Menej za viac? kto by to nebral. Výrobcovia obľúbených produktov zmenšujú objemy, ceny už nie

Menej čokolády, rovnaká cena.

(Zdroj: AdobeStock)

Vysoká inflácia a zvyšovanie životných nákladov má mnoho celkom evidentných prejavov a dopadov. K tým nenápadnejším patrí napríklad shrinkflácia.

Tento termín vznikol spojením slov shrink (zmenšiť) a inflation (inflácia). Pomenúva praktiky úmyselného zmenšovania veľkosti a váhy produktov výrobcami, ktorí sa snažia zachovať profit a predajnú cenu zoči-voči zvyšujúcim sa nákladom na výrobu a suroviny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas ostatných rokov sa v dôsledku pandémie či vojny na Ukrajine skloňuje čoraz častejšie. Napríklad vo Veľkej Británii však techniku zmenšovania gramáže u výrobcov konštatoval miestny štatistický úrad už v roku 2017.

SkryťVypnúť reklamu

Z tohto obdobia pochádza aj známy príklad obľúbenej letiskovej čokolády Toblerone, ktorej trojuholníčky zoštíhleli natoľko, že balenie prišlo o 10 percent z hmotnosti.

Podľa amerického prieskumu si shrinkfláciu všimli dve tretiny populácie zo 17 krajín . Neunikla ani pozornosti amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý sa svojmu národu a jeho potravinárom prihovoril s výzvou "ukončiť ošmekávanie".

Vo francúzskom reťazci Carrefour si na jeseň 2023 v boji proti praktike vybrali pozoruhodnú stratégiu. Regály s 26 výrobkami, ktorých obsah sa zmenšil a ich veľkoobchodná cena pritom porástla, označili výstražným vysvetľujúcim plagátikom.

Varovania v znení: "Tento produkt zaznamenal pokles objemu alebo hmotnosti a zvýšenie dodávateľskej ceny" na shrinkfláciu upozorňovali pri čokoládach Lindt, zmrzlinách Viennetta alebo čajoch Lipton.

SkryťVypnúť reklamu

Verejná debata a z nej vyplývajúci tlak Francúzov zabrali. Na produkty, pri ktorých sa preukáže shrinkflácia, budú musieť od 1. júla reťazce upozorňovať povinne.

Čo na to slovenské reťazce? Väčšinou nič

Podobnú výstižnú stratégiu, ktorá má výrobcov zahanbiť a zároveň zalarmovať zákazníkov, sme na Slovensku dosiaľ nezaznamenali. Zaujímalo nás, či najväčšie slovenské reťazce príklady shrinkflácie aspoň evidujú. Zo šiestich oslovených, nám odpovedali dva.

Adriána Maštalircová z úseku komunikácie Lidlu sa k výskytu produktov, ktorých sa dotkla zmena gramáže pri zachovaní rovnakej ceny, priamo nevyjadrila.

Zástupkyňa dlhodobo najziskovejšieho obchodného reťazca na Slovensku, ktorý v roku 2022 dosiahol zisk 158 miliónov eur, naznačila, že sú voči zmenšovaní gramáže výrobkov od externých dodávateľov bezmocní.

SkryťVypnúť reklamu

"Pri značkových výrobkoch sú kalkulácie vstupov a gramáží na strane dodávateľa a my môžeme takéto zmeny iba implementovať. Dohody a rokovania s dodávateľmi sú však predmetom obchodného tajomstva a nikdy ich nekomentujeme," čítame v stanovisku slovenského zastúpenia nemeckého diskontu.

Slovenský Lidl sa požiadavky zákazníkov snaží napĺňať spoliehaním sa na vysoký podiel vlastných značiek. "Sú vyvíjané a vyrábané exkluzívne pre nás, vďaka čomu máme lepší dosah na kvalitu a zloženie ako pri značkových produktoch," uzatvára Adriána Maštalircová.

Hovorca spoločnosti BILLA Slovensko Marek Kravjar je v otázke shrinkflácie mierne otvorenejší. Všíma si, že obaly výrobkov sa scvrkávajú naprieč portfóliom aj pri výrobkoch predávaných v ich pobočkách.

SkryťVypnúť reklamu

Na zmenšovanie gramáže výrobkov v BILLA dosiaľ neeviduje žiadne zákaznícke ponosy. "Nateraz, s klesajúcou infláciou, navyše očakávame skôr opačný trend," predpokladá.

Zneistených klientov vyzýva k zváženiu alternatív ku značkám, praktizujúcim shrinkfláciu.

Ponúka aj praktickú radu: "Treba jasne povedať, že na každej cenovke je uvedená aj jednotková cena za jeden kus, jeden liter či jeden kilogram, takže zákazníci majú možnosť si ceny skontrolovať a porovnať. Zo zákona musí byť na obale a cenovke uvedená gramáž, obsah a jednotková cena."

Slovenskí zákazníci v pozore

Slovenská aliancia moderného obchodu na shrinkfláciu upozornila ešte v roku 2022. Najvýraznejšie zmenšenie tovaru zaregistrovala pri mliečnych výrobkoch. Zaznamenala postupné zavádzanie 200-gramových balení masla či scvrknutie jogurtových téglikov.

SkryťVypnúť reklamu

"Vo svete nie je pojem shrinkflácia ničím novým. Napríklad obľúbené čipsy Pringles sa z pôvodných 185 gramov zmenšili na 165 gramov, v Holandsku namiesto 500-gramovej múky kúpite už len 400-gramovú a obľúbené hygienické vreckovky značky Kleenex zmenšili počet kusov v balení zo 65 na 60," čítame príklady z tlačovej správy.

Shriknflácia neunikla ani adminovi populárnej facebookovej stránky s takmer 150-tisícmi followermi Nekŕmte nás odpadom, ktorý takisto vymenúva viacero produktov.

"Napríklad Figaro pred pár rokmi zmenšilo gramáž čokolád zo 100 g na 90. Inflácia bola vtedy takmer na nule. Aj váha syrov Encián už dávno klesla zo 120 na 110 gramov. Takisto váha väčšiny jogurtov klesla z 500 na 400 resp. zo 400 na 380 gramov. (...) Tiež napr. Margotka uz dlhšie nemá 100 gramov ale len 90. Podobne niektoré Milka čokolády. Tie veľké mali 300g teraz majú cca 270g. Nehovoriac o Disco keksoch, ktoré sa scvrkli takmer na polovicu," hnevá sa.

SkryťVypnúť reklamu

Zoznam výrobkov dopĺňajú v komentároch diskutujúci spotrebitelia. Okrem zmenšenia balení sa rozhorčujú aj nad zmenou zloženia. Problematiku nekalých praktík výrobcov pritom upravuje smernica EÚ o dvojakej kvalite potravín z roku 2019, za ktorej dodržiavanie zodpovedá Štátna veterinárna a potravinová správa.

Čokolády sváru

Symbolom shrinkflácie sa na Slovensku stali predovšetkým sladkosti. Orion zmenšil pôvodne stogramovú sójovo-kokosovú Margot hneď dvakrát, najprv na 90 a neskôr na dnešných 80g. Keď Sedita v auguste 2023 zmrštila gramáž tyčinky Lina zo 60 na 50 gramov, získala si aj pozornosť médií.

Predstavitelia firmy v odpovedi pre Aktuality.sk argumentovali snahou u udržanie dovtedajšej predajnej ceny pri zachovaní rovnakej kvality. "Veríme, že vám oblátky Lina budú aj naďalej chutiť a zachováte nám vašu priazeň,“ želala si Sedita. Zároveň prisľúbila, že shrinkflácia sa nedotkne obľúbenejších Horaliek ani oplátok Mila.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný osud postihol margarín Perla, pri ktorom je zmenšenie pôvodnej 500-gramovej gramáže podľa diskutujúcich na platforme Reddit viditeľné na "vynaliezavej" zmene zarovnanej pomazánky do tvaru kopčeka.

Diskutujúci na tejto stránke upozorňujú aj na iné produkty: cereálie z portfólia Nestlé či čokoládu Milka, vyrábanej v bratislavskom závode Mondelēz. Jej veľké 300-gramové balenie totiž stratilo zoštíhlením 30 gramov.

Podobný trend vidíme aj v sortimente Figaro, keď napríklad tabuľky horkej 43-percentnej či mliečnej čokolády "schudli" z pôvodných 90 na 80 gramov. Manažér výrobcu týchto obľúbených čokolád Jiří Šebeka bol pred dvomi rokmi vo vysvetlení dôvodov priamy:

"Pre vysoké náklady na výrobu prijala firma celý rad opatrení v oblasti zlepšenia výkonnosti výroby, aby bol dosah na spotrebiteľa čo najmenší. Preto sme boli nútení pristúpiť k zníženiu gramáže pri tabuľkových čokoládach s tým, že nová gramáž je vždy jasne vyznačená na obale," objasňuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu