Nepokaz si dovolenku ešte predtým, ako začne. Slovenskí dovolenkári cez leto veľa zmätkujú, do batožín si nechtiac vkladajú zakázané predmety, stoja v nesprávnych radoch alebo pred nástupom do lietadla zistia, že majú neplatný pas.
Všetky tieto príklady môžu v najhoršom prípade vyústiť do zničenej dovolenky, pretože človeka ani len nepustia do lietadla.
Bratislavské letisko M. R. Štefánika preto vydalo zoznam najčastejších chýb, ktorých sa dovolenkári pred odletom dopúšťajú. My sme z nich vybrali tie najzávažnejšie.
1. Neplatný pas
Z nástupu do lietadla pri ceste na dovolenku sa môže stať nočná mora, ak si človek vopred nevšimne, že mu vypršala platnosť cestovného pasu.
V prípade, že sa pri nástupnej bráne zamestnancom leteckej spoločnosti preukážeš neplatným cestovným dokladom, do lietadla ťa nepustia a nevznikne ti ani nárok na kompenzáciu.
Štát pritom v súčasnosti nestíha vydávať cestovné pasy, omeškaných cestovných dokladov by k 21. júnu malo byť až takmer 15-tisíc kusov.
Cestovný pas sa na Slovensku vydáva s platnosťou na desať rokov. Existuje aj možnosť požiadať o druhý cestovný pas, ktorého platnosť však v tom prípade klesá na päť rokov.

2. Nepostačujúca platnosť pasu
Viaceré populárne dovolenkové destinácie od cestujúcich vyžadujú nielen platný cestovný doklad, ale majú stanovenú aj dĺžku platnosti, ktorú musí doklad turistu spĺňať v momente odletu do krajiny.
Napríklad Turecko vyžaduje, aby bol tvoj pas platný ešte minimálne 150 dní od vstupu do krajiny. Ak sa chystáš do Egypta, pas musíš mať platný minimálne šesť mesiacov od ukončenia platnosti víz, v Tunisku vyžadujú platnosť minimálne tri mesiace od vstupu do krajiny a v Čiernej Hore a Albánsku vyžadujú platnosť minimálne tri mesiace po odchode z krajiny.
Tieto informácie ľahko nájdeš na stránke ministerstva zahraničných vecí.
Štáty chcú týmto spôsobom predchádzať prípadom, keď do krajiny priletia cestujúci s končiacou platnosťou dokladu a zostanú v krajine uväznení, prípadne si budú musieť komplikovane vybavovať obnovenie platnosti cestovného pasu.
V rámci EÚ krajiny tieto pravidla neuplatňujú.

3. Nadmerná intoxikácia
Pred nástupom do lietadla to netreba prehnať s alkoholom ani neužiť žiadne návykové látky.
Zamestnanci leteckej spoločnosti majú na nástupnej bráne možnosť odoprieť nástup pasažierovi, ktorý je viditeľne podgurážený a mohol by narušiť pokojný priebeh letu či bezpečnosť cestujúcich.
Toto právo si každý letecký dopravca vyhradzuje vo svojich pravidlách prepravy. Ak sa ti to náhodou stane, musíš počítať s tým, že odoprením nástupu do lietadla pre intoxikáciu strácaš nárok na akúkoľvek kompenzáciu.
Ako v rozhovore povedala letuška Bianka pracujúca pre spoločnosť Etihad, ak je pasažier príliš opitý už na palube, letuška by mala zakročiť. "Mám možnosť odmietnuť priniesť mu ďalší alkohol," vysvetlila.

4. Chýbajúce lekárske potvrdenie
Dovolenkárom sa môže ľahko stať, že sa tesne pred odletom zrania. Nielen v prípade zranenia, ale napríklad aj pri tehotenstve je cestujúci povinný preukázať sa pred nástupom do lietadla korektným potvrdením od lekára.
Ako upozorňuje bratislavské letisko, pravidlá jednotlivých leteckých spoločností sa líšia, no potvrdenia od lekára na predpísaných formulároch pri konkrétnych diagnózach vyžadujú všetky aerolínie.
Treba si dať pozor aj na to, že potvrdenie často nemôže byť príliš staré, zvyčajne ide o lehoty od šesť do štrnásť dní. Takéto potvrdenie si pre istotu a pokoj v duši vybav, ak si utrpel zlomeninu, máš sadru, utrpel si infarkt alebo poranenie hlavy.
Aerolínie vyžadujú potvrdenia aj od tehotných žien. Formulár musia zvyčajne predkladať od 20. do 34. týždňa tehotenstva. Ak má cestujúci napríklad operovaný bedrový kĺb, ktorý mu vymenili za titánový, je tiež lepšie prísť na letisko s potvrdením o vykonaní takejto operácie.

