualitu a vyzliecť sa. Podobne je na tom aj Nicole Kidman.

Ako píše Vox, Hollywood aj v tomto prípade realitu trochu prikrášľuje, respektíve, nehovorí nám všetko.

V zobrazení vysporiadania sa so svojím telom a sexualitou po 40-tke odviedol oveľa lepšiu prácu film Good Luck to You, Leo Grande. Emma Thompson sa v ňom objavila úplne nahá, a ako povedala pre The New York Times: “Bolo to pre mňa náročné, pretože nie sme zvyknutí vidieť nevypracované nahé telá na plátne.”

SkryťVypnúť reklamu

V čase natáčania filmu mala 62 rokov.

Myslieť si, že tieto filmy sú útechou pre staršie ženy, ktoré sa boja, že ich život už skončil, je scestné. Čím viac ich bude, tým rýchlejšie normalizujeme, že aj ženy v určitom veku vedú absolútne bežný citový život.

Mimochodom, zamýšľala si sa niekedy nad tým, ako vnímame svoje mamy? V očiach svojich detí sú to často ženy, ktoré ich porodili, ktoré pečú, varia, starajú sa o domácnosť a zaujímajú sa o život svojich detí. Tak nejak sme vytesnili, že sú to ľudské bytosti, ktoré majú sny, city a vlastné životy, v ktorých je matka len jedna z mnohých rolí.

Tieto snímky však majú veľký význam aj pre mladšie ročníky, ktoré si čoraz častejšie kladú otázku: Čo bude, keď budem staršia/í?

Zoomeri majú zo starnutia úzkosť, píše The New York Times. Stále mladšie dievčatá používajú botox, nakupujú antiage starostlivosť. Sú vydesené tiktokovým filtrom, ktorý pridáva vrásky a ukazuje, ako môžu vyzerať v starobe. Vďaka sociálnym sieťam dospievajú rýchlejšie a vyhliadky do budúcnosti ich desia.

SkryťVypnúť reklamu

No práve snímky ako The Idea of You či A Family Affair, aj keď rozhodne nie sú "Scorsese level kinematografie", môžu naštrbiť stereotyp, že po 50-tke život končí.

Už len dobačovať ten spoločenský ideál krásy, všakže.

TLDR:

5 príbehov Slovákov s tetovaním na tvári

Minulý týždeň sme na Closeri vydali text s výpoveďami Slovákov, ktorí sa rozhodli pre tetovanie na tvári. Text spracoval môj kolega Edo Starkbauer, ktorý oslovil niekoľkých mužov, aby mu porozprávali, ako na ich tetovanie reaguje okolie.

„Tí, ktorí ma vidia prvýkrát, sú často zhrození. Je to pre nich nepochopiteľné a nepredstaviteľné. Je to tým, že nevnímajú širšiu kultúru, z ktorej tetovania vychádzajú," hovorí Fogo, ktorý má na tvári niekoľko tetovaní.

Tetovania na tvári bývali stáročia súčasťou pôvodných kultúr po celom svete. V 80. rokoch dvadsiateho storočia zdobili predovšetkým členov amerických gangov a väzňov a do mainstreamu ich prepašovali zámorskí a neskôr aj tunajší raperi.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Mama mi vravela, že som blázon. Tetovania na tvári sa dostali z amerických gangov na slovenské ulice Čítajte 

Tzv. face tats v ostatných rokoch stratili nádych tabu. Keď prišli nedávno do väzenia pozrieť svojho kolegu Karla členovia vydavateľstva Milion Plus, o poznanie viac tetovaní ako trestanci mali na tvári práve raperi.

„Stále tu panuje polokomunistická mentalita a akékoľvek tetovanie je pre väčšinu tabu. Ak si ho dáte navyše na tvár, ihneď si vás dajú do škatuľky. Tvár je predsa prvá vec, ktorú si na druhých všímame,“ vysvetľuje v článku Samuel Potúček z bratislavského salónu Inkfamous gallery.

Ak ťa zaujímajú aj ďalšie príbehy, a tiež čo na tetovania hovorí personalistka, text nájdeš na Closeri.

A je to tu, dočítal/a si newsletter Happy hour. Ak sa ti páčil, zapni si odber a budeš happy každý pondelok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu