Z dovolenky v Turecku si chceš ako suvenír priniesť vzácnu exotickú rastlinu, dôkladne ju zabalíš a vložíš do kufra, lenže po prílete na bratislavské letisko ti ju colníci nájdu v batožine, zhabú a uložia ti mastnú pokutu až do výšky 3319 eur.
Takýchto prípadov sa na Slovensku našťastie stáva čoraz menej, lenže turisti si domov stále radi berú zakázané suveníry. Neuvedomia si, že spolu s rastlinami môžu na územie Slovenska zavliecť škodcov, ktorí vedia zdevastovať biodiverzitu.
Európska únia momentálne na svoje územie zakazuje dovoz rizikových rastlín, z ktorých v rámci novej kampane #PlantHealth4Life vybrala päť vysokorizikových druhov. Jej cieľom je šíriť povedomie medzi dovolenkármi.
Do batožiny si preto určite nebaľ rastlinu hruškovca amerického (avokádo), ebenovníka rajčiakového (hurmikaki), anony trojlupienkovej (čerimoja), viniča hroznorodého (vinič) a ľuľku zemiakového (zemiak).
Výnimiek je len zopár
Úrady cestovateľom odporúčajú, aby sa tento rok nad svojím konaním na dovolenke zamysleli a zaujímavé rastliny si maximálne odfotili.
"Podľa nariadenia EÚ nie je povolené doviezť na územie EÚ žiadnu rastlinu alebo rastlinný materiál, ak na ne nemáte rastlinolekárske osvedčenie," hovorí riaditeľ odboru rastlinnej výroby ministerstva pôdohospodárstva Juraj Pénzeš.
Ak sa na dovolenku vyberieš do krajín mimo Európskej únie, napríklad do populárnych destinácií ako Turecko, Egypt, Tunisko, ale aj kdekoľvek inde, rastliny si ako suveníry domov neber.
Výnimku majú iba banány, kokosy, ananásy, duriany a datle. Všetky ostatné rastliny podliehajú zákazom a obmedzeniam. Zákaz dovozu platí napríklad aj pri kaktusoch, cykasoch či orchideách.
Riziko zavlečenia škodcov pritom nie je zanedbateľné. Podľa dát OSN sa až 40 percent celkovej svetovej úrody určenej na výrobu potravín nevyužije, pretože vypestované plodiny napadnú škodcovia a choroby, ktoré prenášajú.

Plod vs. sadenica
Na zozname rastlín, ktorých dovoz na územie Európskej únie je dočasne zakázaný, nájdeš nielen exotické druhy, ale aj bežné rastliny.
Napriek svojmu rozšíreniu a popularite môžu predstavovať vysoké riziko zavlečenia škodcov, ktoré sa u nás zatiaľ nevyskytujú.
"Zákaz sa vo väčšine prípadov vzťahuje na rastliny na ďalšie pestovanie, čiže rastliny určené na výsadbu alebo pestovanie, nie na priamu spotrebu alebo spracovanie," vysvetľuje riaditeľ odboru rastlinnej výroby ministerstva pôdohospodárstva Juraj Pénzeš.
V praxi to znamená, že ak si chceš domov priniesť avokádo, ktoré následne zješ, nemal by to byť problém.
V prípade, ak si plánuješ do kufra zbaliť sadenicu avokáda, teda rastlinu hruškovca amerického, porušil by si tým aktuálne nariadenie Európskej únie o zdraví rastlín a hrozila by ti za to pokuta.
Avokádo je aktuálne zakázané dovážať zo všetkých tretích krajín okrem Izraela, hurmikaki a čerimoja sa nesmú dovážať zo žiadnej tretej krajiny. Rastliny viniča a sadivo zemiakov nesmieš priviezť na územie EÚ zo žiadnej tretej krajiny okrem Švajčiarska.

V najhoršom prípade väzenie
"Slováci si zo zahraničia najčastejšie pokúšajú doviezť semená, cibuľky, odrezky rôznych druhov kvetín, zeleniny a ovocia z krajín ako Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké či Ukrajina," hovorí vedúca oddelenia zákazov a obmedzení Finančného riaditeľstva SR Zuzana Delaneuville.
Ako hovorí, colná kontrola môže byť po prílete na slovenské letisko vykonaná v rozsahu, aký uzná za vhodné.
Na letiskách sa tým zvyčajne myslí kontrola batožiny, pri ktorej môže dôjsť k manuálnej kontrole, ale aj preskenovaním batožiny röntgenom.
V súčasnosti podlieha Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín až 37 000 chránených druhov. Obchod s takmer 1100 druhmi je úplne zakázaný.
"Za colný priestupok možno podľa závažnosti porušenia colných predpisov uložiť pokutu do výšky 3319 eur, v prípade závažného porušenia hrozí aj väzenie," upozorňuje Delaneuvillová prípadných odvážlivcov na dovolenkách.
Ak ti pri kontrole batožiny colník nájde zakázanú rastlinu, tento tovar ti zhabe a Finančná správa SR ho následne zničí, najčastejšie v spaľovni. Cestujúci nemá nárok na náhradu škody.