5. Nesprávna linka
Bratislavské letisko je počas letnej sezóny preplnené nedočkavými cestovateľmi. Mnohí z nich cestujú na dovolenku prvýkrát, prípadne nemajú veľké skúsenosti s letiskami, a tak sa im môže stať, že zablúdia alebo zazmätkujú.
Zástupcovia letiska preto varujú, že v lete sa z Bratislavy v niektoré dni lieta do rovnakých destinácií hneď viackrát.
Do tureckej Antalye, na grécky Rodos či do bulharského Burgasu odlieta viac lietadiel denne v rôznych časoch, a tak je dôležité, aby cestujúci sledovali nielen destináciu, ale aj číslo linky, ktorou letia.
Na letisku už v minulosti viackrát zaznamenali prípady, keď cestujúci zmeškali svoj let, pretože si po celý čas všímali nesprávnu nástupnú bránu a postavili sa do zlého radu na nástup do lietadla. Ani v tomto prípade človeku nevzniká nárok na akúkoľvek kompenzáciu.

6. Zakázané predmety v batožine
Nepokaz si dovolenku tým, že na letisko prídeš s batožinou plnou nepotrebných alebo dokonca nevhodných predmetov.
Bratislavské letisko upozorňuje, že na dovolenku so sebou do lietadla nemáš brať žiadne napodobeniny zbraní, granátov ani nábojov. S príručnou batožinou ťa cez bezpečnostnú kontrolu nepustia ani s vodnými pištoľami, ktoré slúžia na hranie.
Zabudni aj na to, že si čakanie pri nástupnej bráne ozvláštniš fľašou vína alebo alkoholu. Do príručnej batožiny stále nepatrí žiadna tekutina, pasta či gély v objeme nad 100 ml alebo 100 gramov. Ďalej ťa nepustia ani s priveľkými baleniami tresky, bryndze alebo paštéty.
Ak budeš s týmito predmetmi prechádzať bezpečnostnou kontrolou, budeš sa ich musieť na mieste vzdať.

7. Rozdielne priezviská
Na letenke musíš mať uvedené rovnaké meno ako na cestovnom doklade. V prevažnej väčšine prípadov toto pravidlo nepredstavuje žiadny problém, lenže na Letisku M. R. Štefánika sa už stretli s komplikáciami pri ženských priezviskách.
"Ak žena odchádza na dovolenku ihneď po svadbe a nemá ešte vybavený občiansky preukaz či pas na nové priezvisko, treba v cestovnej kancelárii či pri kúpe letenky nahlásiť svoje dievčenské priezvisko," upozorňuje letisko.
V opačnom prípade sa môže stať, že žena stratí nárok na odlet.
Množstvo leteckých spoločností však ženám umožňuje odletieť, ak mali letenku vystavenú na dievčenské priezvisko, medzičasom sa vydali a dali si vyrobiť doklady na nové priezvisko. Na letisku sa potom treba preukázať sobášnym listom.
Letisko M. R. Štefánika však radí, že tento krok je ideálne urobiť ešte pred príchodom na letisko a leteckú spoločnosť požiadať o zmenu mena na základe sobášu prostredníctvom online chatu.
8. Neskorý príchod
Bratislavské letisko nepatrí medzi rozľahlé letiská, kde čakanie na bezpečnostnú kontrolu a presun medzi nástupnými bránami trvá hodinu, lenže v lete sa dokáže rýchlo preplniť stovkami cestujúcich.
V praxi to znamená, že si nemôžeš dovoliť prísť na letisko hodinku pred odletom, ak sa chystáš na dovolenku s podpalubnou batožinou, ktorú najskôr musíš odovzdať. O to väčší pozor si treba dať, ak cestuješ mimo schengenského priestoru do krajín ako Turecko, kde si celá pasová kontrola vyžaduje určitý čas.
Vyhradiť si dostatok času musíš aj na príchod k nástupnej bráne. "Nástupná brána sa uzatvára spravidla 30 či 20 minút pred odletom a nie až v čase samotného odletu lietadla," varuje letisko.
Ak k bráne dobehneš príliš neskoro a boarding už bol dokončený, nielenže ťa nepustia do lietadla, ale práve si sa vlastnou chybou pripravil o celú dovolenku. Ceny alternatívnych leteniek do dovolenkových destinácií na najbližšie dní bývajú v lete mimoriadne drahé.