Ahoj, moje meno je Radka a ty čítaš pätnáste vydanie newslettra Happy hour. Porozprávam ti o trendoch a dianí v popkultúre a o svete, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť.
Dnes sa pozrieme na cestovateľské trendy. Podľa čoho si vyberáme destináciu a aké všelijaké dôvody si vymýšľame, aby sme si v hlave ospravedlnili nákup ďalšej letenky.
Minulý týždeň začal Filmový festival v Karlových Varoch, pre články a recenzie určite sleduj Kultúru na SME, fity pozerám na instagrame magazínu ELLE CZ. Začal aj hudobný festival Glastonbury. Bingujem reality šou Kaulitz & Kaulitz na Netflixe, je to o bratoch zo skupiny Tokio Hotel, úprimne, nemala som šajnu, že ešte existujú, ale šou je vtipná, dokonca ide o miestami veľmi milé nahliadnutie do života asi najslávnejších nemeckých dvojičiek. (A tiež, jeden z nich má brutálne krásny dom.) Netflix tiež oznámil, že v Pensylvánii otvorí úplne prvý Netflix house, pôjde o zábavný park s atrakciami v štýle najznámejších projektov, osobne som zvedavá, čo všetko sa bude diať v pavilóne Bridgerton či Squid Game. Na instagrame sme sa pýtali, ktorý song bude hitom leta 2024, šupni nám tam koment s tvojím tipom.

Minule som písala o veľkom a pre niektorých (mňa) nepochopiteľnom úspechu značky Crocs. Ak chceš mať nové vydanie Happy Hour hneď po ruke, prihlás sa na odber na tomto linku, pošlem ti každý pondelok mail. Ďakujem ti!
And what do we do, when we are sad? Book a flight.
Spoločnosť Expedia group združuje firmy cestovateľského biznisu. Patria do nej známe weby na vyhľadávanie ubytovania Hotels a Vrbo, ale aj predajca leteniek a výletov Expedia. Každý rok vydáva veľký prieskum cestovateľských trendov. Na tom aktuálnom sa zúčastnilo 20 000 respondentov zo 14 krajín Európy, Severnej a Južnej Ameriky a Ázie.
Väčšina predpovedí na aktuálnu sezónu neprekvapí, no nájdu sa trendy, pri ktorých sa ti dvihne obočko. Vedel/a si, že ľudia chodia na "puppymoon", dovolenku pred príchodom šteniatka?
Dôvody, prečo cestujeme, sú čoraz vynaliezavejšie a vtipnejšie. Páry, ktoré očakávajú potomka idú na "poslednú pokojnú dovolenku" babymoon. Oslavujeme dôchodok, povýšenie, novú prácu, koniec práce. Už to nie sú len rozlúčky so slobodou, honeymoons a girls tripy. Cestovanie podľa Expedie čoraz viac funguje ako odmeňovací systém.
Long story short, vymyslíme si čokoľvek len, aby sme mohli vypadnúť.
Prvým a výrazným cestovateľským trendom je podľa Expedie "set jetting". Viac než polovica respondentov si totiž destináciu vyberá podľa obľúbeného filmu či seriálu. Filmová lokácia je pritom silnejšia motivácia ako instagramové fotky influencerov.
Dobrým príkladom z minulých rokov je seriál White Lotus, ktorého druhá séria sa odohrávala v Taormine na Sicílii. Po jeho uvedení na konci roku 2022 bol hotel Four Seasons San Domenico Palace okamžite vypredaný na celý budúci rok. Nie že by to bol práve low coast booking, jedna noc vyjde na približne 2000 eur.

Seriál nakopol miestny turizmus až do takých rozmerov, že ostrov bol v minulom roku preplnený. Seriálové promo destinácie je dvojsečná zbraň, treba rátať s tým, že nie si jediný/á, kto sa tam vyberie. Vedel by o tom rozprávať chorvátsky Dubrovník v časoch vysielania seriálu Hry o tróny, aj schody pred domom Carrie Bradshaw v New Yorku, na ktorých už visí reťaz s ceduľkou "Nesadať".
Vo februári tohto roku sa začala natáčať tretia séria White Lotus. Odohrávať sa bude na Koh Samui v Thajsku. Expedia ho už preventívne zaradila do rebríčka set jettingových destinácií.
Okrem Thajska je tam aj Rumunsko, lebo Wednesday. Malta, pretože unikli snímky z natáčania Gladiátora 2 (Paul Mescal v gladiátorskej sukni haló!) Paríž, lebo všetky chcú byť ako premotivovaná marketérka Emily v Paríži (aj keď všetci vieme, že jediná Emily, ktorá si naozaj zaslúži byť v Paríži je táto ) Londýn, Bath a Windsor, lebo Bridgerton a Grécko pre romantickú oddychovku Moja tučná grécka svadba 3.
Prieskum ďalej ukázal, že pri výbere destinácie je pre ľudí dôležitý aj celkový vibe, a to nielen miesta, ale aj dovolenky ako takej. Predstavujeme si tiché miesto, alebo skôr dobrodružstvo, ide nám o nádych retro histórie, vintage alebo industrial? Podľa Expedie máme veľakrát skôr vysnívaný pocit, ktorý chceme pri cestovaní prežiť, než samotnú destináciu.
(Ako keď sa vyberiete do Kalifornie, pretože chcete brázdiť Highway 1 zo San Francisca do LA s vetrom vo vlasoch a pohľadom na divoké pobrežie a nakoniec je celý čas zamračené a dve tretiny cesty sú neprejazdné. True story. )
Podľa Kataríny Šuchterovej z portálu Pelikán je najžiadanejšou destináciou tohto leta pre Slovákov Rím. Ten po brexite predbehol aj Londýn.
"Skokanmi v porovnaní s minulým rokom sú napríklad Japonsko s nárastom cez 90 % či Thajsko so 70 % - to pritom funguje aj mimo hlavnej sezóny," hovorí ďalej pre Closer.
Slovenskí cestovatelia pritom zrejme nereagujú na úspešný seriál Šogún (ktorý sa mimochodom natáčal celý v Kanade) alebo chystaný thajský White Lotus, láka ich lacná letenka.
A slovenské kroky stále vedú aj k "nášmu" moru. Do Chorvátska však už toľko nejazdíme autom, ale radšej letecky. Napríklad z Košíc do Zadaru sa najlacnejšie dostaneš už za 39 eur.
Aj destinácie majú svoje dupes
Dupes alebo teda lacnejšie náhrady (nie úplne fejky) spopularizoval tiktok a poznáš ich najmä z kozmetiky. (Tímea má o tom výbornú časť podcastu Rutina) Travel dupes sú miesta, ktoré ponúkajú podobný vibe, no bez davov turistov, často lacnejšie a sľubujú autentickejší zážitok.
Na základe množstva vyhľadávaní na svojich platformách Expedia ocenila nasledujúce alternatívy. Podobný vibe ako Londýn má vraj Liverpool. Ak sa nechceš tlačiť v uličkách Santorini, Expedia ťa posiela na Paros (ja na Milos). Alternatívou k Lisabonu je sicílske Palermo. Namiesto drahého Soulu môžeš navštíviť Tchaj-pei.
Minuloročný prieskum letenkového vyhľadávača Skyscanner ukázal, že až 93 % zákazníkov zvažuje alternatívnu destináciu, pričom 64 % uvádza, že je to z finančných dôvodov. Do dupes zoznamu dvojíc pridáva Budapešť namiesto Paríža alebo Krakov namiesto Ríma.
Cestovanie na sucho
Suchý január a triezvy október dopĺňa už aj dry tripping - čiže cestovanie bez požívania alkoholu. Trend nadväzuje na rastúci dopyt po mocktailoch, generácia Z sa odkláňa od pitia alkoholu. Štyridsať percent respondentov prieskumu Expedie tvrdí, že by radi išli na detox trip. Spoločnosť takisto zachytila vyhľadávanie hotelov, ktoré vôbec neponúkajú alkohol.
Moja osobná slovenská skúsenosť hovorí, že dovolenku si ešte stále predstavujeme s vychladeným pivom či s drinkom na pláži. Do Talianska ideme s vyhliadkou ľadového aperolu na terase, do Španielska zase za sangriou v obrom pohári a tak ďalej.
V slovenskej sekcii Redditu sa používateľ pýtal, aké množstvo alkoholu na dovolenke ľudia pijú a či vôbec. Väčšina hlasujúcich (spolu ich bolo v čase písania článku 220) sa vyjadrili, že na dovolenke pijú viac ako zvyčajne. V komentároch padli priznania, že aj keď bežne alkohol nepijú na dovolenke si to jedno pivo dajú.
Piješ alkohol na dovolenke?
Hlasovanie otvorené:
od: 30.06.2024 17:30
Mňa na záver zaujíma, ako to máš ty? Hlasuj v ankete alebo pokojne zamier do komentárov a rozvír debatu.
TLDR:
Aj Spotify je pre mladých sociálna sieť
Minuloročná štúdia spoločnosti Wassermann odhalila, že 45 % ľudí vo veku 18 až 24 rokov využíva na objavovanie novej hudby tiktok. Táto platforma má obrovskú moc a z piesne dokáže urobiť okamžitý hit. A to aj napriek tomu, že zo songu poznáme len, veľakrát už otravný, úryvok. Pedro, Pedro, Pedro, napríklad.
FastCompany píše, že aj hudobné platformy typu Spotify už slúžia ako istý druh sociálnej siete. Pri zdieľaní hudobných preferencií nejde len o hudbu, ale aj o pocit. Dávame tým svojim followerom vedieť, ako sme na tom.
(ako keď mileniáli zdieľali Chasing cars a na správu "čo ti je?" odpisovali "aale nič")
Výborným príkladom sú decembrové "wrapped", hudobné štatistiky ukazujúce celoročnú aktivitu na platforme Spotify a jej podobných.
"Myslím si, že to odhaľuje istú intimitu. Dokonca si myslím, že si pre to ľudia plánujú a upravujú svoje playlisty," hovorí používateľ Spotify Charles Owens, ktorý si pre to niekedy verejne nezdieľal svoj Spotify wrapped.
Platforma vie, že ľudia nezdieľajú len playlisty, ale dávajú o sebe vedieť. Chcú, aby mali vysoké "skóre výnimočnosti"- teda známku, že počúvajú inú hudbu ako väčšina.
Hudobný playlist je tak dnes pre mnohých synonymom identity.
Jejda, dočítal/a si newsletter Happy hour. Ak sa ti páčil, zapni si odber a budeš happy každý pondelok.